Kāpēc ziemā cepuri tomēr likt 0
“Ziemā parasti staigāju bez cepures. Esmu dzirdējusi, ka tas var kaitēt matiem. Vai tas atbilst patiesībai? Vai aukstā laikā mati kaut kā īpaši jākopj?” Velta Jelgavā
Atbild “Veselības centra 4” skaistuma klīnikas “4. dimensija” dermatoloģe, kosmetoloģe Sandra Vizule: “Atšķirībā no ādas, kas par savām veselības problēmām signalizē uzreiz, matu bojājumi rodas pamazām, ilgā laikā periodā, tādēļ arī atveseļošanās nenotiek tik ātri. Krasas temperatūras pārmaiņas, svīšana, pārāk ciešas cepures valkāšana vai tieši otrādi – staigāšana bez galvassegas var veicināt to, ka mati kļūst trausli un lūst, sāk pastiprināti izkrist. Ja ziemā nevalkā cepuri, galvas asinsvadi aukstumā sašaurinās, pasliktinās asinsrite un matu saknes saņem mazāk barības vielu. Izvēloties cepuri, ieteicams iegādāties galvassegu no dabīgiem materiāliem, piemēram, vilnas dzijas vai filca.
Paralēli ikdienā lietotajiem šampūniem ziemā der iegādāties arī kādu matu kopšanas līdzekli no aptiekas plauktiem, kuriem pievienoti vitamīni un augu ekstrakti. Ja mati pastiprināti izkrīt, jālūko pēc šampūniem un serumiem, kuriem pievienotas tonizējošas, barojošas un augšanu veicinošas vielas, piemēram, kofeīns, placentas vai piparu ekstrakts, proteīni, dažādi vitamīni.
Ziemā ieteicams izvairīties no matu fēnošanas vai taisnošanas, kas padara matus sausākus. Tā vietā matus reizi nedēļā der palutināt ar barojošām maskām, kuras var pagatavot pats, piemēram, augu eļļai pievienojot citronu sulu, olas dzeltenumu un medu. Masku uzklāj matiem uz 30 – 60 minūtēm. Lai barojošās vielas iekļūtu dziļāk galvas ādā, matus pārsedz ar celofāna maisiņu un dvieli.
Tie, kam mati pastiprināti izkrīt, var gatavot sinepju masku: vienu ēdamkaroti sinepju sajauc ar olas dzeltenumu un divām ēdamkarotēm melnās tējas uzlējuma. Tā kā šī maska ir kairinoša, to uzklāj un tur pusstundu. Pēc vēlēšanās papildus var lietot matu kosmētiku – eļļas, krēmus. Dažas minūtes dienā jāatvēl arī masāžai, ar apļveida kustībām kārtīgi izkustinot galvas ādu. Tas ne tikai uzlabos asinsriti, bet arī nostiprinās matu saknes. Vēlamo efektu gan var gaidīt ne agrāk kā pēc mēneša.
Ziemā nelabvēlīgu apstākļu ietekmē uz galvas ādas mēdz savairoties sēnītes, izraisot matu folikulu iekaisumu, niezi un pastiprinātu blaugznu veidošanos. Šādos gadījumos jālieto ārstnieciskie pretblaugznu šampūni, kas nopērkami aptiekās.
Lai mati arī ziemā būtu veselīgi un mirdzoši, vajadzētu lietot vitamīnu un mikroelementu kompleksus ādai, matiem un nagiem. Tie jādzer kursa veidā, piemēram, trīs četras nedēļas no vietas, pēc tam ieturot ilgāku pauzi, vai arī ilgstoši, bet ne katru dienu.”