Foto: Zane Bitere/LETA

Cik iedzīvotāju šobrīd ir Latvijā un vai tuvojamies katastrofai? Analizē valsts galvenā statistiķe 0

Aija Žīgure, Centrālās statistikas pārvaldes priekšniece TV24 raidījumā “Uz līnijas” atklājusi satraucošus datus par iedzīvotāju skaitu Latvijā. Demonstrējot attēlu ar statistikas rādītājiem, viņa saka: “Šī ir vēl viena bilde, kura nevienu labu stāstu mums diez ko nestāsta.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

“Mums samazinās dzimstība un palielinās mirstība. Par iedzīvotāju skaitu Latvijā es varu diezgan precīzi atbildēt, ka uz šī gada 1. aprīli bija 1 miljons 870 tūkstoši iedzīvotāju. Ja uzliktu uz garākas līknes, kā mainās pa gadiem, tad šī līkne iet uz leju, un iedzīvotāju skaits samazinās,” satraucošo tendenci atklāj statistiķe.

“Jā, tie ir manis minētie faktori, šis dabiskais pieaugums – mirstība ir augstāka kā dzimstība, un ir diezgan bagātīgs datu klāsts, kas raksturo to, kā mainās pa mēnešiem, kā mainās kopējā tendence.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī pandēmijas laiks diemžēl iedzīvotāju skaita datiem nav nācis par labu: “Mirstība ir palielinājusies – 2021. gadā reģistrēto mirušo skaits ir lielākais pēdējo 20 gadu laikā. Tas īstenībā ir nonsensa skaitlis, kas runā par to, kā notiek. Protams, šo pēdējo divu gadu situācija, kas notiek ar saslimstību un tamlīdzīgi, ir diezgan tieši ietekmējusi šo rādītāju. Šo pēdējo gadu rādītāju ir ietekmējis arī, protams, dzimstības rādītājs.”

Raidījuma vadītājs arī uzdevis jautājumu: vai jūs kā valsts galvenā statistiķe zināt, ar šādām tendencēm, kad Latvijā būs katastrofāls iedzīvotāju skaits?

“Es nevaru atbildēt un es negribētu atbildēt par katastrofu. Es, protams, esmu optimiste, reāliste, ka šī katastrofa bremzēsies. Tomēr tiek veikti dažādi atbalsta pasākumi, lai veicinātu dzimstību,” saka A.Žīgure.

Viņa arī pauž, ka ir būtiski pieejamos datus izmantot politiķiem, lai pieņemtu atbilstošus lēmumus: “Mēs runājam par datu izmantošanu dažādu lēmumu pieņemšanai, šie ir vieni no datiem, kas tiešām tiek ļoti nopietni izmantoti, veidojot politikas.”

“Demogrāfi pēta šo jautājumu, demogrāfi veido prognozes. Tur ir trīs tipu prognozes – pesimistiskā, optimistiskā un reālā. Tāda katastrofa, ka šeit iestāsies tuksnesis, tā netiek prognozēts un es ceru, ka tā nebūt. Bet šī ir ļoti nopietna politika, kura ir jāatbalsta, jāveicina un jaunās ģimenes ir jāatbalsta, jo tā ir problēma.”

SAISTĪTIE RAKSTI