Sezona ar piedzīvojumiem: uz olimpiskajām spēlēm dodas mūsu hokeja valstvienība

Cik lielas prognozes mūsējiem atgriezties ar medaļām? Rīt Pekinā tiks atklātas XXIV ziemas olimpiskās spēles 10

Gints Narogs, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Rīt Pekinā tiks atklātas XXIV ziemas olimpiskās spēles, kurās piedalīsies arī 57 Latvijas atlēti 11 sporta veidos. Daļa mūsu sportistu uz Āzijas megapoli devušies ar pamatotām cerībām par olimpiskajām medaļām. Tiesa, pirms spēlēm visiem bija pavisam cits uzdevums – veiksmīgi nokļūt Ķīnas galvaspilsētā. Covid-19 pandēmijas kārtējais vilnis šo ziemas forumu pārvērtis par lielu izaicinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pekinas olimpiskās spēles drošības ziņā būs bezprecedenta, pārtrumpojot pat aizvadītajā vasarā notikušo Tokijas vasaras olimpiādi. Noteikumi ir skarbi. Pirms lidošanas uz Ķīnu visiem olimpiešiem nācās nodot divus PCR testus un tikai tad, ja tie bija negatīvi, varēja sēsties gaisa putnā. Ja kāds saslims uz vietas, izolācijā var nonākt pat uz piecām nedēļām. Olimpisko spēļu laikā atlētiem atļauta uzturēšanās tikai olimpiskajos ciematos un sacensību arēnās. Tas pats arī citām akreditētajām personām – ne soli ārpus drošajām zonām.

Trīs olimpiskie ciemati

Pekinas olimpisko spēļu medaļas tika prezentētas 100 dienas pirms atklāšanas ceremonijas. Godalgu dizainā iedvesma gūta no ķīniešu senajām astronomijas un astroloģijas zinībām, kā paraugu izmantojot arheoloģiskas izrakumos atrastu vairāk nekā 5000 gadu vecu apstrādātu nefrīta ripu. Medaļām dots nosaukums “Tongxin”, kas nozīmē – “Kopā kā viens vesels”.
Foto: SIPA/SCANPIX

Pekina ir pirmā pilsēta olimpisko spēļu vēsturē, kas būs uzņēmusi gan vasaras, gan ziemas olimpiādi. 2008. gadā Ķīnas galvaspilsētā norisinājās vasaras spēles, daļu no tad uzbūvētajām sporta celtnēm izmantojot arī tagad. Tieši tāpēc šoreiz organizatoriskās izmaksas ir mazākas nekā citkārt – 3,9 miljardi dolāru (2014. gadā Sočos tika iztērēts 51 miljards!).

Sacensības norisināsies trīs dažādās vietās – Pekinā dalīs medaļas hokejā, ātrslidošanā, daiļslidošanā, šorttrekā, kērlingā un frīstailā, 100 km attālajā Jaņcjinā – kalnu slēpošanā, bobslejā, skeletonā un kamaniņu braukšanā, savukārt Džandzjakou pilsētā, kas atrodas 220 km no galvaspilsētas, sacentīsies biatlonisti, distanču slēpotāji, snovbordisti, tramplīnlēcēji un ziemeļu divcīņnieki.

Attālumi starp šīm vietām lieli, taču ķīnieši izbūvējuši ātrgaitas vilcienu satiksmi, solot gribētājus no vienas pilsētas uz otru nogādāt stundas laikā. Sākumā uz 2022. gada ziemas olimpisko spēļu rīkošanu bija daudz tīkotāju, arī Eiropā (Vācija, Šveice, Norvēģija), taču saprotot, kādas būs reālās izmaksas, daudzi atkrita, beigās paliekot vien divām pilsētām – Pekinai un Almaati no Kazahstānas.

Reklāma
Reklāma

SOK 128. sesijā 2015. gada 31. jūlijā sīvā cīņā uzvarēja Ķīnas piedāvājums, konkurentus apsteidzot vien par četrām balsīm. Jau tobrīd izskanēja skeptiķu runas, ka SOK ir pārsteigusies, jo komunistiskā režīma valsts daudzus gadus tiek apsūdzēta cilvēktiesību pārkāpumos pret mazākumtautībām, jo īpaši uiguriem. Tieši tāpēc vairākas lielvaras uz Pekinu nesūtīs oficiālus valdību pārstāvjus.

Ķīnā netolerē arī atšķirīgus uzskatus par viņu valsts politiku, tāpēc sportisti brīdināti (arī mūsējie) intervijās vai sociālajos tīklos nepaust ko lieku, kas var nepatikt vietējai varai. Ignorējot šo brīdinājumu, draud akreditācijas atņemšana un izraidīšana no spēlēm.

Vairākās valstīs sportistiem ieteikts uz Ķīnu neņemt līdzi savus telefonus un datorus, jo tos var izspiegot, ielādējot speciālas pro­grammas, kas ierīču lietošanu apgrūtinātu nākotnē. Kā jau komunistiskā valstī, Ķīnā būs jābūt uzmanīgam ik uz soļa. Ārzemju līdzjutēji olimpiskās spēles apmeklēt nevar, arī vietējiem šāda iespēja praktiski liegta, jo tribīnēs tiks ielaisti vien cilvēki ar īpašiem ielūgumiem, tātad izredzētie.

Pekinā tiks sadalīti 109 medaļu komplekti 15 sporta veidos. Salīdzinājumā ar 2018. gada spēlēm Phjončhanā klāt nākušas septiņi medaļu komplekti – monobobā sievietēm, “Big Air” lēcienos frīstailā vīriešiem un sievietēm, jauktajās sacensībās frīstailā, snovbordkrosā, tramplīnlēkšanā un šorttrekā.

Vairāk nekā puse debitantu

Martins Dukurs savās piektajās olimpiskajās spēlēs cer izcīnīt savā karjerā vienīgo iztrūkstošo – olimpiskā čempiona titulu.
Foto: REUTERS/SCANPIX

Latvijas delegācijā vairāk nekā pusei sportistu šīs būs debijas olimpiskās spēles – 18 atlētiem individuālajos veidos un 17 hokejistiem. Vidējais vecums 25,5 gadi norāda, ka arī ziemas sporta veidos, līdzīgi kā vasaras disciplīnās, notiek paaudžu maiņa. Četriem sportistiem šīs būs piektās olimpiskās spēles – skeletona brāļiem Martinam un Tomasam Dukuriem, kā arī kamaniņu braukšanas brāļiem An­drim un Jurim Šiciem. Ceturto reizi zem olimpiskajiem apļiem sacentīsies ātrslidotājs Haralds Silovs, kurš pirms četriem gadiem Phjončhanā izcīnīja augsto ceturto vietu, šoreiz olimpiādes vilcienā ielecot pēdējā brīdī.

Trešās spēles būs hokejistiem Laurim Dārziņam, Kasparam Daugaviņam un Mārtiņam Karsumam, kamaniņu braucējai Elīzai Tīrumai un bobsleja pilotam Oskaram Ķibermanim. 2014. gada Soču olimpisko spēļu bronzas medaļniece komandu stafetē Tīruma pēc Pekinas spēlēm liks punktu sportistes karjerai, bet atklāšanas parādē kopā ar Dārziņu nesīs Latvijas karogu.

“Pieredze un jaunība ir tas salikums, kas šajās spēlēs veidos komandas garu un spēku, turklāt to stimulēs ģimeņu un dzimtu spēks – Dukuri, Šici, Aparjodi, Eiduki, Bondari, Krūzbergi, Āboli,” saka Latvijas delegācijas vadītājs Kārlis Lejnieks. Delegācijā iekļauti 43 treneri un funkcionāri, četri sporta ārsti un četri fizioterapeiti, bet delegācijas vadībā un atbalsta personālā būs deviņi cilvēki. Starp treneriem lielākā pieredze ir Ilmāram Bricim un Sandim Prūsim, kuriem šīs būs devītās olimpiskās spēles. Bricis sešas reizes startēja kā sportists, kas ir dalīts rekords ar Annu Orlovu. Septītā olimpiāde Dainim Dukuram, Mārtiņam Rubenim (pirmais Latvijas medaļnieks ziemas spēlēs) un Sandrim Bērziņam.

Vairāki medaļu pretendenti

Brāļi Juris (no kreisās) un Andris Šici aizvadījuši ļoti labu Pasaules kausa sezonu un ir vieni no pretendentiem uz medaļām Pekinas olimpiskajās spēlēs.
Foto: EPA/SCANPIX

Latvija ziemas olimpiskajās spēlēs līdz šim izcīnījusi deviņas medaļas – vienu zelta, trīs sudraba un piecas bronzas godalgas. Trīs no tām (zelts un divas bronzas) ir bobslejistam Oskaram Melbārdim ar stūmējiem. Diemžēl zelta medaļas viņi saņēma vien sešus gadus pēc Soču olimpiskajām spēlēm (bēdīgi slavenais krievu dopinga skandāls). Divi sudrabi ir Martina Dukura kontā, sudrabs un divas bronzas brāļiem Šiciem.

Martins Dukurs un brāļi Šici ir reālākie pretendenti uz pjedestālu arī šajā olimpiādē. Pasaules visu laiku titulētākais skeletonists M. Dukurs šosezon 11. reizi kļuva par Pasaules kausa kopvērtējuma uzvarētāju, kā arī 12. reizi kaklā kāra Eiropas čempiona zelta medaļu. Sezonas sākums Martinam bija smagnējs, jo notika eksperimenti ar tehniku, taču tuvāk gadu mijai viņš jau bija ieskrējies un neapturams.

Vankūverā, Sočos un Phjon­čhanā vīru skeletona sacensībās allaž uzvarēja kāds no mājiniekiem, bet šoreiz tas diezin vai tā būs. Ķīnieši ir krietni progresējuši, taču diezin vai šoreiz mājas trasē viņiem spīd zelta medaļa. Cerams, ka karjeras finiša taisnē Martins savam balvu klāstam pievienos arī pašu svarīgāko titulu. Nevar norakstīt arī Tomasu Dukuru, kurš šosezon uzvarēja vienā no Pasaules kausa posmiem, taču viņa iespējas tikt trijniekā gan vērtējamas ļoti piesardzīgi. Skeletona brāļiem galvenie konkurenti ir vācieši un krievi.

Šosezon ļoti iepriecinājuši kamaniņu braucēji. Brāļi Šici tikai pēdējā Pasaules kausa posmā izlaida no rokām Lielo kristāla globusu, kas pienākas labākajiem sezonas kopvērtējumā, taču lielāko daļu sezonas brauca līderu dzeltenajā krekliņā. Kristers Aparjods kļuva par pirmo latvieti, kurš vīru individuālajās sacensībās uzvarējis Pasaules kausa posmos (divos!), kā arī sezonas vērtējumā ticis uz goda pjedestāla (trešais).

Divi goda pjedestāli arī jaunajiem “robotiem” – Mārtiņam Botam un Robertam Plūmem. Elīza Tīruma kopvērtējumā bija piektā, kas viņai ir rekords, komandu stafetē mūsējiem Eiropas čempionāta zelta medaļas, tāpēc tā būs pamatīga neveik­sme, ja Latvijas kamaniņu braucēji, kuriem šī noteikti bijusi izcilākā sezona 30 gadu laikā, mājup no Jaņcjinas trases atgrieztos tukšā. Mūsējiem galvenie konkurenti meklējami starp Vācijas, Austrijas, Itālijas un Krievijas atlētiem.

Iepriekšējās divās ziemas olimpiskajās spēlēs medaļas Latvijai izcīnījuši bobslejisti, taču šoreiz cerības uz pjedestālu nav tik rožainas. Ķibeles sākās jau pēc treniņnometnes Ķīnā, kur uz mēnesi iesprūda mūsējo tehnika. Sekoja traumas, kritieni, tāpēc cerēto divu četrinieku vietā Ķīnā startēs tikai viens. Oskaram Ķibermanim šosezon divniekos veicies viduvēji, lai gan pēdējos posmos jau krietni labāk. Lielākās cerības saistāmas ar četrinieku sacīkstēm, jo pēdējā Pasaules kausa posmā, kas reizē bija Eiropas čempionāts, izcīnīta pārliecinoša uzvara.

Ātrslidošanā, biatlonā un daiļsslidošanā, kur startēs attiecīgi Haralds Silovs, Baiba Bendika un Deniss Vasiļjevs, panākums būs tikšana desmitniekā. Tas pats attiecināms uz šorttreku, kur “skries” Roberts Krūzbergs un Reinis Bērziņš. Distanču slēpošanā varēsim priecāties, ja komandas līdere Patrīcija Eiduka būs starp labākajām 30. Starp citu, olimpisko spēļu noslēdzošajā dienā – 20. februārī, 30 km distancē ar kopēju startu plāno startēt arī Bendika. Noteikti jāmin, ka pirmo reizi kopš 1936. gada Latvijai būs savs pārstāvis ziemeļu divcīņā, kur startēs Markuss Vinogradovs.

Mērķis – vismaz ceturtdaļfināls

Oskars Cibuļskis (no kreisās), brāļi Roberts un Rihards Bukarti Latvijas izlasi pārstāvēja olimpiskajā kvalifikācijā un tagad arī Pekinas spēlēs.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Ziemas olimpiskajās spēlēs saldais ēdiens ir hokeja turnīrs, kur pēc astoņu gadu pārtraukuma piedalīsies arī Latvijas vīru izlase. Diemžēl otro reizi pēc kārtas sacensībās nepiedalīsies Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētāji. Sākotnēji bija vienošanās, ka pasaules labākās līgas pārstāvji dosies uz Pekinu, taču tad savu vārdu teica kovida jaunais paveids omikrons.

NHL tika atceltas vairāk nekā 100 spēles, līgas vadībai pārvelkot treknu krustu pār spēlētāju olimpiskajiem sapņiem. Latvijai līdz ar to nebūs piecu NHL vīru (Merzļikina, Bļugera, Balcera, Girgensona un Rubīna), taču citām izlasēm krietni vairāk, tāpēc no šāda viedokļa raugoties, mēs esam pat ieguvēji, jo spēku samēri būs līdzīgāki. Harija Vītoliņa vadītajai komandai Pekinā apakšgrupā jātiekas ar Zviedriju (10. 02), Somiju (11. 02) un Slovākiju (13. 02). 12 komandas sadalītas trīs grupās, četrām labākajām uzreiz tiekot ceturtdaļfinālā, bet pārējām aizvadot “play off” pirmo kārtu. Pirms astoņiem gadiem Sočos Latvijas hokejisti, kuru līderis bija Sandis Ozoliņš, izcīnīja astoto vietu, kas mūsējiem ir labākais sasniegums.

Arī tagad tikšana ceturtdaļfinālā ir pirmais mērķis, pēc tam lūkojot tikt pēc iespējas augstāk. Komanda ir pieredzējusi, taču bažas raisa vārtsargu līnija. Ivars Punnenovs, kurš teicams bija olimpiskajā kvalifikācijā, pavisam nesen iedzīvojās rokas traumā, savukārt Jānim Kalniņam un Kristeram Gudļevskim pēdējā laikā bijusi maza spēļu prakse. Pietrūks arī pieredzējušā aizsarga Kristapa Sotnieka, kurš atlabst pēc rokas lūzuma.

Gadījumā, ja līdz pirmajai spēlei kāds hokejists savainojas vai saslimst ar kovidu, rezervē ir vēl seši spēlētāji, kuri arī atrodas Pekinā, bet dzīvo atsevišķi no pārējās komandas. Latvijas izlases kapteinis būs Lauris Dārziņš, galvenais treneris Harijs Vītoliņš, kurš pirms četriem gadiem kā Krievijas olimpiešu komandas trenera asistents izcīnīja zelta medaļu. Viņam palīdzēs Artis Ābols, Viktors Ignatjevs un Juris Klodāns.

Uzziņa

Latvijas karognesēji ziemas olimpiskajās spēlēs

Latvijas karogu atklāšanas ceremonijā Pekinas Nacionālajā stadionā jeb “putna ligzdā” ienesīs hokejists Lauris Dārziņš un kamaniņu braucēja Elīza Tīruma.
Foto: Zane Bitere/LETA

1924. – Roberts Plūme (slēpošana)

1928. – Alberts Rumba (ātrslidošana)

1936. – Leonīds Vedējs (hokejs)

1992. – Jānis Ķipurs (bobslejs)

1994. – Zintis Ekmanis (bobslejs)

1998. – Sandis Prūsis (bobslejs)

2002. – Harijs Vītoliņš (hokejs)

2006. – Artūrs Irbe (hokejs)

2010. – Martins Dukurs (skeletons)

2014. – Sandis Ozoliņš (hokejs)

2018. – Daumants Dreiškens (bobslejs)

2022. – Elīza Tīruma un Lauris Dārziņš (kamaniņas un hokejs)

Uzziņa

Fakti par Latvijas olimpiešiem

• Šī ir arī visu laiku otra jaunākā Latvijas delegācija ziemas olimpiādē, jo sportistu vidējais vecums ir 25,5 gadi. Atgriežoties olimpiskajā saimē – 1992. gadā Albērvilā vidējais vecums bija 25 gadi.

• Vecākais sportists – Tomass Dukurs (40), jaunākā – slēpotāja Estere Volfa (16)

• Garākais atlēts – Kristers Aparjods (1,96 m), īsākā – Baiba Bendika (1,56 m)

• Iecienītākais atpūtas veids – aktīvā atpūta, ēst gatavošana, makšķerēšana un golfs (hokejistiem)

• Ģimenes saites – brāļi Martins un Tomass Dukuri, tēvs Dainis Dukurs (treneris); brāļi Juris un Andris Šici; brālis un māsa Kristers un Kendija Aparjodi; māsa un brālis Patrīcija un Valts Eiduki (treneris); brāļi Roberts un Kārlis Krūzbergi (treneris); māsas Liene un Anna Bondares (trenere); mazdēls un vectēvs Markuss Vinogradovs un Agris Kumeliņš (treneris); dēls un tēvs Rodrigo un Artis Āboli (treneris)

Uzziņa

Latvijas olimpieši Pekinā

Ātrslidošana – Haralds Silovs

Biatlons – Baiba Bendika

Bobslejs – Oskars Ķibermanis, Matīss Miknis, Dāvis Spriņģis, Edgars Nemme, Emīls Cipulis

Skeletons – Martins Dukurs, Tomass Dukurs, Endija Tērauda

Kamaniņu sports – Kendija Aparjode, Elīza Tīruma, Elīna Vītola, Kristers Aparjods, Gints Bērziņš, Artūrs Dārznieks, Juris Šics, Andris Šics, Mārtiņš Bots, Roberts Plūme

Daiļslidošana – Deniss Vasiļjevs

Šorttreks – Roberts Krūzbergs, Reinis Bērziņš

Distanču slēpošana – Patrīcija Eiduka, Kitija Auziņa, Samanta Krampe, Estere Volfa, Raimo Vīgants, Roberts Slotiņš

Kalnu slēpošana – Liene Bondare, Miks Zvejnieks

Ziemeļu divcīņa – Markuss Vinogradovs

Hokejs – Ivars Punnenovs, Jānis Kalniņš, Kristers Gudļevskis, Oskars Cibuļskis, Ralfs Freibergs, Kristaps Zīle, Kārlis Čukste, Patriks Ozols, Jānis Jaks, Uvis Balinskis, Arturs Kulda, Lauris Dārziņš, Nikolajs Jeļisejevs, Mārtiņš Karsums, Miks Indrašis, Rihards Bukarts, Rodrigo Ābols, Andris Džeriņš, Oskars Batņa, Deniss Smirnovs, Gints Meija, Renārs Krastenbergs, Mārtiņš Dzierkals, Kaspars Daugaviņš, Ronalds Ķēniņš.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.