Cik liela ir latvāņu izplatība Latvijā? 5
Sarkanausu bruņurupucis, Spānijas kailgliemezis, puķu sprigane un Sosnovska latvānis ir tikai dažas no invazīvajām sugām, kas sastopamas arī Latvijā. Turklāt, lai gan pastāv mīts, ka tās atrodamas vien Latvijas lauku ārēs, patiesībā, piemēram, latvāni varam ieraudzīt pat Latvijas galvaspilsētas Rīgas pļavās.
“Sosnovska latvānis pēc Latvijas likumdošanas ir vienīgā Latvijas invazīvā suga,” RīgaTV 24 raidījumā “Būtu zinājis” norādīja Augu aizsardzības dienesta Organismu ierobežošanas darba grupas vadītāja Astra Garkāje. “Latvāņus Latvijā ieveda lopkopībai, jo tam ir ļoti labs sastāvs un to ļoti labi varēja kopā ar salmiem salikt skābbarības bedrēs.”
Tiesa, speciāliste arī stāsta, ka latvāņu izplatību Latvijā būtiski ietekmējuši, piemēram, vēsturiski notikumi, kad likumīgie zemju īpašnieki konkrētu laika posmu dažādu apstākļu dēļ nav varējuši ierobežot šīs sugas auga tālāku izplatību. “Latvijā mums ir ļoti nopietna situācija- ar latvāni invadēti ir vairāk nekā 10 000 ha zemju. 90% šī brīža administratīvajās tas ir sastopams.”
Speciāliste arī norāda, ka šis augs šobrīd rada gan kaitējumu videi, gan ekonomikai, gan cilvēku veselībai. “Tur, kur aug latvānis, tas ar laiku pārņem visu teritoriju.”
“Zemes īpašnieka pienākums ir tikt galā ar šo te invazīvo sugu. Īpašnieks var darīt to pats, ņemt pakalpojuma veicēju. Cik liels resursu patēriņš būs arī ir atkarīgs no sugas izplatības konkrētajā teritorijā. Tāpat jāskatās, kur var lietot ķīmiju, kur var ganīt dzīvniekus, kas palīdz tikt galā ar šo problēmu. Tā ir katra paša izvēle un pieejamie resursi,” uzsver A.Garkāje.
Visu raidījuma “Būtu zinājis” epizodi skaties šeit.
Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.