“Cik es sevi atceros, tad manā bērnībā nebija šāds klimats Latvijā!” Skatītājs jautā, kāpēc agrāk ziemas un vasaras bija izteiktākas? 78
TV24 raidījumā “Uz līnijas” kāds skatītājs pastāstīja par savu bērnības pieredzi un laikapstākļiem pirms vairākiem gadu desmitiem, kad, viņaprāt, Latvijā ziemas un vasaras bijušas izteiktākas nekā tagad. Līdz ar to skatītājs raidījuma viesim Viesturam Zandersonam, kurš ir Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) datu analītiķis uzdeva savu jautājumu – “Man ir pāri 60 gadiem, cik es sevi atceros, tad manā bērnībā nebija šāds klimats Latvijā! Bija izteiktākas ziemas, izteiktākas vasaras – kāds tad varētu būt tas iemesls? Acīmredzot, klimata pārmaiņas! Es tādu secinājumu izdaru.”
Komentējot šo skatītāja jautājumu, LVĢMC datu analītiķis Zandersons sacīja, ka, lai gan viņš ir gados jaunāks, arī viņš savā bērnībā atceras to, ka tolaik ziemas bijušas izteiktākas.
“Man joprojām ir palikuši prātā sniegoti ziemas apstākļi. Jā, tā varētu teikt! Patiesību sakot, ja mēs skatāmies Latviju salīdzinājumā ar citiem pasaules reģioniem, mums šīs te klimata pārmaiņas ir pat mazliet izteiktākas. Ziemeļu reģionos, kas ir tuvāk poliem, tās klimata pārmaiņas ir intensīvākas, nekā tajās vietās, kas ir tuvāk ekvatoram. Tāda tendence ir novērojama visā pasaulē, un šeit mēs runājam tieši par pārmaiņām, tas nozīmē, ka polārie reģioni sasilst mazliet straujāk nekā tie, kas ir pie ekvatora,” tā TV24 raidījumā skaidroja Zandersons.
Tāpēc arī Latvijā, ja salīdzina ar visu pasauli, klimata izmaiņu intensitāte ir mazliet straujāka. “Ja mēs skatāmies 1961.gadu un 1990.gadu – to vidējo klimatu, un tagad – tagadējo klimatu, kas ir no 1991.gada līdz 2020.gadam, tad tas ir kļuvis siltāks, ja es pareizi atceros, par 1,2 grādiem. Taču visā pasaulē šī tendence ir nedaudz zemāka – zem viena grāda, ja tieši salīdzina šos abus periodus. Tā tas ir,” piekrita Zandersons, skaidrojot, kā mainījies klimats Latvijā vairāku desmitu gadu gaitā.
Kāpēc tieši ziemeļos ir intensīvākas klimata pārmaiņas nekā citur? “Ir vairākas idejas saistībā ar okeāna straumēm galvenokārt, un polārajām, nenoturīgajām straumju plūsmām, kas cirkulē ap reģioniem. Tas nav tā viennozīmīgi pateikts, bet tāda tendence ir novērota. Tāpēc es piekrītu – tā tas tiešām ir,” teica LVĢMC datu analītiķis Zandersons, atbildot uz skatītāja jautājumu, kāpēc viņa bērnībā pirms vairākiem gadu desmitiem ziemas un vasaras Latvijā bija izteiktākas nekā tagad.