Foto: Pexels

Cik droši tu patiesībā vari justies ceļojumā un viesnīcā: slēptās kameras un citas ķibeles 0

Slepenu kameru izmantošana, lai izspiegotu viesus īrētās naktsmītnēs, ir pēdējā laika sensācija medijos, bet drošības nozarei šāda taktika nav nekas jauns. Novērošanas ierīces var izmantot, arī lai vērstos pret ceļojošiem komersantiem, politiķiem, aktīvistiem un žurnālistiem. Lai palīdzētu visiem ceļotājiem palikt drošībā, kad esat tālu no mājām, Kaspersky Lab drošības pētnieki ir izveidojuši sarakstu ar galvenajiem digitālo ierīču un informācijas drošības ieteikumiem, ko var īstenot ar vienkāršiem paņēmieniem un pieticīgu, viegli pieejamu komplektu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Aprīlī kāda ģimene pamanīja, ka, izmantojot viņu Īrijā noīrētās kotedžas dzīvojamās istabas dūmu signalizācijā paslēptu kameru, notiek viņu darbību tiešraides straumēšana. Šis ir viens no pēdējā laika šādas rīcības piemēriem. Šķiet, ka slepena novērošana ir augošs risks, ar ko saskaras ceļotāji. Citi riski ietver uzbrukumus digitālajām ierīcēm, piemēram, klēpjdatoriem un tālruņiem, un tajās saglabātajai informācijai. Kaspersky Lab drošības pētnieki ir izmantojuši savu pieredzi, lai iepazīstinātu ar ceļojumu risku sarakstu un parādītu, kā lietotāji paši var tos prasmīgi un vienkārši novērst.

Ņem līdzi mazu rīku

Piemēram, lai pārliecinātos, ka viesnīcas numurā vai noīrētā dzīvoklī nav slēptu kameru vai mikrofonu, kas gaida iespēju jūs noklausīties, pētnieki iesaka ņemt līdzi ceļojumā mazu rīku (viegli pieejams internetā), kurā ir apvienots radiofrekvenču skeneris, kā arī gaismas diodes un sarkans stikls.
Šis rīks ļaus atrast visus avotus, kas izstaro elektromagnētiskos viļņus (to dara vairums bezvadu noklausīšanās ierīču un kameru), un meklēt slēptās kameras. Kameras objektīvs atstaro gaismu ievērojami labāk nekā citas virsmas, tāpēc, ja pavēršat diožu gaismu pret kaut ko, kas izskatās pēc kameras, un skatāties uz to caur sarkanu stiklu, jūs redzēsit spilgti sarkanu punktu.

Izmanto mobilo tālruni

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pamanītu kameras, kas izmanto infrasarkano apgaismojumu, varat likt lietā arī mobilo tālruni, jo mobilo tālruņu kameras spēj konstatēt infrasarkano starojumu. Tomēr ņemiet vērā, ka dažu tālruņu, piemēram, iPhone, infrasarkano staru filtrs ir pārāk stiprs, lai veiktu šo stiķi.
Lai jūs neuztvertu slēpti mikrofoni ar vadiem, jums tikai ir jārada kāds traucējošs fona troksnis. Gandrīz visus ierakstus sabojā no krāna tekoša ūdens vai citas skaņas, ko var viegli atskaņot, izmantojot Noisli un tamlīdzīgus pakalpojumus.
«Mēs, drošības pētnieki, daudz ceļojam un vienmēr apzināmies iespējamos drošības apdraudējumus. Sensacionālās ziņas par maksas viesu izspiegošanu liecina, ka slepena novērošana ne tikai ir skatāma filmās, bet arī notiek īstenībā. Lai paliktu drošībā, nav vajadzīgas augstās tehnoloģijas un dārgi pretpasākumi — vienkāršs komplekts un veselais saprāts jums palīdzēs nodrošināt digitālo iekārtu un informācijas drošību, un jūs varēsit brīvi baudīt atvaļinājumu,» sacīja Kaspersky Lab drošības pētnieks Marko Preiss.

4 praktiski ieteikumi drošiem ceļojumiem:

• Nekad un nekur neatstājiet bez uzraudzības savas mantas, tostarp ierīces. Kad izejat no viesnīcas numura, ņemiet visas iekārtas līdzi.
• Nodrošiniet, lai jūsu komplekts ir aizsargāts ar paroli un tajā saglabātā informācija ir šifrēta. Ierīces ar jaunākajām Android versijām un iOS ierīces, kas ir aizsargātas ar ieejas kodu, tiek šifrētas automātiski. Noklikšķiniet šeit, lai uzzinātu, kā Windows ieslēgt pilnu diska šifrēšanu, kas pazīstama ar nosaukumu BitLocker.
• Izvairieties no nedroša Wi-Fi izmantošanas, lietojot peli ar vadu un klēpjdatorā iebūvēto tastatūru.
• Uzziniet, kā noteikt, vai spogulis no otras puses ir caurspīdīgs. Īstenībā tie ir reti sastopami, tomēr pastāv. Pielieciet pirkstu pie spoguļa virsmas. Ja starp pirkstu un tā atspulgu ir atstarpe, tas ir parasts spogulis. Ja atstarpes nav, tas var būt caurspīdīgs spogulis. Tikai neaizmirstiet, ka šāda veida spoguļi atrodas, piemēram, automobiļos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.