Ko darāt, lai NĪN dēļ cilvēkiem nenāktos pamest savas dzimtas mājas? 23
Valdība tuvākajā nākotnē plāno nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību tuvināt tirgus cenai. Pierīgā jau tagad īpašumu kadastrālā vērtība ir salīdzinoši augsta, bet iedzīvotājiem maksātspēja samazinās. Var nonākt līdz tam, ka daudzi vairs nespēj samaksāt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) un jādodas prom no dzimtas mājām. Vaicāju novadu vadītājiem, kā viņi raugās uz notiekošo un ar kādu atbalstu iedzīvotāji var rēķināties.
Ervīns Grāvītis, Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs: “Vispirms gribam tikt skaidrībā, kādu iespaidu nodokļa atlaide atstās uz pašvaldības budžetu. Sasteigt te neko nevajag, pretējā gadījumā “apsviedīgi” cilvēki var atrast kādu iespēju negodīgai rīcībai. Katrā ziņā nedrīkstam pieļaut spekulācijas. Ja lemj par lielāku vai mazāku atvieglojumu, tad vienīgi tā, lai tas patiešām būtu pamatots un lai kalpotu kopējas lietas labā. Tas, ka pensionāru pārim, kas savā mājā nodzīvojis 50 gadu, var nākties šķirties no tās, nav nekāds pārspīlējums, tā patiešām var notikt, tāpēc laikus jāmeklē risinājums.”
Jānis Pelsis, Iecavas novada domes priekšsēdētājs: “Pagaidām apmierināmies ar NĪN atlaidēm, kas paredzētas likumā, piemēram, 90 procentus piemērojam trūcīgajām personām, 50 procentus – politiski represētajām personām un vientuļiem pensionāriem. Pašvaldība lemj, cik lielu atlaidi piešķirt maznodrošinātajiem. Mēs neesam tik tuvu Rīgai kā, piemēram, Ķekava, mums par vidēji lielu māju jāmaksā ap 40 eiro liels nodoklis, tuvāk Rīgai – jau daži simti un vairāk. Katrā ziņā sekosim valdības soļiem un reaģēsim.”
Daiga Jurēvica, Carnikavas novada domes priekšsēdētāja: “Stāvoklis patiešām ir satraucošs, īpaši tāpēc, ka var ciest pamatiedzīvotāji. Tas trakākais, ka Latvijā daudzi domā, ka Pierīgā, tātad arī mūsu novadā, dzīvo nezin kādi bagātnieki. Taču patiesībā mūsu novadā villu vispār nav, lielu un greznu māju arī maz. Zinot valdības nodomus nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību tuvināt tirgus vērtībai, kas uzkāpusi ļoti augstu, mums jādomā par daudziem īpašniekiem, īpaši pensionāriem, kuriem var pienākt brīdis, kad vairs nevar atļauties dzīvot savā mājā. Ko darīt cilvēkiem, kas savā laikā samērā lēti uzbūvējuši sev dzīvojamo māju, bet tagad tās kadastrālā vērtība uzkāpusi līdz septiņdesmit tūkstošiem un augstāk? Viena lieta, ja gadā NĪN ir desmit līdz divdesmit eiro, pavisam cita, kad jāmaksā vairāki simti un pat pāris tūkstošu. Lai pasargātu iedzīvotājus, mūsu novada dome nolēma ar nākamo gadu viņiem piemērot NĪN atlaidi 50 procentu apmērā par vienu mājokli, kas lielākajai daļai ir vienīgais. Atlaide tiks piemērota tikai par mājokli, kurā viņš kā īpašnieks deklarējis savu dzīvesvietu. Tiesa, grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos par NĪN atvieglojumu piemērošanu vēl vērtēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Aplēses rāda, ka atlaides no mūsu budžeta prasīs ap 170 000 eiro. Tas nav maz, taču cilvēkiem jāpalīdz.”
Lauris Karlsons, Mērsraga novada domes priekšsēdētājs: “Novadā visgodprātīgākie nodokļu maksātāji ir pensionāri, tāpēc mums sakarā ar valdības nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības paaugstināšanas politiku jābūt īpaši uzmanīgiem. Mērsraga novadu pagaidām glābj gan samērā lielais attālums līdz Rīgai, gan tas, ka pēdējos gados cilvēki no Rīgas pārceļas dzīvot pie mums. Apmēram 25 gadus mūsu iedzīvotāju skaits visu laiku samazinājās, bet nu jau divus gadus tas atkal palielinās, dodot cerības uzņēmējiem. Piemēram, pirms dažiem mēnešiem no Rīgas uz mūsu novadu pārcēlās dzīvot kāda trīs bērnu ģimene, tai ir savs bizness un plāni novīt stipru ģimenes ligzdu iegādātajā vecajā zvejnieku mājā. Tiesa, ne vienai vien ģimenei gan nav viegli samaksāt NĪN, taču dzīves attīstība novadā dod cerību, ka mūs neskars tas ārprāts, kad cilvēki nevar samaksāt uzpūsto nodokli un mājoklis jāatstāj.”