Cik bieži jāpārstāda īrisi? Atbild kolekcionāre 1
Cik bieži jāpārstāda īrisi? Kā tos pareizi mēslot? Jautā Dace Tukumā.
Kolekcionāre Lolita Muhlinkina skaidro: – Bārdainos īrisus pārstāda tad, kad cera vidū izveidojies tukšums, augi vājāk zied un lien cits citam virsū. Īrisi vienā vietā parasti var augt 3–4 gadus, bet šķirnēm, kas lēnāk vairojas, šis laiks ir 4–5 gadi. Sibīrijas īrisus vienuviet audzē ilgāk, 7–8 gadus. Cerus pārstāda, kad tie saaug pārāk blīvi un ir samazinājies ziedu lielums.
Bārdainos īrisus puķkope iesaka pārstādīt jūnijā, jūlijā, bet ne vēlāk, savukārt Sibīrijas īrisus – agri pavasarī vai augustā, septembrī. Podā augošus Sibīrijas īrisu stādus var stādīt no agra pavasara līdz vēlam rudenim.
Bārdainie īrisi ir līdzīgi tuksnešu augiem, tiem vajag siltu, saulainu un sausu vietu. Lieks mitrums veicina lapu plankumainību un bakteriālās puves izplatību. Augsnei jābūt irdenai, labi sastrādātai, neitrālai vai vāji sārmainai. Labākai ūdenscaurlaidībai ieteicams augsni sajaukt ar smilti. Kūdru izmantot nedrīkst, jo tā vairo skābumu.
Stādot izveido uzkalniņu, uz kura uzsēdina stādu, tad saknītes aprauš ar augsni un nostiprina ar koka kāsīti vai saliektu stiepli, lai stāds nešūpojas.
Ja augsne pārlieku sausa, stādus no sākuma laista. Kad tie iesakņojušies (izveidojusies jaunā lapiņa), turpmāk vairs nelaista.
Sibīrijas īrisi nav sevišķi izvēlīgi, tomēr vislabāk jūtas trūdvielām bagātā, viegli skābā augsnē un pilnā saules apgaismojumā. Zemi vēlams iepriekš ielabot ar kūdru. Stāda dziļāk nekā citus īrisus, pārsedzot saknes ar 5–7 cm biezu kūdras kārtu, lai uzturētu mitrumu. Pārstādītie augi regulāri jālaista, tie nedrīkst iekalst. Arī vecākiem īrisiem vajadzīgs daudz mitruma, it īpaši pavasarī. Tie necieš ilglaicīgu sausuma periodu vasarā.
Starp visiem īrisiem ieteicams atstāt aptuveni 50 cm. Tuvāk izvietot stādus nevajadzētu, jo ātraudzīgās šķirnes vienmēr izspiež augus, kas vairojas lēnāk, tādējādi dārzkopji maldīgi domā, ka īrisi dobē sakrustojošies.
Savā dārzā kolekcionāre īrisus nemēslo ar minerālmēsliem, vien pavasaros iestrādā koku pelnus, lai augi būtu izturīgāki pret slimībām.
Īrisus nedrīkst pārbarot, jo tad tiem veidojas skaists lapojums, bet ziedu nav, turklāt augi sāk vairāk slimot.