Foto – Shutterstock

Cik droši ir dažādi zobu balināšanas līdzekļi mājas apstākļos? 0

Atbild sertificēta zobārste ZENTA LAKOVICA (lektore LU Medicīnas fakultātes Zobārstniecības programmā):

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Mēs dzīvojam laikā, kad apkārt virmo milzum daudz informācijas, un bieži vien ir visai grūti kritiski izvērtēt, kas atbilst patiesībai un kas nē. Mums tik ļoti patīk doma, ka pēkšņi uzradīsies “brīnumlīdzekļi”, kas padarīs mūs skaistākus, tievākus, pievilcīgākus utt. Tieši tāpēc daudzus spēj piesaistīt arī dentālie “brīnumlīdzekļi”, kas sola pavisam neilgā laikā bez liekas piepūles mūsu zobus padarīt daudz baltākus.

Nesen šāds piedāvājums ik pa brīdim “izlēca” sociālajā tīklā – balinoša pildspalva, ar kuru vienkārši nokrāso zobus un – ideālais smaids “gatavs”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apskatot šos līdzekļus (dažādas zobu balināšanas pildspalvas, sloksnes u. c.) tuvāk, jāsaka, ka kopumā tur nekā jauna nav. Tajos atrodams tas pats karbamīda peroksīds, kas citos balināšanas līdzekļos. Atšķiras tikai koncentrācija un forma. Līdz ar to uz balinošajiem “zīmuļiem” attiecas tie paši drošas lietošanas noteikumi, kas uz citiem balināšanas līdzekļiem.

Ieteikumi:

1. Pirms nolem pievērsties balināšanai, noteikti konsultējies ar savu zobārstu! Zobiem pirms balināšanas jābūt salabotiem, kā arī jāsaprot, vai šāda veida procedūras vispār drīkst veikt.

Balināšanu nevajadzētu veikt, ja zobiem ir paaugstināta jutība vai arī, ja vērojamas smaganu saslimšanas.

Balinātājs šīs problēmas var saasināt. Zobārsts var palīdzēt identificēt arī citas problēmas, kas var padarīt zobus tumšākus, piemēram, kariess vai nedzīvi zobi, kas mainījuši krāsu. Šajos gadījumos balināšana ārpus zobārsta kabineta nepalīdzēs.

2. Ar balināšanu noteikti nevajadzētu aizrauties. Vienmēr jāievēro produkta ražotāja un zobārsta instrukcijas. Balināšanas procesā izdalās ūdeņraža peroksīds, kas lielās koncentrācijās, kā arī, iedarbojoties ilgstoši, var bojāt gan zobus, gan mutes dobuma gļotādu. Kaut arī balināšanas procesā tas parasti izdalās nelielā koncentrācijā, ir jāievēro mērs un piesardzība.

3. Balinātājs uz katra atseviša cilvēka zobiem var iedarboties dažādi. Ir pacienti, kuri ar rezultātu ir apmierināti, bet vienmēr ir cilvēki, kuriem konkrētā metodes neliekas efektīva vai rada diskomfortu.

4. Jāatceras, ka zobu balināšana mūsu ikdienā ir ienākusi tikai pēdējās desmitgadēs, tāpēc ir ļoti grūti novērtēt zobu balināšanas ilgtermiņa efektus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.