Cik ilgi saldētavā drīkst uzglabāt produktus? 5
Autors: “Praktiski.lv”
Kā rīkoties, lai savu saldētavu izmantotu iespējami ekonomiskāk un lietderīgāk?
Mājas saldētavā pārtika atrodas -18 °C temperatūrā. Ja produktos ir baktērijas, šādos apstākļos tās neattīstās, bet neiet arī bojā. Ja pārtiku uzglabā ilgāk, nekā ieteicams, tā nekļūst nelietojama vai veselībai bīstama, taču garša vairs nav tik laba, kādai vajadzētu būt.
Cik ilgi uzglabāt?
Jēla liellopu gaļa 9 – 12 mēneši
Jēla cūkas gaļa 4 – 6
Jēla jēra gaļa 6 – 9
Jēla vistas gaļa 8
Šķiņķis 3
Maltā gaļa 3
Desas 3
Sautēta gaļa 6
Vārīts šķiņķis 2
Zupa 3
Buljons 6
Baltās zivis 3
Citas zivis 2
Biskvītkūkas 6
Ja produkts ir nepareizi vai nepilnīgi iesaiņots, iespējams, ka tas tiks apsaldēts, proti, virsmu sabojās ledus kristāliņi. Lai gan šāds gadījums nav veselībai bīstams, produkts nedz izskatīsies, nedz arī garšos tā, kā vajadzētu. Atsaldēts var izrādīties pārāk sauss, ar nelāgu pelēcīgu nokrāsu. Lai izvairītos no šādas situācijas, pirms sasaldēšanas pārtika jāieliek speciāli šim nolūkam ražotajos maisiņos vai arī cieši jāietin caurspīdīgajā celofāna pārtikas plēvē. Jāraugās, lai iepakojumā paliktu pēc iespējas mazāk gaisa.
Jo ātrāk produktu sasaldē, jo mazāka varbūtība, ka tas pats vai tā garša sabojāsies. Ja iekārtai ir vairākas saldēšanas pakāpes, izvēlieties ātrāko no tām!
Slikti sasalst galvenokārt tie produkti, kuros ir daudz ūdens. Gatavojot saldēšanai paredzētos ēdienus, mēreni arī jālieto garšvielas un labāk iztikt bez ķiploka – saldēšanas laikā to garša var kļūt pārāk intensīva. Ja pagatavotu gaļu glabāsiet speciālā maisiņā, neskopojieties ar mērci – tā pasargās no izžūšanas. Savukārt produktus ar īpatnēju aromātu, piemēram, zivi, glabājiet gaisu necaurlaidīgā iepakojumā, pretējā gadījumā visi saldētavā esošie produkti piesūksies ar šo smaržu.
Ja saldētavā nav ko likt, neļaujiet tai darboties tukšgaitā – piepildiet kaut vai ar maizi vai ledu. Lai uzturētu aukstu gaisu tukšā saldētavā, nepieciešams vairāk elektroenerģijas, nekā sasaldējot pārtiku!
Vienā paņēmienā nevajadzētu arī saldētavā ievietot svaigus produktus, kas aizņem vairāk par desmit procentiem kopējā tilpuma. Nesasaldēti produkti ir siltāki, tāpēc nevajadzīgi paaugstina pārējo temperatūru, kas tad prasa lieku elektrības patēriņu.
Kā labāk atlaidināt?
Lai pagatavotu ēdienu no saldētiem produktiem, process ir savlaicīgi jāieplāno. Var gadīties, ka vajadzēs pat divreiz vairāk laika, nekā izmantojot svaigus produktus.
Nekad nesāciet gatavot neatkusušu jēlu gaļu! Vislabākā vieta, kur atsaldēt pārtiku, ir… ledusskapis. Šāda atsaldēšana gan prasa diezgan daudz laika. Jau pagatavotiem ēdieniem un nelieliem gaļas gabaliem nepieciešamas 24 stundas ledusskapī, tāpēc ieteicams tos tur pārvietot iepriekšējās dienas vakarā.
Atsalšanas procesu iespējams paātrināt, produktu ar visu iepakojumu iegremdējot aukstā ūdenī. Jāatceras gan, ka ar šādu paņēmienu iespējams zaudēt šo to no garšām.
Ja jāatkausē sasaldēta zupa vai mērce, nelieciet to uz lielas uguns! Sāciet ar nelielu liesmiņu gāzes plītī vai zemāko režīmu elektriskajā un, kad zupa vai mērce kļuvusi šķidra, pakāpeniski palieliniet karstumu.
Ja produkts reiz atsaldēts, nekad to nesaldējiet vēlreiz!