Ko darīt ar dzinumu, kas nāk no jaunā ceriņa? 0
“Kalsnavas stādaudzētavā nopirku ceriņa ‘Krasavitsa Moskvy’ stādu. Tam izveidojās vēl viens dzinums, kas tagad pēc iestādīšanas strauji aug. Vai tas būs tāds pats kā šķirne, vai jānogriež, jo potēts uz cita ceriņa?” Zaiga Jūrmalā
Kokaudzētavas “Kalsnava” vadītājs Jānis Lapše teic, ka šīs šķirnes ceriņi audzētavā tiek pavairoti ar meristēmu metodi. Tātad tas būs patsaknis. Tas nozīmē, ka visi jaunie dzinumi, kas veidosies stādam, būs tādi paši kā iegādātajai šķirnei. Pircēja var izvēlēties, vai turpmāk ceriņu audzēs kā krūmu ar vairākiem dzinumiem vai uz viena stumbra kā kociņu. Ja vēlas audzēt uz viena stumbra, pārējos jaunos dzinumus nogriež un atstāj tikai vienu. No šīm atvasēm var izveidot arī jaunu stādu. Dzinumus tagad pavasarī var mēģināt atdalīt, atdurot (netraumējot galveno dzinumu) un ļaujot vismaz līdz rudenim veidoties patstāvīgai sakņu sistēmai. Tad ceriņu var pārstādīt – tas būs tāds pats kā mātesaugs.
Iegādājoties stādus, ieteicams audzētājiem apjautāties, vai stāds ir pavairots ar meristēmu metodi vai ir patsaknis, vai acots. Ja krūmiņš acots, tad visi dzinumi, kas nāks no zemes, būs no potcelma un neciliem ziediem, nevis kā skaistā uzpotētā šķirne, tāpēc tie jānogriež.