Cēsīs uzsāk ambiciozu digitālās attīstības procesu 0
Līdz ar datu ekonomikas un datu tehnoloģiju attīstību, Cēsis ir uzsākušas ambiciozu digitālās attīstības procesu, konferencē “Es. Identitāte. Dati”, paziņoja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.
Tāpat Cēsis gatavojas uzsākt mākslīgā intelekta tehnoloģiju mūžizglītības projektu kopā ar Latvijas Universitāti un “Microsoft”, kā arī veido savu atvērto datu stratēģiju un sadarbojas ar Datu skolu datu pratības veicināšanai.
Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs norāda, ka līdz ar datu ekonomikas un datu tehnoloģiju attīstību, nākamo 20 gadu laikā 47% profesiju mainīsies vai transformēsies, bet jau tuvāko 10 gadu laikā 50% darbaspēka ASV pāries uz dažādām pašnodarbinātības formām, liecina ASV veikta pētījuma dati.
Pēc viņa teiktā, ir skaidrs, ka ļoti līdzīgs attīstības scenārijs būs arī citur pasaulē, tostarp Latvijā. Līdz ar to mums jau šobrīd ir jādomā un jāstrādā pie tā, lai iedzīvotāji būtu izglītoti, kompetenti un sagatavoti šīm pārmaiņām.
“Cēsīs ir ļoti pievilcīga vide dzīvošanai, infrastruktūra, ambiciozi mērķi un motivācija attīstīties kā dzīvīgai un ekonomiski spēcīgai pilsētai, kas spēj piesaistīt globālajā tirgū konkurētspējīgus Latvijas un arī starptautiskus inovatīvus uzņēmumus.”
Kustības “Valsts #196” vēstnieks, IT uzņēmuma “SQUALIO” vadītājs Sandis Kolomenskis skaidero, ka ikviena “Facebook” lietotāja datu ģenerētā vērtība ir 7,28 eiro gadā, un tas ir minimāla daļa no kopējā ģenerētā datu apjoma.
Šodienas izaicinājums ir izprast datu vērtību un, kā no tiem, ar kuru datiem pelna citi, kļūt par tiem, kuri prot izmantot datu ekonomikas sniegtās iespējas savai attīstībai un izaugsmei.
“Mēs kopā ar cēsniekiem gada laikā plānojam izveidot “digitālo mugursomu” – instrumentu un metožu kopumu, kas palīdzēs šo mērķi sasniegt ikvienam ieinteresētam un proaktīvam cilvēkam.”
LU pētniece Iveta Reinholde dalījās pētījuma pirmās fāzes datos, kas apliecina, ka cēsnieku pašvērtējums savām digitālajām prasmēm ir salīdzinoši augsts – 3,86 piecu ballu skalā.
Turpmākajā pētījuma gaitā tiks veikta padziļināta iedzīvotāju prasmju un zināšanu analīze, veidojot personalizētu kartēšanu, ko vēlāk varētu attiecināt arī uz pārējiem Latvijas iedzīvotājiem, lai attīstītu viņu digitālās prasmes un zināšanas.
Savukārt “Microsoft” vadītāja Baltijā Renāte Strazdiņa informēja par starptautiska mūžizglītības kursa uzsākšanu Cēsīs mākslīgā intelekta laikmetam nepieciešamo tehnoloģiju prasmju attīstīšanai sadarbībā ar Latvijas Universitāti, kas jau šajā pavasarī tiks īstenots Cēsu pilsētā.
Konference pulcēja vairāk nekā 500 dalībnieku.
Kustības “Valsts #196” mērķis ir veicināt Latvijas iedzīvotāju digitālās identitātes nostiprināšanu un attīstīšanu datu tehnoloģiju laikmetā. Gada laikā taps rīku, prasmju un iespēju kopums jeb “digitālā mugursoma”, kas būs pieejama ikvienam interesentam.
“Valsts #196” iniciators ir IT uzņēmums SQUALIO, tai jau šobrīd pievienojušies – Ekonomikas ministrija, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, tehnoloģiju uzņēmumi Draugiem Group, Microsoft Latvia, Cēsu novada dome, Latvijas IT klasteris, LIKTA, Cēsu koprades māja Skola6 un citi.