Centrālapkure nav loterija, bet rūpīga izvēle. Kā to ierīkot privātmājā? 0
Kā privātmājā ierīkot centrālapkuri? VITĀLIJS Rugāju novadā
Lai izvēlētos pieņemamāko un ekonomiski izdevīgāko risinājumu, vispirms pašiem sev jāatbild uz vairākiem jautājumiem: vai ir iespēja pieslēgties centralizētiem siltumapgādes tīkliem un izvairīties no regulāras kurināmā iegādes vai tomēr izdevīgāka ir individuāla apkures katla ierīkošana. Kāds kurināmais konkrētajā situācijā ir pieejamākais: malka, granulas, dabasgāze. Iespējams, vērts apdomāt iespēju apsildīšanai izmantot elektroenerģiju. Izvēloties kurināmā veidu, jāņem vērā gan ēkas platība, gan tas, cik tā nosiltināta, un, protams, kurināmā pieejamība.
Vairākas izvēles
Izlemjot par labu elektroenerģijai, viens no ekspluatācijā ekonomiskākajiem risinājumiem ir apsildāmo grīdu ierīkošana.
Savukārt, izvēloties gāzi vai kādu no cietā kurināmā veidiem, būs jāizvēlas gan apkures katls, gan radiatoru veids, gan caurules, pa kurām plūdīs siltumnesējs.
Pilnībā automatizētos gāzes apkures katlus var izmantot, kur ir iespējams dabasgāzes pieslēgums. Šo katlu lietderības koeficients ir visaugstākais. Tomēr, ja nepieciešams remonts, tas izmaksās visai dārgi. Papildu izmaksas rada arī patērētās gāzes uzskaites iekārtu apkalpošana.
Iecienītākie – granulu katli
Jau vairākus gadus pieprasītākie ir granulu katli. Ir arī kombinētie, kuros līdztekus granulām kā kurināmo var
izmantot malku. Tomēr tie nav tik efektīvi kā tikai granulu katli.
Granulu katlus visbiežāk importē no Slovākijas, Čehijas, Vācijas un Itālijas. Tos ražo arī Latvijā, piemēram, uzņēmumā Grandeg.
Kāpēc granulas ir labāks kurināmais? Iespējama lielāka ekonomija un automatizācija, nekā izmantojot malku. Nav nepieciešamas plašas telpas kurināmā glabāšanai un liels fizisks spēks, to pārvietojot. Nav putekļu, un ir pieejamas lielākas ērtības.
Granulu katlu priekšrocība ir gandrīz pilnīga to automatizācija. Visbiežāk automātiski notiek granulu padeve, aizdedzināšana un arī temperatūras režīma uzturēšana katlā. Klimatu telpās var regulēt arī ar datoru vai aplikāciju mobilajā telefonā. Ir modeļi, kuriem automātiskajā režīmā tiek nodrošināta pelnu izvākšana no katla. Šādi katli bez cilvēka klātbūtnes var darboties nedēļu vai pat divas. Šis laiks atkarīgs no granulu un pelnu savākšanas tvertņu tilpuma. Parasti granulu tvertnes tilpums nav lielāks par puskubikmetru, taču ar šneku granulas var padot arī no lielāka tilpuma bunkura.
Protams, šiem katliem nepieciešama uzraudzība, un ik pēc zināma intervāla tie jāiztīra. Šo darbu var veikt arī pašu spēkiem, servisa speciālists jāaicina vien bojājumu gadījumos, kad nepieciešams remonts.
Slēgtā sistēmā dzelzs nerūsē
Ierīkojot apkures sistēmu, jāņem vērā, ka tā sastāv no daudziem savstarpēji saistītiem elementiem, – tie ir arī skurstenis, cauruļvadu sistēma un radiatori.
Savulaik izmantoja tikai čuguna radiatorus, kuri bija neestētiski. Arī to apkope ir sarežģīta. Konvektoru tipa radiatori izgatavoti no dzelzs, taču nav jābaidās, ka tie varētu sarūsēt. Modernās apkures sistēmas ir slēgtas un darbojas pie zināma spiediena. Tas nozīmē, ka sistēmā nevar iekļūt gaiss un līdz ar to skābeklis, kas nodrošina rūsēšanai nepieciešamos apstākļus. Lai sistēma nerūsētu, to visā tās ekspluatācijas laikā nedrīkst iztukšot. Tiklīdz ūdens no sistēmas tiks izliets, sāksies korozijas process, ko vairs nevarēs apturēt. Protams, ierīko atgaisošanas un ūdens papildināšanas sistēmu, kas nodrošina gaisa izvadīšanu pēc pirmās uzpildīšanas un nepieciešamības gadījumā šķidruma papildināšanu. Nav ieteicams veidot vaļējās apkures sistēmas, kas darbojas ar pašteci, tad nepieciešami resnāki un dārgāki cauruļvadi, un ir lielāka iespējamība sistēmā iekļūt skābeklim. Resnas caurules arī neizskatās tik estētiski.
Privātmājās, kuras netiek apdzīvotas visu gadu, apkures sistēmā jālieto ūdens un etilēnglikola maisījums, līdzīgi kā automašīnā. Etilēnglikols zināmā koncentrācijā nodrošina to, ka ūdens nesasalst. Turklāt šī ķīmiskā viela nebojā ūdensapgādes sistēmas elementus.
Plastmasas un metāla caurules
Apkures cauruļvadu sistēmām izmanto dažādu metālu vai plastmasas caurules. Tieši kausējamās plastmasas caurules ar stiklšķiedras armējumu ir pieprasītākās. Konkrētai vietai piemērotāko ieteiks pieredzējis meistars, taču jāņem vērā, ka modernās caurules nav jāpaslēpj aiz kādām papildu konstrukcijām – tās ir estētiskas un kalpo kā papildu siltuma avots telpā. Vienīgais ierobežojums – šīs caurules nevajadzētu pievienot tieši pie katla. Saslēgumu ar katlu izveido no metāla caurulēm, jo temperatūra tur ir visaugstākā.
Granulu katla automātika nodrošina pastāvīgu ūdens temperatūru sistēmā, tāpēc radiatoriem jāierīko siltuma regulētāji. Katrs radiators telpā dos tik daudz siltuma, cik iestatīts. Tā sistēma darbosies daudz ekonomiskāk. Savukārt liekā siltuma izmantošanai mazajā lokā tiek ieslēgts ūdenssildītājs.
Vēl viena granulu apkures sistēmas atšķirība – katls darbojas vienmērīgi, tāpēc nav vajadzīga siltuma akumulācijas tvertne, kā tas ir malkas apkures sistēmās.
Svarīgi arī izvēlēties apkures katlam piemērotu dūmvadu. Nepieciešams izolēts dūmvads, lai tas būtu ne tikai drošs, bet arī iekšpusē pietiekami silts, lai tas nesvīstu. Malkas katliem vajag resnāka diametra dūmeņus, granulu katliem, kuros tiek nodrošināta piespiedu gaisa plūsma, var izmantot tievākus dūmeņus, kuri ir arī lētāki. Tomēr nevajadzētu aizrauties ar pārāk tievu dūmeņu izmantošanu.
Ja pazūd elektrība
Ierīkojot modernu apkures ierīci, nepieciešams cirkulācijas sūkni nodrošināt ar neatkarīgu elektroenerģijas avotu, kurš ieslēgtos brīdī, kas tīklā pazūd spriegums. Īpaši svarīgi tas malkas apkures katliem, kuri turpina sildīt ūdeni, līdz malka izdegusi. Sistēmā strauji kāpj temperatūra un spiediens, un var rasties nopietni bojājumi. Specializētajos veikalos nopērkamas UPS sistēmas, līdzīgi kā datoriem, tomēr tās ir atšķirīgas. Tās spēj nodrošināt nepieciešamo jaudu sūkņu darbināšanai noteiktu laiku. Apkures sistēmai domātie upši maksā aptuveni 200 eiro.
Granulu katliem gan tie nav īpaši aktuāli, jo, atslēdzoties elektrībai, granulu padeve tiek pārtraukta, un katls ātri nodziest. Katla elektronikas atmiņas nodrošināšanai te varētu izmantot arī datoriem domātās UPS sistēmas.
Savus spēkus nevajag pārvērtēt
Apkures sistēmas shēmas uzzīmēšanu vislabāk uzticēt pieredzējušam speciālistam. Viņš ieteiks, kādas jaudas katls nepieciešams, kāda tipa radiatori, caurules un cirkulācijas sūkņi jāiegādājas. Iespējams, var iztikt bez radiatoriem, ierīkojot silto grīdu ar šķidruma siltumnesēju. Arī ierīkošanu, ja vien jums nav pietiekamu iemaņu un zināšanu, māc vismazākās šaubas, ka pats spēsiet kvalitatīvi paveikt visus darbus, labāk uzticēt atzītiem profesionāļiem. P