Centrālcietumā atklās terora upuru piemiņas vietu, Okupācijas muzejs ieslodzīto izglītošanai dāvina grāmatas 2
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece trešdien, 3.jūlijā, uzrunās klātesošos komunistiskā terora upuru piemiņas vietas atklāšanas pasākumā Rīgas Centrālcietumā, portālu LA.LV informēja Saeimas Preses dienests.
Šogad Latvijas penitenciārā sistēma atzīmē simtgadi kopš tās izveidošanas. Piemiņas vietas atklāšana ir viens no pasākumiem, kas paredzēts, lai izrādītu cieņu, atgādinātu un vienlaikus atskatītos uz penitenciārās sistēmas vēstures notikumiem.
Paredzēts, ka klātesošos uzrunās arī Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece ģenerāle Ilona Spure un Latvijas Okupācijas muzeja pētniece Inese Dreimane.
Pasākumā piedalīties aicināti arī bojāgājušo piederīgie, kā arī Ieslodzījuma vietu pārvaldes, Tieslietu ministrijas un Latvijas Okupācijas muzeja pārstāvji.
Savukārt Latvijas Okupācijas muzejs Rīgas Centrālcietuma bibliotēkai dāvinās 24 grāmatas “Via dolorosa” 5. un 6. grāmatu eksemplārus, informēja Inese Jansone, Latvijas Okupācijas muzeja Sabiedrisko lietu vadītāja.
Grāmatās apkopoti represēto Latvijas cilvēku atmiņu stāsti un fotogrāfijas, tās sastādījusi dzejniece Anda Līce, dizaina autors – Rihards Delvers.
“Via dolorosa” ietvertās atmiņas vieno Elzas Rūķītes-Ķeikules Frīdlenderes teiktais: “Dzīvība prasīja dzīvot. Tikai tā varēja izturēt. Tas ir brīnums, ka starp trejiem dzirnakmeņiem – pirmo padomju okupāciju, Otro pasaules karu un otro padomju okupāciju – maltajiem ir laimējies izdzīvot un nodot mums tādu pieredzi, kurai grūti atrast vārdu. Tik satriecoši daudz nedzīvotu dzīvju! Ja viņi šodien būtu mūsu vidū, Latvija skanētu pavisam citādāk.”
Rīgas Centrālcietumā strādājošā sociālā darbiniece Ilona Ceicāne, kura šogad atzīta par gada labāko sociālo darbinieci, uzsver, ka arī ieslodzījumā cilvēki vēlas lasīt.
Līdz šim muzejs ir mērķtiecīgi mācījis skolu pedagogus, kā skolā strādāt ar okupācijas vēstures tēmām, kā arī paša muzeja darbinieki ir veidojuši nodarbības skolēniem.
Tomēr Latvijas Okupācijas muzejs informāciju un zināšanas par okupācijas varas nodarījumiem vēlas izplatīt ne tikai sarīkojumos, kurus apmeklē ieinteresēti un labi izglītoti ļaudis.
Skolas ir tradicionāla vieta muzeja stāsta stāstīšanai, bet cietums ir jauns, līdz šim nebijis virziens.
Uz ieslodzījuma vietu vienkārši nevar aiziet, lai stāstītu par vēsturi, tas prasa nopietnu sagatavošanos no dažādiem viedokļiem.
Muzeja vadība priecājas par ieslodzījuma vietu pārvaldes sadarbības iniciatīvu.
Dāvinājumu cietuma bibliotēkai muzeja direktors Gunārs Nagels nodos piemiņas konferencē, ar kuru pieminēs 1941. gada jūnija beigās Centrālcietumā PSRS okupācijas valdības veikto noziegumu – 99 Latvijas iedzīvotāju nogalināšanu.
Konference un piemiņas akmens atklāšana notiks 2019. gada 3. jūlijā.