Cept maizi pašiem ir stilīgi! Recepte 0
Tikko no krāsns izvilkts siltas maizes rieciens, kas devīgi pārziests ar kūstošu sviestu… Tas nav nekas neiespējams arī mūsdienu steidzīgajā pasaulē. Vien laiks jāsaplāno tā, lai maizes cepšanai tā pietiktu un process nepārvērstos par apgrūtinājumu.
Meklējot piemērotāko maizi savai ģimenei, kopā ar sievu Sanitu nonācām pie secinājuma, ka visdrošāk maizi no tīriem rudzu miltiem cept pašiem. Veselības dēļ kviešu milti mūsu mājā ir nevēlams viesis, tāpat kā lielāks cukura daudzums produktos. Lai arī veikalā uz iesaiņojuma rakstīts, ka tā ir rudzu maize, palasot sastāvu, visbiežāk atklājas, ka kviešu milti tomēr ir vai pievienots kviešu lipeklis. Arī cukurs un sāls nav žēlots.
Milti no Vidzemes
Aptaujājot radus, draugus, paziņas, kuri arī mēģina cept maizi paši, pamazām izveidojās mūsu recepte maizes cepamajai mašīnai. Tika atrasti piemērotākie rupja maluma pilngraudu rudzu milti, ko ražo zemnieku saimniecība Kaņepītes Kocēnu novadā. Tā ir bioloģiskā saimniecība, kurā miltus maļ ar akmens dzirnakmeņiem kā sendienās. Milti nopērkami veikalos Top un Rimi Klētī, interneta veikalos, kur tirgo bioloģisko saimniecību ražojumus. Kilograms maksā, sākot no 1,30 eiro. Vai tas ir dārgi? Domājot par veselību, noteikti nē. Turklāt klaipiņam, kura diviem cilvēkiem pietiek nedēļai, vajag trešdaļu šā daudzuma.
Sākotnēji receptē izmantojām sauso raugu un maizei šautrumu jeb čaganumu piešķīra ābolu etiķis. Tomēr šķita, ka kaut kā pietrūkst. Tad sev atklājām dabīgā ierauga gatavošanu un cepšanas procesa īpatnību dēļ maizes cepamā mašīna palika bez darba.
Ieraugs trijās četrās dienās
Tas, izrādās, ir ārkārtīgi vienkārši – 100 gramu rupja maluma pilngraudu rudzu miltu stikla traukā sajauc ar 100 gramiem ūdens. Trauku pārsedz ar marlīti un novieto siltā vietā. Es izvēlos palodzi virs radiatora. Jau pēc dažām stundām var redzēt, kā mīkla atdzīvojas, tajā parādās sīki burbulīši. Pēc diennakts pievieno vēl 50 g rudzu miltu un 50 g ūdens. Vēl pēc diennakts atkal 50 un 50. Procesa laikā burbulīši kļūst arvien lielāki un izteiksmīgāki. Ieraugam parādās patīkami saldskābena smarža un garša, tas kļūst mazliet pienains.
Ieraugs gatavs, un var ķerties pie mīklas gatavošanas. Maizes, īpaši rudzu maizes, gatavošana vienmēr bijusi saistīta ar pamatīgu mīcīšanu. Nolēmām izmēģināt gatavot mazliet šķidrāku mīklu, cept to formiņā un iztikt bez mīcīšanas. Pēc dažām neveiksmēm un kļūdām atradām pareizās sastāvdaļu proporcijas.
Sešas sastāvdaļas
• 300 ml ūdens
• ēdamkarote miežu iesala ekstrakta
• 340 g rupja maluma pilngraudu rudzu miltu
• ēdamkarote ķimeņu
• 5 g sāls
• 3 ēdamkarotes dzīvā ierauga
Mīklas sastāvdaļas sajauc un pilda viegli ietaukotā veidnē maizes cepšanai. Ļauj sešas stundas siltumā uzrūgt. Formiņu pārsedz ar marlīti, lai mīklai nepiekļūtu augļu mušiņas. Cep 15 minūtes līdz 230 grādiem sakarsētā cepeškrāsnī, pēc tam vēl 45 minūtes, temperatūru samazinot līdz 200 grādiem.
Maizi izņem no formas un virspusi bagātīgi apsmērē ar ūdeni. Klaipiņu apsedz ar lina dvieli, uzklāj loksni cepampapīra, virs tā frotē dvielīti un ļauj atdzist.
Ieraugs jāglabā ledusskapī
Trauku ar pārpalikušo ieraugu pārsedz ar marlīti un ievieto ledusskapī, apakšējā plauktā, kur tas snauž līdz nākamajai cepšanas reizei. Kad vajadzīgs jauns klaipiņš, ieraugu izņem siltumā, pabaro ar 100 g rudzu miltu un 100 g ūdens un ļauj 12 stundu uzrūgt. Atliek vien izrēķināt laiku katrai darbībai, lai maizes cepšana neiekristu nakts melnumā.
Bez lieliskas rudzu maizes, kas glabāta zem lina dvielīša, nesakalst pat četras piecas dienas pēc tās izcepšanas, ir vēl vairāki ieguvumi – tur, kur cepas maize, valda siltums, omulība un patīkama smarža, protams, arī mīlestība. Bez tās neizdosies neviens darbs. Var eksperimentēt ar sastāvdaļām un droši zināt, ka nogrieztajā riecienā nebūs E vielu un citu nevēlamu komponentu. Vēl kāda īpatnība – brokastīs pilnīgi pietiek ar vienu šķēlīti šādas maizes. Tās dotā spēka un mundruma pietiek līdz pat pusdienlaikam. Pēc maizes ēšanas nerodas smaguma sajūta. Turklāt – cept maizi pašiem ir stilīgi! P