Cik droši patiesībā ir iepirkties tādos internetveikalos kā Aliexpress vai eBay? 11
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Kā veiksmīgāk iepirkties Aliexpress un eBay, lai nebūtu jāmaksā lieli nodokļi? No kurām valstīm var pasūtīt? Līdz cik lielai summai nodokļi nav jāmaksā? Kas jāievēro par drošu pieslēgšanos un maksājumiem? Kā veikt maksājumus ar karti un PayPal? Atmuitošana pastā un internetā,” – jautā Linards I.
Pievienotās vērtības nodoklis no pirmā centa
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitas speciālisti informē – kopš 2021. gada 1. jūlija Eiropas Savienībā ir spēkā normatīvie akti, kas nosaka, ka jebkurš sūtījums no valstīm, kuras ir ārpus Eiropas Savienības (ES), jādeklarē muitā.
Neatkarīgi no pirkuma vērtības par pilnīgi visām interneta veikalos un platformās iegādātām precēm, saņemtām sūtījumos no valstīm ārpus ES, jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN).
Tas attiecas uz preču iegādi jebkurā trešajā valstī: Ķīnā, ASV, Krievijā, Apvienotajā Karalistē, Norvēģijā utt. Pasūtījumus var veikt jebkuras valsts interneta veikalā vai e-komercijas platformā. Tikai jārēķinās, ka ārpus ES iegādātās preces būs jāatmuito un par tām jānomaksā nodokļi.
Ja nodokli iekasē pirkšanas brīdī, atkrīt muitas formalitātes
Pašlaik liela daļa internetveikalu un e-komercijas platformu pārdod preces PVN īpašajā režīmā, kas dod tiesības e-komercijas platformai par precēm, kuru vērtība nepārsniedz 150 eiro un uz kurām neattiecas ierobežojumi vai aizliegumi, iekasēt PVN jau pirkuma brīdī (IOSS režīms). Tas nozīmē, ka pircējam preču piegādes laikā muitas formalitātes nav jākārto.
Ja nosūtītājs nodrošinājis visu pirkuma datu ievadīšanu starptautiskajā pasta sistēmā, šīs preces muito sūtījuma piegādātājs – pasta operators vai eksprespasts. Savukārt iekasēto PVN internetveikali un e-komercijas platformas pārskaita Latvijas valstij likumā noteiktajā termiņā.
Svarīgi, ka tikai fiziskās personas var iegādāties preces, kurām e-komercijas platforma piemērojusi PVN īpašo režīmu IOSS. Juridiskajām personām, kas ir nodokļu maksātājas un veic uzņēmējdarbību, šis režīms nav paredzēts.
Ja preces tiek pirktas internetveikalā, kas neiekasē PVN, preces būs jādeklarē muitā un par tām jāsamaksā šis nodoklis (ar nodokli tiek aplikta preču vērtība plus piegādes izmaksas). Bet, ja sūtījumā preču vērtība pārsniedz 150 eiro, papildus būs jāmaksā arī muitas nodoklis.
Par alkohola izstrādājumiem, smaržām un tualetes ūdeņiem muitas nodoklis jāmaksā neatkarīgi no preces vērtības. Ja sūtījumā ir akcīzes preces (piemēram, kafija, alkoholiskie dzērieni), jārēķinās, ka par tām jāmaksā arī akcīzes nodoklis.
Atmuitot pašam vai uzticēt pakalpojuma sniedzējam
Lai jau pirms pirkuma noskaidrotu, kādi nodokļi un cik liela to kopējā summa būs jāmaksā par izvēlēto preci, var izmantot VID piedāvāto nodokļu kalkulatoru pasta sūtījumiem, kas aprēķina nodokļa apmēru atkarībā no preces veida un vērtības. Tas atrodams VID mājaslapā: www.vid.gov.lv, sadaļā Muita > Pasta sūtījumi > Nodokļu kalkulators pasta sūtījumiem.
Ja sūtījums jādeklarē, tā saņēmējam ir izvēle – aizpildīt pašam importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem, pieslēdzoties VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmai (EDS), kas ir bezmaksas pakalpojums, vai arī uzticēt šo procesu maksas pakalpojuma sniedzējam – pasta operatoram VAS Latvijas Pasts, eksprespasta muitas brokerim vai jebkuram citam brīvi izvēlētam loģistikas uzņēmuma muitošanas speciālistam.
Ja nolemts pašam iesniegt importa muitas deklarāciju, jāielāgo, ka daļa datu deklarācijas aizpildīšanai tiek saņemta no sūtījuma piegādātāja (pasta sūtījuma izsekošanas numurs, pagaidu uzglabāšanas deklarācijas numurs, preces kārtas numurs, svars), bet pārējā informācija ir saņēmēja rīcībā (par preci, tās pārdevēju, cenu, piegādes izmaksām).
Apmaksa un sūtījuma saņemšana
Aizpildot deklarāciju, jāizmanto pasūtījuma rēķinā vai maksājuma uzdevumā norādītā informācija. Kad importa muitas deklarācijā ievadīti prasītie dati, deklarēšanas sistēma aprēķina nodokļus. Persona uzreiz tiešsaistē var samaksāt aprēķinātos nodokļus.
Kad nodokļi samaksāti, importa muitas deklarācijas statuss sistēmā nomainās uz Preces izlaistas, tas nozīmē, ka muitošana veiksmīgi pabeigta. Tomēr, pirms dodas pēc sūtījuma uz pasta nodaļu, vispirms jāsagaida apstiprinoša īsziņa vai drukāts aicinājums no pasta operatora.
Ja muitas formalitāšu kārtošanu persona uzticējusi muitošanas pakalpojuma sniedzējam, aprēķināto nodokļu samaksa un maksa par muitošanas pakalpojumu jāveic attiecīgā pakalpojuma sniedzēja norādītā veidā. Latvijas Pasta muitošanas pakalpojumu cenrādis ir pieejams tīmekļvietnē: www.pasts.lv, sadaļā Muita > Muitošanas pakalpojumi > Cenrādis.
Jāņem vērā, ka atmuitošanas pakalpojuma pieteikšana un apmaksa pasta nodaļā (klātienē) izmaksā dārgāk nekā tiešsaistē ar iepriekš saņemto unikālo sūtījuma saiti.
Droši maksājumi ar karti
CERT.LV kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis stāsta, ka problēmu ar naudas izkrāpšanu, veicot pirkumus reālos un visiem labi zināmos interneta veikalos un iepirkšanās platformās, kā Aliexpress, eBay, Amazon un citos, tikpat kā neesot.
To uzturētāji izstrādājuši dažādus aizsardzības mehānismus, piemēram, iespēju atgūt naudu, ja prece netiek aizsūtīta, tāpat var piemaksāt, lai nodrošinātu preces piegādes izsekojamību. Visbiežāk raizes rodas, iepērkoties nezināmos interneta veikalos, kas patiesībā nemaz nav reāli, bet krāpnieku izveidoti.
Neraugoties uz slaveno e-komercijas milžu salīdzinošo, ja tā var sacīt, drošumu, līdzko internetā sākam ievadīt savas maksājumu kartes datus, risks tomēr pastāv, jo ar ļaunprogrammatūru inficēta var būt pati ierīce, kurā veicam pirkumu.
Tāpēc, ja sanāk regulāri iepirkties internetā, eksperts iesaka izmantot tam atsevišķu norēķinu karti, kas nav saistīta ar kontu, kur glabājas pamatlīdzekļi, piemēram, alga. Ir bankas, kas jau piedāvā virtuālas norēķinu kartes tikai pirkumiem internetā, kuras var ieslēgt un izslēgt pēc vajadzības.
Tas ir visvienkāršākais veids, kā drošāk iepirkties un pasargāt savu naudu. Gints Mālkalnietis internetveikalu pirkumiem paredzētajā kartē iesaka glabāt pārdesmit eiro mazākiem pirkumiem, bet, ja plānots lielāks pirkums, ieskaitīt tajā konkrēto summu. Pirkumiem internetā var lietot arī PayPal starpniecības pakalpojumu. Taču jārēķinās, ka valūtu konvertācijas rezultātā var rasties papildu izmaksas. Tāpat der ņemt vērā eksperta ieteikumu šo kontu pienācīgi aizsargāt, proti, iestatīt divpakāpju autentifikāciju. Ne visi komersanti piedāvā iespēju norēķināties caur PayPal kontu, taču tas automātiski nepadara tos par sliktiem, aizdomīgiem vai nedrošiem. Var gadīties, ka tiem šāds starpnieks vienkārši neatmaksājas.
Ielāgo!
Aizliegts iegādāties interneta veikalos un saņemt pasta sūtījumos tabakas izstrādājumus, elektroniskās cigaretes un to uzpildes flakonus.
UZZIŅA
Ja preces tiek pasūtītas un piegādātas no citas ES dalībvalsts un tām ir ES preču statuss, tās nav jādeklarē muitā, jo ES ir brīva preču aprite.
Vairāk informācijas par pasta sūtījumu atmuitošanu un muitas deklarāciju aizpildīšanu, kā arī citām ar to saistītām niansēm pieejams VID mājaslapā: www.vid.gov.lv, sadaļā Muita > Pasta sūtījumi.
Turpat pieejama vienkārša importa muitas deklarācijas aizpildīšanas un nodokļa samaksas instrukcija, kā soli pa solim veicamas darbības.
Iesaka eksperts
Gints Mālkalnietis, CERT.LV kiberdrošības eksperts
Saskaroties ar nekad nedzirdētu interneta veikalu, sākotnēji vajadzētu tiešsaistes meklētājā ierakstīt šā e-veikala domēna vārdu, lai iepazītos ar atsauksmēm, komentāriem par šo veidojumu, kā arī pievērstu uzmanību tam, kad tas parādījies un kur reģistrēts. Drošā internetveikalā šī informācija ir skaidri norādīta.