Cik bieži un kam jāmazgā ceļa zīmes? 2
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Cik bieži tiek mazgātas/tīrītas ceļa zīmes un atstarojošie stabiņi uz valsts ceļiem? Vai ir kāds likums, kas nosaka, cik bieži tās tīrāmas? Ja ceļa zīme netālu no manas mājas kļuvusi ļoti netīra, vai drīkstu to notīrīt pati?” – jautā Renāte G.
“Normatīvais regulējums paredz, piemēram, ja pēc sniegputeņa ceļa zīmju simboli nav skaidri saskatāmi, tad A un A1 uzturēšanas klases autoceļiem ceļa zīmes no pielipušā sniega jāattīra diennakts laikā, savukārt pārējiem autoceļiem konkrētas prasības un termiņi nav noteikti. VAS Latvijas autoceļu uzturētājs (LAU) ceļa zīmju tīrīšanu vai nomaiņu veic pēc nepieciešamības,” informē tās pārstāvis Juris Aksels Cīrulis.
Atbildīgs ceļa īpašnieks
LAU speciālisti, regulāri apsekojot valsts autoceļu tīklu un konstatējot neatbilstības normatīvos noteiktajām autoceļu uzturēšanas prasībām, atbilstīgi autoceļa uzturēšanas klasei plāno un veic to novēršanas darbus.
Atbildīgs par sev piederošā autoceļa uzturēšanu, tajā skaitā atbilstību normatīvajām prasībām ir autoceļa īpašnieks.
Tas nozīmē – tas, kam pieder konkrētais ceļš, ir atbildīgs arī par tur izvietoto ceļa zīmju atbilstību. Attiecīgi pašvaldība vai cita fiziskā/juridiskā persona atbild par savā īpašumā esošajiem autoceļiem, bet autoceļu uzturēšanas darbus var uzticēt citam komersantam.
Jāziņo īpašniekam vai uzturētājam
Ja cilvēks pamanījis netīru zīmi un ir apgrūtināta tās saskatīšana, par to var ziņot atbildīgajam, tātad – īpašniekam vai uzturētājam. Ja tas ir valsts autoceļš, par to LAU aicina informēt, zvanot uz diennakts bezmaksas tālruni 80005555 VAS Latvijas valsts ceļi (LVC) Satiksmes informācijas centram. Uz šo tālruni arī var zvanīt, lai informētu par būtiskiem bojājumiem valsts autoceļu tīklā, piemēram, iegruvušu caurteku, izskalotu autoceļu un citām bīstamām situācijām uz autoceļa.
Drīkst tīrīt, tikai saskaņojot
Attiecībā par pašrocīgu zīmju tīrīšanu LAU pārstāvis norāda – jebkuru darbu veikšana valsts autoceļu tīklā jāsaskaņo ar valsts autoceļu pārvaldītāju LVC un jāievēro darba drošības prasības. Signālstabiņu, barjeru un ceļa zīmju mazgāšanu paredz, lai uzlabotu satiksmes drošību, mazgāšanas līdzeklis ir ūdens, atsevišķos gadījumos var veidot ūdens šķīdumu ar ļoti zemas koncentrācijas mazgāšanas šķīdumu. Nomazgātajiem signālstabiņiem, barjerām un ceļa zīmēm, un atstarotājiem jābūt skaidri saskatāmiem jebkurā diennakts laikā noteiktajā redzamības attālumā.