Cik energoefektīvas ir mūsu pašvaldības? 3
Latvija energoplānošanā izvirzās arvien labākās pozīcijās, norāda Marika Rošā, SIA EKODOMA valdes locekle un projektu vadītāja. “Ja pirms vairākiem gadiem bija tikai viens līdz divi energopārvaldnieki uz 119 pašvaldībām, tad šobrīd aptuveni trešdaļā Latvijas pašvaldību ir vismaz viens cilvēks – atbildīgais par energoplānošanu. Tas ir liels sasniegums, un pie tā noteikti nevajadzētu apstāties,” viņa saka.
Lai energopārvaldība noritētu raiti un produktīvi, EKODOMA, kas ir neatkarīga inženierkonsultatīva kompānija ar 30 gadu stāžu, ir izstrādājusi enerģijas monitoringa platformu, ko izmanto pašvaldības ne tikai Latvijā, bet arī Ungārijā. Ko šī platforma ilgtermiņā sniedz pašvaldībām un īpašniekiem, kuru pārvaldībā ir dažādi enerģijas patērētāji?
Pašvaldību loma klimata pārmaiņu mazināšanā
Kā jebkura plānošana, vai tā ir izdevumu plānošana ģimenē vai uzņēmumā, cilvēkam rada sajūtu, ka tas ir kaut kas, ko viņš spēj kontrolēt. Arī energoplānošana sniedz līdzīgu sajūtu. „EKODOMA uz energoplānošanu skatās kā uz iespēju, lielāko uzsvaru liekot uz ilgtspējīgu attīstību,” akcentē Marika Rošā.
„Lai varam atstāt aiz sevis vidi, kur nākamajām paaudzēm spēt pilnvērtīgi dzīvot. Ikdienas darbā tas nozīmē, ka aicinām pašvaldības un uzņēmumus plānot rīcības, kas samazina enerģijas patēriņu līdz minimālajam nepieciešamajam (nemazinot komfortu un neierobežojot attīstību); un to var panākt gan ar uzvedības maiņu, gan plānotām investīcijām.”
Izaugsme ir manāma! Pašvaldībās un uzņēmumos veidojas arvien labāka izpratne par to, kā samazināt enerģijas patēriņu. Arī – kāpēc to nepieciešams darīt. „Arvien retāk tiek dzirdētas replikas, ka klimata pārmaiņas ir izdomājums un mums par tām nav jādomā.
Pašvaldības saprot, ka tām ir būtiska loma klimata pārmaiņu mazināšanā un ka nepieciešams virzīties pretī klimatneitralitātei. Lai to panāktu, jāsāk rīkoties jau tagad. Īstenībā – to vajadzēja darīt jau vakar!”
Marika Rošā skaidro, ka pašvaldībām ir daudz pienākumu, un līdz šim enerģijas sektoram tika pievērsta visai maza uzmanība. Enerģijas cenas bija salīdzinoši zemas, un enerģijas izmaksas neveidoja nozīmīgu daļu no pašvaldības budžeta. Taču tagad, kad enerģijas cenas sasniegušas ļoti augstu līmeni, bez enerģijas patēriņa fiksēšanas un optimizēšanas, tādējādi samazinot patēriņu, neiztikt.
Jo, ja nezinām, cik tērējam, tad, pirmkārt – bieži vien turpinām pārmaksāt par enerģiju, otrkārt – radām negatīvu ietekmi uz klimatu, daļu enerģijas vienkārši izpūšot gaisā. Īstermiņā tas nozīmē, ka tērējam naudu, kuru citkārt varētu izmantot daudz nozīmīgākām vajadzībām, ilgtermiņā – atstājam negatīvu nospiedumu nākamajām paaudzēm.
Kā ietaupīt enerģiju, tādējādi arī izmaksas?
Klimatneitrāla pašvaldība nozīmē, ka tās enerģijas patēriņš tiek samazināts līdz minimālajam nepieciešajam, ka tiek izmantoti atjaunojamie energoresursi un nodrošināta CO2 emisiju piesaiste. Kā to panākt? Marika min kādu praktisku piemēru: “Pašvaldībām nevajadzētu plānot pāreju uz dabasgāzes apkures katliem, bet tā vietā izvērtēt atjaunojamo energoresursu lietojumu, aprēķinos iekļaujot arī nākotnes izmaksas.
Mēs bieži aizmirstam, ka pat tad, ja konkrētajā mirklī dabasgāzes katla uzstādīšanas izmaksas ir lētākas, ilgtermiņā ekspluatācijas izmaksas (pieskaitot arī ietekmi uz klimatu) būs daudz augstākas.” Skaidrs ir viens – energoplānošanu šobrīd vairs nevar skatīties nošķirti no pielāgošanās klimata pārmaiņām.
Energoefektivitātes likumā ir iekļauta prasība noteiktai grupai pašvaldību ieviest energopārvaldības sistēmu. Lielajām pilsētām tiek prasīts šo energopārvaldības sistēmu arī sertificēt, respektīvi, saņemt ISO 50001 starptautisko sertifikātu. Pārējās pašvaldības var brīvprātīgi lemt, sistēmu sertificēt vai nē.
Par ieguvumiem, ko sniedz energopārvaldība, stāsta Marika Rošā: “Tas, ko var panākt ar energopārvaldības sistēmu, ir izmaksu ietaupījums, ko pašvaldības un uzņēmumi tīri praktiski jutīs, saņemot mazākus rēķinus. Otrs ieguvums ir enerģijas ietaupījums, kā rezultātā pašvaldība samazinās savām rokām radīto CO2 nospiedumu. Un trešais – skaidri sadalītas lomas un atbildības, kas ļaus uzlabot pašvaldības resursu pārvaldīšanu.”
Ļoti daudz ko dod uzvedības maiņas pasākumi, piemēram, lietotāju apmācības, arī enerģijas patēriņa datu uzskaite utt. “Mēs vairākās pašvaldībās esam redzējuši, kā, uzsākot pierakstīt enerģijas patēriņu ēkās, ēku sarakstā parādās tādas ēkas, kas gandrīz vairs netiek izmantotas, bet tajās ir nesamērīgi enerģijas patēriņi, piemēram, garāžas. Tās ir pirmās ēkas, kur ar nelielām investīcijām var veikt atbilstošus pasākumus.”
Enerģijas monitoringa platforma – efektīvs pārraudzīšanas rīks
Enerģijas monitoringa platforma ir SIA EKODOMA lolots ražojums. Platformas izstrāde tika uzsākta vairāk kā pirms 5 gadiem, kad uzņēmums sāka sadarboties ar pašvaldībām, veidojot energopārvaldības sistēmas. „Sapratām, ka nepieciešama platforma, pie kuras var piekļūt ne tikai viens atbildīgais cilvēks (energopārvaldnieks), bet arī katras ēkas saimnieks,” stāsta Marika.
Kāpēc izvēlēties SIA EKODOMA ražoto enerģijas monitoringa platformu?
- Enerģijas patēriņa datubāze. Iespēja sekot līdzi, kur un kā tiek tērēta enerģija, kādas ir izmaksas un kā mainās enerģijas patēriņš laika gaitā.
- 100+. Citi uzņēmumi pārsvarā piedāvā rīkus, kas vairāk piemēroti vienas ēkas padziļinātai enerģijas patēriņa analīzei. Taču EKODOMAS ražotajā platformā pašvaldība vienkāršā un lietotājam draudzīgā vidē var kontrolēt patēriņu pat par 100 un vairāk ēkām.
- Atbilstība prasībām. Enerģijas monitoringa platforma atbilst ISO 50001 standarta prasībām. Šobrīd tiek strādāts pie turpmākiem platformas uzlabojumiem un papildu moduļu izstrādes, lai energopārvaldība būtu vēl pilnīgāka.
- Ieekonomēts laiks. Dati jāievada tikai reizi mēnesī. Tas prasa ne vairāk kā 5 minūtes, taču tam ir milzīgs efekts.
- Apmācības. Platformas uzturētāji sniedz gan informatīvo, gan tehnisko atbalstu. Platformas apgūšanas sākumposmā lietotāji nereti mēdz pieļaut kādas neprecizitātes, piemēram, mērvienībās vai uzrādītajos patēriņos. Tādos gadījumos EKODOMA piedāvā papildu apmācības un individuālas sarunas/konsultācijas.
Atkarībā no pašvaldības un ēku īpašnieku vajadzībām un interesēm, uzņēmums palīdz izstrādāt enerģētikas un klimata rīcības plānus, ieviest energopārvaldības sistēmu, kā arī organizē apmācības un individuālas konsultācijas un citus pasākumus, kā, piemēram, energosacensības starp dažādiem lietotājiem.
Vairāk par SIA EKODOMA pakalpojumiem lasiet www.ekodoma.lv