Lucerna.
Lucerna.
Foto no Agro Tops arhīva.

Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās? 0

Lucernas audzēšana pamīšus ar kukurūzu paaugstina ražīgumu, samazina ražas zudumu risku, samazina tēriņus slāpekļa mēslojumam un augu aizsardzības līdzekļiem, kā arī uzlabo augsnes kvalitāti un samazina aramzemes jutīgumu pret nitrātu izskalošanos, augsnes eroziju un barības vielu iznesi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Lucerna un kukurūzas skābbarība sniedz papildu barības vielas, kas dod labumu dzīvniekiem, ja tiek iekļauta to racionā. Tādējādi lucernas izbarošana kopā ar kukurūzu uzlabo ekonomisko un ekoloģisko augkopības un lopkopības attīstības stabilitāti.

Diemžēl lucerna bieži vien tiek aizstāta tikai ar kukurūzas skābbarību, jo kukurūzas lopbarībā ir vairāk sausnas nekā lucernā. Pirmās pavasara sējas lucernas ražas ir diezgan mazas, bieži vien tās sasniedz vien pusi no turpmākajām ražām. Sīkgraudu, zālaugu vai pākšaugu līdzkultūras kopā ar lucernu var nedaudz palielināt lopbarības kultūru ražu sējas gadā, taču līdzkultūru dēļ nereti samazinās barības kvalitāte. Tādējādi, lai palielinātu lucernas ražību, nepieciešamas pavisam citas metodes, īpaši tas attiecas uz pirmo tās audzēšanas gadu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no paņēmieniem, lai izvairītos no mazām lucernas ražām pirmajā gadā, ir sēt lucernu kukurūzas rindstarpās, lai nākamajā gadā iegūtu maksimālo ražu. Lucerna, iesēta zem kukurūzas, samazina augsnes izskalošanos un barības vielu iznesi no aramzemes.

Diemžēl šī audzēšanas sistēma izrādījās lietošanai nederīga, jo tradicionālās blīvās sējas metodes radīja problēmas veiksmīgi ieaudzēt lucernu, bet, audzējot kukurūzu mazākā biezībā, tiktu apdraudēta augstā skābbarības raža. Šā iemesla dēļ Viskonsinas universitātē (ASV), kā arī citās zinātniskajās iestādēs joprojām turpinās darbs jaunu konstruktīvu metožu izstrādē lucernas sējai zem augstražīgas skābbarības kukurūzas.

Jādomā par piemērotu agroķīmiju

Pētījumu gaitā Viskonsinas universitātes zinātnieki atklāja, ka lucernas izsēju kopā ar kukurūzu var ievērojami uzlabot uz agroķīmijas, stimulatoru un augu augšanas regulatoru rēķina, kā arī izmantojot dažādus lucernas veidus un šķirnes, kas adaptētas dažādiem dabas un klimatiskajiem apstākļiem, atbilstošas lucernas izsējas normas un izvēloties piemērotu lucernas sējas laiku pēc kukurūzas sējas.

Pirmie pētījumi, kas tika veikti laikā no 2008. līdz 2014. gadam, pierādīja, ka ārpussakņu piebarošana ar augšanas regulatoru (kalcija proheksadionu PhD) lucernai, kas iesēta jūnijā zem augstražīgas kukurūzas, palielināja dīgstu dzīvotspēju par 40–300% – kukurūzas sējuma blīvums bija 30 000 augu uz vienu akru (0,405 ha). Tā kā šis paņēmiens pierādīja savu efektivitāti un arī PhD mazā toksiskuma dēļ, patlaban ASV tiek veikts darbs, lai PhD iekļautu pastāvīgi izmantojamo augu augšanas regulatoru sarakstā, sējot lucernu kopā ar kukurūzu.

2017. gadā sāktais pētījums parādīja, ka fungicīda un insekticīda lietojums kopā ar PhD adaptētajām lucernas šķirnēm turpmāk divreiz palielināja lucernas dīgstu izdzīvotspējas procentu un nodrošināja labu zelmeni pat ar biezību vairāk nekā 40 000 kukurūzas augu uz 0,4 ha.

Reklāma
Reklāma

Jāizvēlas piemērotas šķirnes, izsējas norma un sējas laiks

2016.–2017. gada pētījumos tika pieļauta iespēja palielināt lucernas dīgstu izdzīvotspēju kukurūzas rindstarpās par 50%, taču ar nosacījumu, ka lucernas sēja notiek dažas dienas pēc kukurūzas sējas, nevis tad, kad kukurūza jau sadīgusi vai ir divu lapu stadijā.

Dažos pētījumos tika uzsvērts, ka lucernas izsējas normas palielināšana no 3,5 līdz 7 kg uz akru jeb 0,4 ha pēc kukurūzas novākšanas ļāvusi lucernas sējumu biezību palielināt par 32–50%.

2015.–2016. gadā Viskonsinā tika veikti arī citi pētījumi par sabiezinātu sējumu, kur tika pētītas 38 lucernas šķirnes. Tādējādi tika atklātas būtiskas atšķirības dīgstu izdzīvošanas ziņā dažādām lucernas šķirnēm, bet dažu standartšķirņu izdzīvotspējas procents bija vismaz četras reizes lielāks nekā mazražīgākajām šķirnēm.

Nepārtrauktie pētījumi nākotnē ļaus novērtēt augu selekciju, lai izstrādātu tādas lucernas šķirnes, kas būs īpaši piemērotas sabiezinātiem sējumiem. Tāpat turpināsies darbs, lai optimizētu agroķīmijas un citu augsnes apstrādes paņēmienu izmantošanu, kā arī lai nodrošinātu ekonomiski izdevīgu, speciāli sējai zem kukurūzas adaptētu lucernas šķirņu radīšanu.

Veiksmīgas sējas gadījumā zem kukurūzas iesētas lucernas sausnas ražība pirmajā sējas gadā bija divreiz lielāka nekā tradicionālajā lucernas pavasara sējā. Agrākos pētījumos tika atzīmēts, ka sabiezinātā sējumā lucerna samazināja skābbarības kukurūzas ražību par 15%, taču slāpekļa mēslojuma palielināšana līdz maksimāli pieļaujamajai normai lielā mērā novērsa ražas samazinājumu.

Sabiezinātā sējuma metode dod iespēju pasargāt aramzemi un uzlabot saimniecības rentabilitāti. Ekonomiskās analīzes dati ļauj pieņemt, ka pārbaudītā lucernas sējas metode kukurūzas rindstarpās ļauj arī īstenot augu maiņu ar īsu rotāciju, piemēram, divus gadus tiek audzēta lucerna, kam seko trīs gadi kukurūzas skābbarības. Šī metode ne tikai ļaušot nopelnīt apmēram 60 ASV dolāru no katra akra, bet ir arī izdevīgāka nekā secīgā augu maiņa – trīs gadi pavasarī sētas lucernas un trīs gadi kukurūzas.

Pētījumu mērķis ir izstrādāt uzticamu un produktīvu lucernas sējas metodi zem kukurūzas, lai to varētu veiksmīgi izmantot vietās, kur apgrūtināta lucernas sēja rudenī pēc kukurūzas skābbarības novākšanas.

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.