Foto: TASS/Scanpix/LETA

Cik ilgi jāuzturas kopā ar inficētu cilvēku, lai saslimtu ar Covid-19? Jauns pētījums! 72

Vīrusu periodā jūs riskējat satikt inficētu personu ikreiz, kad dodaties uz kādu sabiedrisku vietu. Taču katrs brauciens uz aptieku vai maltīte restorānā neizraisa Covid-19 saslimšanas gadījumu, informē “Time”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar neseno “Nature” pētījumu, laiks, ko pavadāt kopā ar cilvēku ar Covid-19, ļoti ietekmē iespējamību saslimt vai nesaslimt.

Lielākā daļa gadījumu, kas izraisa vīrusa transmisiju, ilgst vismaz stundu, ja ne ilgāk, norāda pētnieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iepriekšējie pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri ilgu laiku pavada kopā ar kādu, kam ir COVID-19, ir paaugstināts risks inficēties, īpaši, ja sastapšanās notiek nelielā, slēgtā telpā.

Līdz šim tika uzskatīts, ka 15 minūšu ilga klātbūtne ir slieksnis, pēc kura pastāv ievērojama iespēja saslimt. Tomēr jaunais pētījums liecina, ka vīrusa izplatīšanās parasti prasa vēl ilgāku laiku.

Pētnieki analizēja datus no COVID-19 izsekošanas lietotnes, ko miljoniem cilvēku Anglijā un Velsā izmantoja, lai ziņotu par pozitīviem testa rezultātiem.

Šai pieejai ir vairāki trūkumi: datu vākšana beidzās neilgi pēc pirmā Omicron viļņa. Kā arī, iespējams, ka daži cilvēki, kas inficējušies pēc saskares, vai nu netika pārbaudīti, vai arī nav ziņojuši par testa rezultātiem lietotnē.

Zinātnieks Luca Ferretti pēta vīrusu uzvedību. Viņš skaidro, ka pētījums liecina, ka jums ir aptuveni 2% iespēja inficēties, ja pavadīsiet stundu kopā ar kādu, kam ir COVID-19. Risks turpina uzkrāties, pavadot vēl ilgāku laiku kopā.

Protams, pat 10% reģistrēto pārnešanas gadījumu ir līdzvērtīgi tūkstošiem slimību, tāpēc ir skaidrs, ka cilvēki saslimst pat pēc īsas inficēšanās ar vīrusu. Ja jūs sēžat sabiedriskajā transportā blakus kādam, kurš ir slims ar Covid-19 un aktīvi klepo, jūsu tuvums var būt svarīgāks par jūsu brauciena ilgumu.

Un, ja pēc kārtas ir daudz īsu gadījumu, tas var radīt ievērojamu risku. Dati liecina, piemēram, ka autobusu vadītājiem ir paaugstināts COVID-19 risks. Viņi, iespējams, nepavada daudz laika ar vienu pasažieri, bet, ja viņi katru dienu satiek simtiem pasažieru, risks saslimt palielinās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.