Cēsīs atklās vērienīgu arheoloģijas izstādi 0
Cēsu Vēstures un mākslas muzejā 21. septembrī plkst. 17, piedaloties vīru kopai “Vilki”, atklās arheoloģijai veltītu izstādi “Kad Senatne sev Darbā jēgu rod…”, LA.lv uzzināja muzejā.
Darbu pie līdz šim vērienīgākās novada arheoloģijai veltītās izstādes izveides Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, pieaicinot nozares speciālistus, arheologus, zinātniskos konsultantus, aizsāka jau šī gada sākumā.
Izstādē paralēli bagātīgajiem Cēsu vecpilsētas un Cēsu Pils arheoloģiskajiem atradumiem tiks risināts stāsts par arheoloģijas nozīmi Latvijas vēstures izpētē, akcentējot un ilustrējot faktu, ka tieši Latvijas valsts pastāvēšanas simt gados esam guvuši vizuālo priekšstatu par seno latviešu vizuālo tēlu un vidi, kurā tie dzīvoja. Atsevišķa tēma izstādē veltīta arheoloģijas lomai Cēsu pilsētas identitātes veidošanā un popularizēšanā, kā arī tās nozīmīgais ieguldījums Cēsu pilsētas un novada attīstībā.
Kā uzsver izstādes autore Dace Tabūne: “Jau vairāk kā pusgadsimtu Cēsu pilsētas ikdiena nav iedomājama bez arheologu darbošanās Cēsu vēsturiskajās vietās. Arheoloģiskie izrakumi notikuši viduslaiku pilī, Riekstu kalnā, pilsētas laukumos un ielās. Laika gaitā tajos ne vienu vien vasaru strādājuši mūsu jaunieši un ieguvuši savu pirmo darba pieredzi. Cēsu pilsēta šajos gados kļuvusi skaistāka, vēsturiski pievilcīgāka.”
Tomēr stāsts par arheoloģiju un Cēsu pilsētu nebūtu iedomājams un nebūtu pilnīgs bez diviem izciliem arheologiem – Zigrīdas un Jāņa Apaliem, kuri visu darba mūžu ziedojuši Cēsu pilsētai un novadam, ar savu personības lielumu, atstājot nospiedumu daudzu cēsinieku dzīvēs un pilsētas vēstures lapaspusēs. Šīm izcilajām personībām izstādē atvēlēta īpaša loma un stāsts.
Izstāde “Kad Senatne sev Darbā jēgu rod…” ir viena no Cēsu muzeja īpašajiem veltījumiem Latvijas valsts simtgadē un nozīmīgs ieguldījums arheoloģijas zinātnes popularizēšanā Latvijā. Tā būs apskatāma Cēsu Vēstures un mākslas muzejā no 21. septembra līdz 16. decembrim.