Foto: Valsts ieņēmumu dienests

Centrāltirgū turpina samazināties nelegālo cigarešu aprite, tomēr pilnībā izskaust “Spirķik, sigareti!” nav izdevies 0

Rīgas Centrāltirgus un tiesībsargu paveiktais cīņā ar nelegālo akcīzes preču apriti lielākajā ļaužu pulcēšanās vietā samazinājis kontrabandas darboņu aktivitātes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ja pērn pirmajos piecos mēnešos Rīgas Centrāltirgū tika izņemtas226 623 nelegālāscigaretes, tad šogad šajā periodā –88 832.

Situācija būtiski uzlabojusies pēc policijas operācijas pērn novembrī, tiesa, šobrīd tirgoņu skaits Gogoļa laukuma apkārtnē faktiski atjaunojies, tāpēc Rīgas Centrāltirgus vērsies pēc palīdzības Iekšlietu ministrijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts policija uzsver –samazinājums saistāms ar policijas veiktajām procesuālajām darbībām un to, ka izdevies aizturēt vairākas personas, kas aktīvi uzturējušas šo noziedzīgo rūpalu.

Jāatgādina, ka pagājušā gada nogalē policija veicaapjomīgukratīšanu Rīgas Centrāltirgū – tirgus teritorijā, tirdzniecības vietās un dažādās adresēs Rīgas reģionā tika veiktas vairāk nekā 80 kratīšanas, aizturētas 12 personas.

Vērienīgās operācijas rezultātā, ko sekmēja Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” žurnālistu eksperiments, gaismā nāca tā dēvētā tirgus “cigarešu mafijas” lieta.

“Aizliegtais paņēmiens” iepriekš vēstīja, ka kontrabandas cigaretes Rīgas Centrāltirgus (RCT) teritorijā pārdeva vismaz desmit nelegālos tirdzniecības punktos.

Viena kontrabandas cigarešu “točka” dienā iztirgojot aptuveni no 70 līdz 120 blokiem cigarešu, un “labās dienās” viena tirgotava pārdodot cigaretes par vairāk nekā 2000 eiro dienā.

Cigarešu tirgotājam alga esot aptuveni 2000 eiro mēnesī, bet vienas “točkas” bosam – pat ap 13 000 eiro mēnesī.

Nelegālā tirdzniecība izspiesta ārpus tirgus teritorijas

Savu iespēju robežās RCT ir īstenojis vairākus pasākumus akcizēto preču nelikumīgas aprites mazināšanai, un īstenotās aktivitātes ir nodrošinājušas to, ka lielākā daļa cigarešu tirgotāju šobrīd apzināti darbojas teritorijās, kas tieši robežojas, bet nav RCT teritorija.

Piemēram, ir veiktas izmaiņasapsardzes inspektoru apgaitas maršrutos, tiek veikta pastiprināta teritorijas videonovērošanas kontrole, notiek nepārtraukta sadarbība ar Valsts un pašvaldības policiju.

Reklāma
Reklāma

Tomēr būtiski ņemt vērā, ka RCT Iekšējā drošības dienesta darbības mērķis ir nodrošināt vispārēju iekšējo un sabiedrisko kārtību un drošību, nevis apkarot akcizēto preču nelikumīgu apriti.

Apsardzes darbības likumsprecīzi nosaka apsardzes darbinieku tiesības un pilnvaras, un neparedz personu aizturēšanu vai pārmeklēšanu ar mērķi pārliecināties, vai personas rīcībā nav kontrabandas preču, kā arī nedot tiesības piemērot sodus.

Veco būdu nojaukšana palīdzējusi

Tāpat kā iepriekš, arī šobrīd policija RTC veic patrulēšanu. Tiek pārbaudīta jebkura informācija, ko iedzīvotāji sniedz policijai par nelegālo cigarešu apriti.

RCT teritorija ir iekļauta arī Rīgas pašvaldības policijas ikdienas patrulēšanas maršrutā, tātad vismaz pāris reizes dienā pašvaldības policisti kājām iziet caur tirgus teritoriju un vēro situāciju.

Ja tiek pamanīts pārkāpums, tad attiecīgajai personai tiek sastādīts protokols vai tā tiek aizturēta un nodota Valsts policijai.

Rīgas pašvaldības policijas runasvīrs Toms Sadovskis norāda, ka situāciju nedaudz uzlaboja arī fakts, ka šā gada sākumā tika nojaukta daļa no vecajām tirgus būdām, kas tirgoņiem samazināja potenciālo slēptuvju skaitu, tomēr pilnībā izskaust “Spirķik, sigareti!” nav izdevies.

Mainoties apstākļiem, nelegālie tirgoņi ir kļuvuši vēl piesardzīgāki – šogad RCT teritorijā kārtības sargi ir konstatējuši sešus pārkāpumus un kopā izņēmuši 14 200 nelegālās cigaretes.

Divos no šiem gadījumiem sastādīti protokoli, bet četros pārkāpēji nodoti Valsts policijai.

Kontrabandas darboņi izstrādā jaunas shēmas

RCTapliecina, ka pēc pērn novembrī valsts iestāžu īstenotajām procesuālajām darbībām neakcizēto tabakas izstrādājumu tirgoņu skaits tirgus pārvaldībā esošajā teritorijā būtiski samazinājies.

“Diemžēl šobrīd esam secinājuši, ka tirgotāju skaits Gogoļa laukuma apkārtnē pieaug un ir sasniedzis skaitlisko apjomu, kas bija novērojams pirms 2019.gada 21.novembra notikumiem.To apliecina arī pieaugošais sūdzību skaits no Rīgas Centrāltirgus apmeklētājiem.

No savas puses, īstenojot akcizēto preču nelikumīgās aprites mazinošos pasākumus, esam novērojuši, ka cigarešu tirgotāji ir izstrādājuši jaunas darbības shēmas, kas paredz darījuma īstenošanu maksimāli klusākās vietās ārpus RCT teritorijas.

Tirgotāji, ko redzam blakus tirgum pie tuneļa, šobrīd darbojas vairāk kā informācijas izplatītāji,” skaidro Rīgas Centrāltirgus pārstāve Renāta Petrova.

Tādēļ maija beigās Rīgas Centrāltirgus oficiāli vērsies Iekšlietu ministrijā un tās padotības iestādēs ar lūgumu izstrādāt akcizēto preču nelikumīgas aprites mazinošo pasākumu plānu, paredzot normatīvo aktu izmaiņas un aktīvāku Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu iesaisti Rīgas Centrāltirgus teritorijas uzraudzībā.

Drīz gaidāmi normatīvie groži kontrabandistiem

T. Sadovskis informē, ka izmaiņas normatīvajā regulējumā gaidāmas pavisam drīz – ar 1.jūliju spēku zaudēs Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss, bet tā vietā būs Administratīvās atbildības likums un vairāki nozaru likumi.

Paredzēts, ka pašvaldības policijai būs plašākas iespējas strādāt cīņā pret nelegālajām cigaretēm, kā arī paredzēts, ka par šāda veida pārkāpumiem būs bargāki sodi.

Pašlaik pašvaldības policijas iespējas joprojām ir samērā šauras, proti, gadījumos, kad pie pārkāpēja tiek atrastas nelegālās cigaretes, pārkāpējs tiek nodots Valsts policijai, jo pašvaldības policija pati lietu uzsākt par glabāšanu nevar.

Vienīgais gadījums, kurā pašvaldības policija var uzsākt lietu, ir reizēs, kad izdodas pierādīt tirdzniecību.

Taču, lai pierādītu tirdzniecību, ir nepieciešams organizēt kontrolpirkumus, taču tos īstenot ir grūti, jo kārtības sargus pat privātās drēbēs nelegālie darboņi ātri vien iegaumē un vēlāk atpazīst.

Lai pēc iespējas efektīvāk cīnītos ar nelegālo akcīzes preču apriti, Valsts policija aicina iedzīvotājus būt aktīviem un ziņot par to tirdzniecības vietām.

Informēt policiju iespējams gan notikuma brīdī zvanot policijai pa tālruņa numuru 110, rakstot iesniegumu portālā Latvija.lv, vai arī atzīmējot šo preču tirdzniecības vietas Iekšlietu ministrijas interaktīvajā kartē: https://www.ic.iem.gov.lv/gis2/.

Tiesībsargi arī atgādina – pērkot nelegālās cigaretes, īstermiņā varbūt tiek gūts dažu centu ietaupījums, bet ilgtermiņā katrs pircējs kaitē ne tikai valstij, bet arī pats sev.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.