Cēsīs notiks etno-eko festivāls “Sviests” 0
26. jūlijā Cēsīs, Cēsu pils dārzā no plkst.12.00 līdz 18.00 jau otro gadu norisināsies etno-eko festivāls “Sviests”.
Festivāla laikā uz skatuves kāps folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači”, Oskara Patjanko kapela un Nepieradinātā Folka Orķestris no Latvijas, savukārt no Norvēģijas ieradīsies sāmu grupas “Bålfolket” un “Piera Somby Band”, kuri ļaus izbaudīt tradicionālo sāmu dziedāšanas veidu – joikošanu – apvienojumā ar mūsdienīgu mūzikas pavadījumu. Būs iespējams arī apskatīt un klausīties iepriekšējā nedēļā radošajās darbnīcās izgatavotās sāmu šamaņu bungas, aptaustīt austās celaines, satikt koklētājus un joikotājus.
Visas dienas garumā jau no plkst. 11.00 visā pils dārza teritorijā rosīsies amatnieki un mākslinieki, kuri rādīs, kā radošā veidā no dabīgiem un tradicionāliem materiāliem iespējams sev izgatavot ko noderīgu, garšīgu vai skaistu. Notiks dzijas krāsošana, svilpaunieku darināšana, vīžu pīšana, kafijas grauzdēšana un alus brūvēšana, Pirts Skola piedāvās sauso pērienu, pie Ievas Dāboliņas „Ieviņu darbnīcā” varēs izgatavot sev lelli, bet instrumentu meistars Raitis Sondors rādīs, kā remontēt mūzikas instrumentus, tostarp senās Vidzemes ermoņikas „Ieviņas”. Folkloras kopa „Putni” vadīs radošas nodarbības bērniem – rotaļas un siena figūru gatavošanu. Tradicionālo iniciatīvu centrs „Kaste” kuls sviestu un notiks vēl dažādas citas aktivitātes.
Ieeja uz dienas pasākumiem ir brīva.
Etno-eko festivāla „Sviests” noslēgums notiks plkst. 22.00 Cēsu pils parkā ar dūdu un bungu grupas „Auļi” koncertu.
Etno-eko festivāls Sviests tiek rīkots sadarbībā ar „Cēsu Kultūras un Tūrisma centru” un Tradicionālās kultūras iniciatīvu centru „KasTe”, to atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Kultūras menedžmenta centrs „Lauska” realizē projektu „Joikas un dainas” no 2014. līdz 2015. gadam kura ietvaros no 2014. līdz 2015. gadam paredzēta muzikantu un mākslinieku apmaiņa starp etno-eko festivālu „Sviests” Cēsīs, Latvijā un sāmu šamaņu festivālu „Isogaisa” Lavangenā, Norvēģijā. Projekts tiek finansēts no Eiropas ekonomiskās zonas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” neliela apjoma grantu shēmas „Kultūras apmaiņa”, kuru finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.