Cik daudz vīriešu “ir vainīgi” pie dzimstības krituma Latvijā? 0
Cik daudz vīriešu Latvijā ir vainīgi pie dzimstības krituma Latvijā, – viņi ir resni, mazkustīgi, ir neveselīgi, kaut ko nedara tā, kā vajag? Uz šo jautājumu TV24 raidījums “Dr. Apinis” aicināja atbildēt Andri Ābeli, urologu un andrologu.
To, ka dzimstības kritums ir problēma ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā un pat lielākajā daļā attīstīto valstu, zina daudzi, tā norāda speciālists, piebilstot, ka šiem jautājumiem tiek pievērta arvien lielāka uzmanība.
“Ja raugāmies no pāra kopējā ieguldījuma dzimstības veicināšanā, tad šobrīd neauglība kā vīrieša faktors ir 30-35% gadījumu. Tātad trešdaļā gadījumu, kad pāris netiek pie bērniņa, vaina būs kādā no vīrieša faktoriem,” atzīst Ābele, piebilstot, ka tas jau nav vienīgais faktors, kāpēc dzimstība samazinās.
Viņš jautā, kāpēc tad lielākā daļa prognožu turpina uzrādīt dzimstības samazināšanos ne tikai Latvijā, bet arī daudzviet pasaulē; jautājums ir tikai, cik lielā mērā šī dzimstība kurā vietā mazināsies. “Ja uzlabojam vīrieša reproduktīvo veselību, protams, dzimstība uzlabosies, bet joprojām būs daudzi citi faktori, kas kompleksi jārisina, lai dzimstība kāptu globāli.”
Testosterona līmenis krītas, spermatozoīdu kvalitāte mazinās tie kļūst mazkustīgāki, resnums un mazkustība – šīs ir vidējā Latvijas vīrieša auglības problēmas; nākamais būtiskais faktors, uz ko uzmanību vērš Ābele, ir vecums, kurā cilvēki šobrīd sāk plānot bērnus, kad hroniskās kaites un onkoloģija sāk uzslāņoties. Kā rāda speciālista pieredze, daļa vīriešu šo neatzīst par problēmu, kamēr tiešām nav pagājuši daudzi gadi un mazulis tā arī nav pieteicies.
“Bet ir viena laba lieta, ko valsts no 1. jūlija ir ieviesusi iespēju, visiem, arī nepilngadīgajiem, onkoloģijas pacientiem nodot spermu sasaldēšanai pirms nopietnas un radikālas ārstēšanas uzsākšanas. Valsts nodrošina materiāla uzglabāšanu tik ilgi, cik nepieciešams,” informē andrologs.