Cik maksā kļūšana par legālu auklīti? 0
Valsts apmaksātai auklītei puse no 100 latiem būs jāatdod atpakaļ nodokļos.
Janīna, kas par auklīti dažādās ģimenēs strādā jau 11 gadus un pirms tam neilgi strādājusi arī bērnudārzā, piekrīt, ka maksāt nodokļus ir svarīgi, taču no algas, ko viņa saņem (apm. 200 latu mēnesī), to būtu grūti izdarīt. Tāpat viņa izprot reālo situāciju – daudzas ģimenes nemaz nevar samaksāt vairāk par 1,2 latiem stundā, kas gan nemazina viņu vēlmes un prasības.
Lai aukle varētu reģistrēt savus ienākumus un nomaksāt nodokļus, pastāv divas iespējas – reģistrēšanās kā individuālajam komersantam (IK) vai patenta izņemšana. IK prasa vairāk laika un papīru darba, kā arī nodokļu apmērs ir lielāks, tāpēc tas būtu piemērots auklītēm, kuras pieskata vairākus bērnus vai saņem augstāku atalgojumu. Lai reģistrētos kā IK, jāveic 20 latu valsts nodeva par ieraksta izdarīšanu, 13 lati par publikāciju “Latvijas Vēstnesī” un 2,75 lati par parakstu apstiprināšanu, ja dokumenti tiek apstiprināti klātienē, nevis ar elektronisko parakstu. Tas nozīmē, ka auklītei, neskaitot ikmēneša nodokļu slogu un savas grāmatvedības uzturēšanu, jāšķiras no 35,75 latiem.
Nedrīkst aizmirst obligāto veselības pārbaudi, kas jāiziet visiem oficiāli strādājošiem cilvēkiem. Arī šī summa atšķiras atkarībā no poliklīnikas, kurā tā tiek veikta, kā arī no nepieciešamajām pārbaudēm, taču parasti iekļaujas 20 – 30 latos.
Otra iespēja, kā auklei nokārtot nodokļu saistības, ir maksāt patentmaksu. To var iegādāties uz vienu, trim, sešiem mēnešiem vai gadu, kas ir izdevīgi auklītēm, kuras zina, ka bērnu pieskatīs īslaicīgi. Ar vienu maksājumu tiek segti visi nodokļi un nav jākārto nekādi citi formāli dokumenti. Dažādām profesijām, kuras var izmantot patentmaksu, viena mēneša maksājums atšķiras, tāpat būtiski, vai ar saimniecisko darbību konkrētā persona nodarbojas Rīgas pašvaldības teritorijā vai ārpus tās. Auklēm Rīgā mēneša maksājums ir 50 latus liels, bet citās Latvijas pašvaldībās tas būtu 30 lati. No tā izriet, ka Rīgā strādājošai auklei gadā patentmaksa būtu 600 latu, kas būtībā nav liela summa, ja par to aukle ir sociāli apdrošināta un sedz visus valsts nodokļus, taču, ja viņas alga mēnesī nav lielāka par minimālo, kā tas ir vairākumā gadījumu, tad šis maksājums ievērojami samazina viņas ieņēmumus un dzīves līmeni.
Protams, valsts apmaksāta aukle saņemtu 100 latu par katru pieskatīto bērnu (viena aukle nevarēs pieskatīt vairāk kā piecus bērnus), taču – vai tas palielinātu viņas ikmēneša ienākumus, vai ģimene, kurā viņa strādā, šo uzskatītu tikai par atbalstu un daļu no auklei pienākošās algas.
Papildus valsts plānotajam finansiālajam atbalstam tiek runāts par to, ka nākotnē katrai auklei būs nepieciešama atbilstoša profesionālā izglītība. No nākamā gada apgūt aukles darba nepieciešamās prasmes varēs Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledžā – mācības ilgs pusotru gadu. Daļai studēt gribētāju būs pieejams Eiropas Sociālā fonda atbalsts, bet pārējie studenti mācītos maksas grupā – apmēram 80 latu mēnesī. Jau tagad ir iespējams apgūt auklei nepieciešamās iemaņas dažādos kursos, kas sniedz pamatzināšanas bērnu audzināšanā. Piemēram, par 80 latiem ir iespēja iziet 32 akadēmisko stundu sagatavošanas kursus profesionālo aukļu un aukļu – audzinātāju skolā “Nanny Factory” Rīgā.
Svarīga ir motivācija, kāpēc sevi pilnveidot un attīstīties – Janīna regulāri seko līdzi publikācijām un grāmatām, kas saistītas ar bērnu audzināšanu, lai papildinātu savas zināšanas un labāk saprastos ar pieskatāmajiem. Arī viņa ir izgājusi sagatavošanas kursus auklītēm, lai būtu pārliecināta par sevi, un uzsver, ka katram cilvēkam, kas auklē bērnus, jābūt mācītam, jo tas nav viegls darbs.
Uzziņa
* Aukļu kursi – Ls 80
* Obligātā veselības pārbaude – Ls 20 – 30
* Individuālā komersanta reģistrēšana – Ls 35,75
* Patentmaksa auklītei gadā – Rīgā Ls 600 / ārpus Rīgas Ls 360