Foto: EPA/Scanpix/LETA

Ciemos pie ekscentriskā imperatora Nerona? Tagad tas iespējams! 0

Pēc vairākus gadus ilgušiem atjaunošanas darbiem apmeklētājiem atkal atvērta viena no senās Romas leģendārākajām un savulaik greznākajām būvēm – ekscentriskā un sadistiskā Romas imperatora Nerona pils daļa, saukta par “Domus Aurea” jeb “Zelta māja”, vēsta “Euronews” un citi mediji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Nerons Romā valdība no mūsu ēras 54. līdz 68. gadam. Viņa pils platības ziņā bija lielākā valdnieka rezidence, kāda jebkad Eiropā pastāvējusi. Romiešu vēsturnieki Svetonijs un Tacits liecinājuši, ka pili veidoja simtiem metru garas kolonādes un milzīgas zāles; lielākās ēdamzāles griestus veidotas no pārbīdāmām ziloņkaula plāksnēm. Zāle pastāvīgi rotāta ziediem un tajā izsmidzinātas smaržas. Savukārt galvenā ēdamistaba bijusi apaļa un rotējusi “dienu un nakti līdz ar Zemi”.

Pils teritorijā atradusies mākslīgā jūra ar mazu pilsētiņu tās krastos, atsevišķas, lauku ainavu imitējošas villas ar druvām un vīna dārziem un pat mežs, kurā dzīvojuši dažādi zvēri. “Kad pils bija gatava, paužot savu apmierinātību, Nerons sacījis: nu, beidzot es varēšu sākt dzīvot kā cilvēks,” tā Svetonijs. Visu pili gan Nerona dzīves laikā nepabeidza un arheoloģiskie izrakumi liecina, ka senie vēsturnieki pārspīlējuši. “Mākslīgā jūra” bija Kolizeja lielumā (to tur izbūvēja pēc Nerona nāves), bet “mežs” un “druva” faktiski bija pavisam nelieli zemes pleķīši. Tomēr kopumā Nerona rezidence aizņēma vairākus mūsdienu Romas kvartālus. Atsevišķās pils daļas pēc nežēlīgā imperatora gala iekļāvās pilsētā un kļuva par sabiedriskajām būvēm. “Domus Aurea” pārtapa imperatora Trajāna ierīkotās sabiedriskās pirts jeb termu elementā. Līdz ar Romas impērijas bojāeju, aizmirstībai tika nodotas arī šī būves un tikai 15. gadsimtā, renesanses laikmetā, tās “atrada” no jauna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ierobežotās ietilpības dēļ pagaidām “Domus Aurea” gan tiek ielaistas tikai tūristu grupas pēc iepriekšēja pieteikuma. Pēdējos gadu desmitos “Domus Aurea” periodiski ticis te atvērts, te atkal slēgts apmeklētājiem, jo būve pamazām gruva un varēja apdraudēt tūristu dzīvības. Pilnībā sakārtošanas un atjaunošanas darbus paredzēts pabeigt 2018. gadā, kad “Domus Aurea” kļūs par elementu Romas arheoloģiskajā parkā – kompleksā, ko veido Kolizejs, “Forum Romanum” un ēku paliekas Palatīna pakalnā.

Jau tagad ar “Domus Aurea” bijušo greznību, mozaīkām, kas klājušas griestu arkas un sienas iespējams iepazīties, izmantojot virtuālās realitātes brilles. Tās ar moderno tehnoloģiju palīdzību ļauj redzēt visu dabā vairs neeksistējošo. “Iekārta “Oculus” dos gandrīz simtprocentīgu klātbūtnes efektu pilī – tādā, kādu to iecerēja un īstenoja imperators Nerons. Tāpat kļūs skaidrs, kas ar visām šīm būvēm notika gandrīz 2000 gadu laikā,” telekanālam “Euronews” stāsta “Domus Aurea” projekta zinātniskās daļas vadītājs Alessandro D’Alesio. Itālijas Kultūras ministrija sola, ka pēc restaurācijas pabeigšanas efekts būšot vēl lielāks, jo par grandiozo pili vēstīs trīsdimensionālas projekcijas un video. Viss projekts izmaksās 30 miljonus eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.