Cietslēdzi jeb lokdaunu kompensēs daļēji: algu subsīdijas varēs saņemt tikai vakcinētie darbinieki 20
Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
No šodienas līdz 15. novembrim Latvijā spēkā stājies stingrais lokdauns, kura laikā noteiktie ierobežojumi attiecas gan uz iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.
Lokdauna jeb mājsēdes laikā nestrādās gandrīz visi veikali, izņemot pirmās nepieciešamības veikalus, nedarbosies izklaides iespējas, kā arī skolas, toties strādās preču piegādes pakalpojumi un benzīntanki.
Uztrauc testi un izmitināšana
Apspriežot ierobežojumus, valdības ārkārtas sēdē trešdien izskanēja vairāki neskaidri jautājumi. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs jautāja, kāpēc nevar veikt ātros antigēnu testus tirdzniecības nozarē, jo mazajiem lauku veikaliem, piemēram, Latgalē, var nākties pārtraukt darbu.
Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Kaspars Bērziņš skaidroja, ka 120 vietās iespējams dabūt antigēnu testus, kur viena testa cena ir 6–20 eiro. Gadījumā, ja 10 km rādiusā nav iespējams tikt pie šā testa, var izmantot ātros antigēnu testus.
Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš vērsa uzmanību uz šo testēšanu. “Pareizi ir tas, ka testēšanu veic ārstniecības personas un pēc tam ir sertifikāts, bet jautājums, cik ātri tas notiek,” sacīja Endziņš.
Turklāt saraksts par vietām, kur varēs veikt testus, parādījies tikai nesen. Endziņš rosināja atļaut noteiktu pārejas posmu un ļaut pašiem darba devējiem veikt šos testus.
Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece pauda bažas par to, ka skolas tiek slēgtas, bet tajā pašā laikā varēs darboties grāmatnīcas, ziedu veikali un cilvēki varēs pulcēties citās vietās. Par šo valdības sēdē izraisījās plašākas diskusijas, jo ministri nevarēja vienoties par kopīgu lēmumu.
Varēs tirgoties
Stingrā lokdauna laikā klātienes saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietas un pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietas klātienē darbu varēs sākt ne agrāk kā sešos no rīta un beigt ne vēlāk kā septiņos vakarā. Klātienē drīkstēs strādāt tikai noteiktās darba vietās, kas ir būtiskas ekonomikas un sabiedrības funkcionēšanas nepārtrauktībai.
Tirdzniecības pakalpojumus klātienē šajā laikā varēs sniegt tikai veikali, kur 70% no preču sortimenta ir pārtikas preces, un veikali, kur 70% no preču sortimenta ir higiēnas preces, aptiekas, tai skaitā veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, grāmatnīcas un citi.
Nebūs ierobežots degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku darba laiks un tūristu mītņu darba laiks.
Par izmitināšanas vietām valdības sēdē bija atsevišķa diskusija. Ministre Muižniece pauda bažas, ka tas veicinās iedzīvotāju pārvietošanos un ir pretrunā ar noteikto, ka nakts laikā iedzīvotājiem ir jāatrodas savā mājoklī.
Asu viedokli pret ieceri aizliegt strādāt izmitināšanas iestādēm pauda ekonomikas ministrs, sakot, ka tad “slēdzam visu ciet” un novirzām visu uz Lietuvu un Igauniju. Valdība nolēma atstāt iespēju līdz 15. novembrim strādāt izmitināšanas iestādēm, bet ministri neizslēdza iespēju, ka pie šā jautājuma varētu atgriezties kādā citā sēdē.
Valdība nolēma, ka ēdināšanas vietās ēdienu būs atļauts izsniegt tikai līdzņemšanai vai ar piegādi, savukārt aizliegti būs pakalpojumi, kas saistīti ar izklaidi, azartspēlēm, derībām, atrakcijām, tostarp akvaparkos, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos.
Tikai vakcinētiem
Ierobežojumi ietekmēs vairāku nozaru uzņēmējus. Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātais plāns paredz divus atbalsta pasākumus, kas pamatā ņemti no iepriekšējiem noteikumiem, bet tie ir uzlaboti.
Apgrozāmajiem līdzekļiem paredzēts tērēt 120 miljonus eiro mēnesī, bet algu subsīdijām – 32 miljonus eiro mēnesī un šādu atbalstu paredzēts piešķirt no 1. oktobra līdz 31. novembrim. Atbalstu varēs saņemt darba devēji savu darbinieku atlīdzības daļējai kompensēšanai, pašnodarbinātas personas, tai skaitā mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji un patentmaksātāji.
Atbalstu varēs saņemt tikai tie, kuri ir vakcinējušies pret Covid-19 vai kuriem ir vismaz sākts vakcinācijas process. Atbalstu varēs piešķirt gadījumā, ja ieņēmumi no saimnieciskās darbības no 2021. gada jūlija līdz septembrim samazinājušies vismaz par 20% vai par 30%, salīdzot ar attiecīgo mēnesi 2019. gadā, un šis samazinājums saistīts ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem.
Atbalsts darbiniekiem būs 50% no deklarētās mēneša vidējās bruto darba samaksas par laiku no 2021. gada jūlija līdz septembrim, bet ne vairāk kā 500 eiro kalendārajā mēnesī. Ja uzņēmējs nodokļos samaksājis mazāk nekā 200 eiro, atbalsts netiks piešķirts. Darba devējam būs pienākums izmaksāt starpību starp saņemto atbalstu un darba samaksas apmēru par attiecīgo periodu.
Arī pašnodarbinātajiem būs līdzīgs atbalsts, tikmēr patentmaksātājiem izmaksās 250 eiro. Atbalsts netiks piešķirts vairākām nozarēm, to vidū ir lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība, ieguves rūpniecība un karjera izstrāde, apstrādes rūpniecība, elektroenerģija, gāzes apgāde, datorprogrammēšana un citas.
Pēc 15. novembra paredzēts atjaunot klātienes tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu, izglītību, privātus un publiskus pasākumus, taču primāri tikai zaļajā režīmā – cilvēkiem, kuri ir pabeiguši pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu un var uzrādīt sertifikātu par vakcināciju vai pārslimošanu.