Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Madcat_Madlove/Shutterstock

Cietušais avārijā. Ko apmaksā OCTA, un kā pieprasīt atlīdzību? 0

Cilvēki bieži vien nezina, kā rīkoties, ja pats vai tuvinieks cietis ceļu satiksmes negadījumā un atzīts par cietušo. Kādus izdevumus apmaksā vainīgās puses OCTA apdrošinātājs, un kā pieprasīt atlīdzību? Šos jautājumus skaidro Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Ja cilvēks cietis ceļu satiksmes negadījumā (CSNg), viņam tiek kompensēti visi izdevumi par negadījumā gūto traumu ārstēšanu. Tas ietver cietušā nogādāšanu, ievietošanu un uzturēšanu ārstniecības iestādē, diagnostiku, ārstēšanu un rehabilitāciju, kopšanu, medikamentu iegādi, ārstniecisko uzturu, kā arī protezēšanu, endoprotezēšanu un tehnisko palīglīdzekļu iegādi vai nomu. Tiek apmaksāta arī ārstēšanās mājas apstākļos, kas ietver ceļa izdevumus, apmeklējot ārstniecības vai medicīniskās rehabilitācijas iestādi.

Kā pareizi jānoformē dokumenti?

Ja tuvinieki cietuši autoavārijā un atzīti par cietušajiem, svarīgi visus maksājumu apliecinošos dokumentus pareizi noformēt. Visos čekos un darījumu apliecinošajās kvītīs jābūt norādītam maksātāja (cietušā) vārdam, uzvārdam, personas kodam un deklarētās dzīvesvietas adresei. Tāpat jābūt atšifrētiem saņemtajiem pakalpojumiem, iegādātajiem ārstniecības līdzekļiem. Apdrošinātājs apmaksā izdevumus pat par pārsienamo materiālu, bezrecepšu medikamentiem, tikai maksājumu apliecinošajā dokumentā jābūt skaidri norādītam maksātājam. Attiecībā uz medikamentiem noteikti jāprasa no ārstējošā ārsta receptes pilnīgi visiem medikamentiem, pārsienamajam materiālam, tehniskajiem palīglīdzekļiem, lai apdrošinātājam var pierādīt, ka konkrētās zāles vai preces attiecas uz ārstēšanos pēc negadījuma. Jāpiebilst, ka apdrošinātājam jāiesniedz maksājumu apliecinošo dokumentu oriģināli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai nepieciešams iesniegt arī ārsta nosūtījuma kopijas uz izmeklējumiem? Jānis Abāšins: “Tās nav obligātas, bet vēlamas, jo ļauj apdrošinātājam pārliecināties par nozīmēto izmeklējumu nepieciešamību. Ja nav konkrēto izmeklējumu nosūtījuma kopiju, jāiesniedz izraksts no pacienta medicīniskās kartes, kurā atspoguļota nozīmētā ārstēšana, tajā skaitā arī izmeklējumi.” Ja pie valsts apmaksātiem speciālistiem ir garas rindas un traumas dēļ nav iespējams gaidīt, uz izmeklējumiem var doties privātklīnikās, piemēram, uz magnētisko rezonansi, datortomogrāfiju, jo tur rindu tikpat kā nav vai tās ir īsas.

Vai apmaksā arī pilnu rehabilitāciju?

Zaudējumi saistībā ar cietušā ārstēšanu ir arī rehabilitācijas izdevumi ārstniecības un medicīniskās rehabilitācijas iestādēs. Kopējais apdrošinātāja atbildības limits personai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai ir līdz 5 000 000 eiro neatkarīgi no cietušo personu skaita, no kura atsevišķi netiek izdalīts limits rehabilitācijas izdevumiem.

Ja ārstēšanās ieilgst

Nav noteikta termiņa, cik ilgi par ārstēšanos var iesniegt čekus, ja, piemēram, ir aizdomas, ka pēc divus mēnešu ārstēšanās būs nepieciešama vēl viena operācija, vai zināms, ka rehabilitācija būs ilgstoša. “Apdrošināšanas atlīdzību par ceļu satiksmes negadījumā nodarītajiem materiālajiem zaudējumiem, kas saistīti ar cietušās personas ārstēšanu, maksā tik ilgi, kamēr pastāv apstākļi, kas dod tiesības saņemt apdrošināšanas atlīdzību un kamēr ārstēšanās cēloniski saistīta ar CSNg gūtajām traumām,” skaidro Jānis Abāšins.

Negūtā peļņa

Vai cilvēks var lūgt atlīdzināt zaudējumus, kas radušies ilgstošas ārstēšanās laikā, pazaudētajiem projektiem, kuros ielikti līdzekļi, vai tos var atgūt tikai no vainīgās puses caur tiesu? “Negūtā peļņa netiek kompensēta, bet tiek atlīdzināti nesaņemtie ienākumi par ārstniecības iestādes apliecināto pārejošas darbnespējas laiku,” skaidro Jānis Abāšins. Apdrošinātājs kompensē zaudējumus saistībā ar pārejošu darbnespēju, proti, nesaņemtos ienākumus, kamēr bijusi darbnespējas lapa. Tos aprēķina šādi:

• ja cietušais ir darba ņēmējs, nesaņemtos ienākumus nosaka atbilstīgi Darba likuma noteiktajai kārtībai par vidējās izpeļņas aprēķināšanu, no kuras atskaita piešķirto slimības naudu un slimības pabalstus;

Reklāma
Reklāma

• ja cietušais ir pašnodarbināta persona, nesaņemtie ienākumi ir summa, kuru aprēķina kā starpību starp iepriekšējā gadā ar nodokli apliekamiem ienākumiem un ienākumiem, kas saņemti konkrētajā gadā, kad pēc CSNg bijusi pārejoša darbnespēja. No iegūtās summas atskaita piešķirtos slimības pabalstus.

Daudzi darba devēji nezina, ka apdrošinātājs kompensē cietušās personas darba devēja izdevumus par izmaksāto slimības naudu (darbnespējas lapa A). Zaudējumus, kuri netiek atlīdzināti saskaņā ar Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumu vai kuri pārsniedz noteikto apdrošinātāja atbildības limitu, cietušais ir tiesīgs pieprasīt normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā caur tiesu.

UZZIŅA

OCTA cietušajam atlīdzina šādus zaudējumus:

• ārstēšanos slimnīcā, ārstu konsultācijas, izmeklējumus un rehabilitāciju,

• ceļa izdevumus uz ārstniecības vai rehabilitācijas iestādi un no tās,

• ārstēšanos mājas apstākļos,

• medikamentu un medicīnisko preču iegādi,

• protezēšanas un endoprotezēšanas izdevumus,

• tehnisko palīglīdzekļu iegādi vai nomu,

• zaudējumus par negūtajiem ienākumiem ārstēšanās laikā,

• zaudējumus par negūtajiem ienākumiem dzīves laikā, ja cietušais traumu dēļ nevar strādāt,

• nemateriālos zaudējumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.