FOTO. Ciemos pie barona Bumbiera! Kā Kristaps un Ilze pārvērta lauku īpašumu 0
Bijušie rīdzinieki Kristaps un Ilze Čabļi iekārtojušies uz dzīvi Kristapa vecāku kādreiz lauku atpūtai izmantotajā mājā. Tik bieži braukuši turp “laist bumbierus”, līdz dzimusi ideja par leģendāru tēlu – baronu Bumbieru un viņa muižiņu.
Kur vēl rast tādu romantiku kā barona Bumbiera muižiņā, kur nav elektrības, vien sveču gaisma? Šeit iespējams baudīt dabu, gatavot maltīti uz āra pavarda, vadīt novakari dažādu mūzikas instrumentu skaņās un laisties miegā siena vai muzikālā flīģeļa gultā… Teiksiet, pasaka? Nē – realitāte, turklāt pavisam tuvu, tepat Ērgļu apkaimē.
Telpās plīvo sveču liesmiņas, dzeram fermentētu ugunspuķes tēju, kas smaržo pēc žāvētām plūmēm, un uzklausām mājas saimnieces Ilzes teikto, ka “barons Bumbiers dzimis 1773. gada 24. jūlijā un joprojām jauns un stalts, jo veselība ir kā kumeļam! Jautāsiet, kā tas iespējams?
Atklājies, ka barons bijis draugos ar burvi Džuzepi Balzāmo jeb Kaliostro, kurš, iespējams, Jelgavā viņu pacienājis ar mūžīgās jaunības eliksīru. Bumbiers ir pasaules apceļotājs, labo darbu darītājs, mākslas un mūzikas cienītājs. Kamēr barons ir savos pasaules labo darbu darījumos, mēs esam viņa uzticamie partneri, labie kaimiņi, kas sargā, kopj un attīsta viņa īpašumu.
Kad viņš pirms apmēram trīspadsmit gadiem te bija iegriezies, mūs pilnvaroja būt par viņa muižas pārvaldniekiem tuvākos 737 gadus. Mums iedeva 12 dālderus, tajā laikā tie bija 500 lati, un palūdza atjaunot viņa bērnības māju, seno saimniecību, kas, laikazoba cietusi, bija pārdēvēta par “Punkāniem” un visādi citādi piesmieta.”
No kādreizējās muižiņas godības pāri bija palikusi vien izdemolēta, pussabrukusi ēka, mežeņos ieaudzis dārzs… Par laimi, bija saglabājušies retie koki: Kanādas ozols, Kanādas kļava, valrieksts un balzāmegles. Lai ar tik nelielu budžetu atjaunotu un labiekārtotu izpostīto saimniecību, bijis krietni daudz jāpiedomā.
Ilzes un Kristapa labākie sabiedrotie bijuši pašu sirds un galva, kas devuši vajadzīgo apķērību, īsto izjūtu un redzējumu. Kristaps, kura specialitāte ir galdniecība, akcentē: “Šeit viss ir tapināts savām rokām.” Ieejot ēkā, jūtamies kā citā laika joslā – senas un oriģināli jaunradītas mēbeles, kurās atspīd sveču un kamīna uguns, smaržo saulē kaltēts siens un ziedu tējas… Visapkārt tāds klusums un omulība, ka ne aprakstīt!
Ilze mūs cienā ar ziedu tējām, medu un izrāda pašas saražotos ziedūdeņus/hidrolātus – augu destilātus, kas vēl ir produkta izpētes un testa režīmā. Vairāki ir daudzfunkcionāli – iedarbojas ne tikai psihosomatiski uz labsajūtas kārpiņām, bet arī dziednieciski.
Piemēram, raudene darbojas kā antiseptiķis pret gripu, aukstuma pumpām, savukārt tūjai tiek piedēvēta spēja vājināt vēža šūnas… Padsmit minūšu gājienā no Bumbiermuižas var nokļūt arī vides apskates takā, kas aizvijas uz tiltiņu pāri Ogres upei.