Četras nedēļas saudzīgākā režīmā. Kas būs atļauts no 12. maija? 2
Ārkārtējā situācija valstī, pakāpeniski atceļot valdības noteiktos ierobežojumus, no 12. maija ir pagarināta līdz 9. jūnijam.
Infektologi un epidemiologi norāda, ka četras nedēļas ir cikls, kurā var konstatēt, vai, atceļot daļu no ierobežojumiem, koronavīrusa izplatība samazinās vai, gluži pretēji, saslimstības līkne atkal sāk iet uz augšu.
Ja iespējams nodrošināt divu metru distanci starp cilvēkiem un pārējos epidemiologu noteiktos drošības noteikumus, tad no 12. maija vienkopus varēs sanākt jau 25 personas.
Klāt nākusi jauna valdības prasība – sabiedriskajā transportā valkāt mutes un deguna aizsegu, kas varētu būt lakats, šalle, mājās šūta sejas aizsargmaska. “Valdības prasība ir aizsegt muti un degunu, nevis obligāti valkāt masku. Ja kāds klepo un šķauda, pilieni paliek pie tā cilvēka un neiet tālāk,” preses konferencē teica Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.
Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš uzskata, ka, no vienas puses, valdības lēmums ir jārespektē labākajā iespējamā veidā.
Bet, no otras puses, sejas aizsarglīdzekļu nēsāšanā ir esot daudz nianšu, kas šo lēmumu padarot par efektīvu tikai kādā trešdaļā gadījumu. I. Vanadziņš: “Jāskatās, kāda ir tā šallīte vai lakats – gaisīgai zīda šallītei izšķaudītie pilieni ies cauri, nepasargājot citus cilvēkus, ko nevar teikt par biezu, blīva materiāla šalli. Ja vairums cilvēku valdības prasību ievēros, kaut kāda aizsardzība tomēr tiks nodrošināta.
Bet nevajadzētu lolot ilūzijas, ka lakatam un šallei vīruss netiks cauri. Formāli prasība būs ievērota, bet šādu aizsarglīdzekļu efektivitāte tomēr nav pierādīta.
Diezin vai zīda šallītes izturēs šādu mazgāšanas režīmu. Bieži aizmirstas, ka sejas un mutes aizsargus nedrīkst aiztikt ar netīrām rokām.”
Darba drošības un vides veselības institūta direktors skaidroja, ka vīrusu neizplatīt palīdz tikai tās maskas, kurām ir vismaz trīs auduma kārtas, no kurām viena ir filtrējošs audums.
Tie ir neaustais vai izpūstais polipropilēns vai celulozes speciāli austi industriālie audumi, bet tie patlaban esot deficīts visā pasaulē.
Pārāk dārgi
Aptiekās nopērkamās ķirurģiskās sejas aizsargmaskas efektīvāk pasargātu citus cilvēkus no inficēšanās ar koronavīrusu, bet tās ir pārāk dārgas – viena šāda maska maksā vairāk nekā 70 centus, un to var lietot ne ilgāk kā divas trīs stundas.
Piemēram, Itālijā un arī Taivānā valdība ir noteikusi fiksētu cenu seju aizsargājošām maskām.
Latvijas valdības vadītājs K. Kariņš preses konferencē lika saprast, ka Latvijas valdība šim piemēram nesekos.
“Latvijā varētu stimulēt un veicināt aizsargmasku ražošanu. Ja tas izdotos, tad valdībai būtu iespēja tādu standartizētu produktu nogādāt lielākai cilvēku grupai,” sacīja Kariņš.
Sabiedriskajā transporta bīstamāk
Jo vairāk cilvēku brauks ar sabiedrisko transportu, jo lielāks būs inficēšanās risks, uzskata epidemiologs Jurijs Perevoščikovs: “Tas nav tā kā lielveikalā, kur mums gadījuma kontakts ir dažas minūtes.
Sabiedriskajā transportā, kur kontakts ir daudz ilgāks, kur šķauda un klepo, ir daudz vieglāk inficēties ar koronavīrusu.
Ķirurgi lieto aizsargmasku ne jau tāpēc, ka viņiem bailes inficēt pacientu, bet tieši otrādi – viņi negrib inficēt atvērtu brūci, izelpojot šos sīkos pilieniņus.”
“Kad kolēģi Izglītības ministrijā teiks, ka viņi ir gatavi šādu nometņu rīkošanai, tad epidemiologi nāks talkā ar padomu, kā šādas nometnes organizēt. Par nometņu lielumu var spriest pēc tiem “mīkstinājumiem”, kurus šodien esam pieņēmuši. Pilnīgi droši – ar desmitiem bērnu nometnes šovasar nebūs,” sacīja Viņķele.
Kad varēs tikt pie ārstiem
Valdība ir atļāvusi no 12. maija sestdienās un svētdienās atkal strādāt lielveikaliem, bet joprojām nav atcelti visi ierobežojumi, kas skar ambulatoro veselības aprūpi.
Uz jautājumu, kāpēc ir ļauts iet uz veikaliem, bet nav ļauts apmeklēt ārstus, I. Viņķele atbildēja, ka tās esot nesalīdzināma riska lietas. Epidemioloģiskajā izmeklēšanā neuzrādoties tendence, ka cilvēki varētu inficēties lielveikalā.
Jāņem vērā, ka ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumi ir atjaunoti gandrīz pilnā apjomā, izņemot dažas invazīvās diagnostikas procedūras,” skaidroja Viņķele.
Šonedēļ Veselības ministrija gatavojas atcelt atlikušos ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu ierobežojumus, informēja ministrijas komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders.
Kādi pasākumi atļauti
No 12. maija, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, atļauts:
* atvērt piecgadīgo un sešgadīgo bērnu grupiņas pirmsskolas bērnu audzināšanas iestādēs;
* klātienes konsultācijas, lai sagatavotos valsts pārbaudījumiem vai profesionālās kvalifikācijas eksāmeniem;
* klātienē organizēti sporta treniņi vai nodarbības, ievērojot šādus nosacījumus:
• vienā treniņgrupā vienlaikus pulcējas ne vairāk kā 25 personas,
• treniņa laiks iekštelpās – trīs stundas, ārtelpās laiks neierobežots,
• nodarbību vada sertificēts treneris,
• tiek ievērota savstarpēja divu metru distance,
• fiziski nepārklājas dažādu treniņgrupu plūsmas,
• treniņā neiesaistās bērni, kas jaunāki par septiņiem gadiem,
• jāievēro sporta norises vietas pārvaldnieka un trenera norādījumi,
• jāievēro citi fiziskās distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi, kas tiks izstrādāti sadarbībā ar Veselības ministriju. Pasākumu norises ilgums ārtelpās nebūs ierobežots, taču iekštelpās tas nedrīkstēs pārsniegt trīs stundas;
* organizēt tūrisma pakalpojumus ceļošanai tikai Latvijā, Lietuvā un Igaunijā;
* joprojām ir atcelti starptautiskie pasažieru aviopārvadājumi, jūras un sauszemes pārvadājumi līdz turpmākajiem valdības lēmumiem.