Cik ilgi jānostrādā? 0

Esmu skolotāja ar pilnu 21 gada darba stāžu. Pensijas laiks vēl aiz kalniem, bet man interesē, cik gadu jānostrādā, lai vispār varētu pretendēt uz pilnu pensiju attiecīgajā vecumā. Cik zinu, tad nepieciešami pilni 30 darba gadi. Esmu dzirdējusi, ka piecus studiju gadus augstskolas dienas nodaļā (1986. – 1991.) arī ieskaita darba stāžā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Vai tā ir patiesība? Ja tā, tad man vēl četri gadi jānostrādā un, pieskaitot studiju gadus, pilnais darba stāžs būs rokā? 
Maira Laure

 

 

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta nozares vecākā eksperte pensiju un pabalstu politikas jautājumos Dace Trušinska skaidro: likumā “Par valsts pensijām” noteikts, ka tagad tiesības uz valsts vecuma pensiju ir personām, kuras sasniegušas 62 gadu vecumu un kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 10 gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir tiesības vecuma pensiju pieprasīt priekšlaicīgi divus gadus agrāk par priekšlaicīgās pensijas pieprasīšanas brīdī valstī noteikto pensijas vecumu. Līdz 62 gadu vecumam priekšlaicīgi piešķirto vecuma pensiju izmaksā 50 % apmērā, taču, sasniedzot 62 gadus, sāk izmaksāt 100 % apmērā. Savukārt personām, kuras izmantojušas priekšlaicīgās pensionēšanās iespējas, laikā, kad tās turpina strādāt (ir darba ņēmēji vai pašnodarbinātie), vecuma pensiju nezmaksā līdz 62 gadu vecuma sasniegšanai.

 

Mācību laika ieskaitīšana apdrošināšanas stāžā ir saistīta ar konkrēto laiku, kad studējāt. Līdz 1990. gada 31. decembrim apdrošināšanas stāžu veido darba un tam pielīdzinātie periodi, tostarp mācību laiks augstākajās mācību iestādēs, kā arī citās mācību iestādēs pēc vidējās izglītības iegūšanas.

 

Vecuma pensijas apmērs ir atkarīgs ne tikai no personas uzkrātā apdrošināšanas stāža, bet arī no veikto sociālo apdrošināšanas iemaksu apmēra pēc 1996. gada un pensionēšanās vecuma. Jo ilgāku laika periodu un no lielākas algas ir veiktas iemaksas, jo lielāka ir arī personas kontā reģistrētā sociālās apdrošināšanas iemaksu summa. Tas nozīmē, ka lielāka būs arī vecuma pensija.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.