Cēsīs būvēs nākotnes tehnoloģiju zinātnes centru 0
2011. gadā Cēsīs durvis vēra zinātnes centrs “ZINOO”, ar kura palīdzību pilsēta piesaistījusi tūristus arī ziemas periodā.
Domājot par vēl plašāku piedāvājumu, Cēsu novada pašvaldība, piesaistot Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējumu (EKII), būvēs jaunu, zemas enerģijas nākotnes tehnoloģiju zinātnes centra ēku.
Projekts ietver ne vien jaunas trīs stāvu ēkas izbūvi Cīrulīšu ielā 63, kas paredzēta 100 000 apmeklētājiem gadā, bet arī vairākas citas videi draudzīgas aktivitātes, piemēram, elektromobiļu uzlādes punktu izbūvi, saules elektrostaciju un LED apgaismojuma uzstādīšanu.
Nākotnes tehnoloģiju zinātnes centra ekspozīcija ietvers plašu dabas un inženierzinātņu klāstu – fiziku, ķīmiju, bioloģiju, mehatroniku, IT, materiālzinātnes, elektroniku, medicīnu, enerģētiku.
Taču vislielākais uzsvars tiks likts uz kosmosa tēmu, caur kuru jaunieši varēs oriģinālos veidos iegūt zināšanas par tehniskām un dabas zinātnes jomām, lai nākotnē radītu inovatīvus produktus ar augstu pievienoto vērtību.
Cēsu novada pašvaldības pārstāvis Aleksandrs Abramovs stāsta, ka jaunajā centrā bez pastāvīgās ekspozīcijas tikšot organizēti arī izzinoši semināri, nodarbības un prezentācijas, kas padarīs šo centru par nozīmīgu kultūras un izglītības objektu.
Plānots, ka jaunais zinātnes centrs atklāšanu varētu piedzīvot pēc aptuveni trim gadiem un tas izmaksās vairāk nekā astoņus miljonus eiro, no kuriem lielākā daļa tiks finansēta ar EKII palīdzību.
Viņš norāda, ka pieredze aizgūta no Skandināvijas valstīm. Tāpat domāts par vēl aktīvāku tūristu piesaisti, jo Cēsīs tomēr esot izteikta tūrisma sezonalitāte, kas vairāk koncentrējas vasaras mēnešos, vai ziemā – slēpošanas bāzēs, koncertzālē.
“Jaunā zinātnes centra mērķauditorija ir ģimenes ar bērniem no Baltijas valstīm, kas gatavi centrā pavadīt visu dienu, palikt Cēsīs vismaz vienu nakti un darīt to jebkurā gadalaikā. Tāpat piesaistīsim apmeklētājus no Skandināvijas un Austrumeiropas, kas labprāt mūsu pusē uzturas vairākas dienas. Protams, arī skolēni ir mūsu mērķauditorija, kā arī pieaugušie, kuriem tiks nodrošinātas, piemēram, komandas saliedēšana, nometnes, apmācības,” atklāj A. Abramovs.