Cietumu durvis dzērājiem atkal atvērtas, ierosinās krimināllietu un atņems auto 29
Atis Jansons, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Par braukšanu alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmē atkal būs kriminālatbildība. Turklāt tiks konfiscēts transportlīdzeklis, ar kuru pastrādāts noziegums. To paredz Saeimas ceturtdien, 6. oktobrī, vienbalsīgi otrajā lasījumā atbalstītie grozījumi Krimināllikumā.
Plānots, ka personai, kura vadījusi transportlīdzekli reibumā vai atteikusies no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošo vielu ietekmes pārbaudes, konfiscēs tai piederošo transportlīdzekli.
Gadījumā ja noziedzīgais nodarījums tiks izdarīts ar citai personai piederošu transportlīdzekli, no vainīgā paredzēts piedzīt pilnu vai daļēju šī transportlīdzekļa vērtību, informē Saeimas Preses dienests.
Likuma grozījumi paredz noteikt arī kriminālatbildību par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, ja izelpotā gaisa vai asiņu pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles.
Plānots, ka par minēto pārkāpumu piemēros brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.
Satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis gan uzskata, ka bez policistiem, kas pārbaudīs likuma ievērošanu, izmaiņām lielas jēgas nebūs.
“Mēs varam palielināt sodus, bet pirmais jautājums ir, vai būs kāds, kas šos sodus var piemērot, un vai ir kāds, kas šos pārkāpējus var pieķert. Par to, kas attiecas uz braukšanu alkohola reibumā – mums ir vajadzīgs šis dzīvais ceļu policists, nevis fotoradars vai kāda cita elektroniska ierīce, kas pieķer pārkāpēju. Un otrā problēma attiecas uz automobiļu konfiskāciju – šajā procedūrā ir jābūt ļoti detalizētam mehānismam,” spriež O. Irbītis.
Šobrīd atbilstoši Ceļu satiksmes likumam par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, kas pārsniedz 1,5 promiles, piemēro naudas sodu un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.
Savukārt kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu, ja vadītājs atrodas alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē, ir paredzēta transportlīdzekļa vadītājiem, kuriem nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību. Lai likuma grozījumi stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta vēl galīgajā lasījumā.