Klasiskākais no kalibriem – .22 LR.
Klasiskākais no kalibriem – .22 LR.
Foto: Linda Dombrovska

Mednieka somai. Centrālā uzsitiena un apmales kapseles patronas 0

It kā tēma nav sveša un katram medniekam vajadzētu zināt atšķirību starp apmales kapseles munīciju un centrālā uzsitiena kapseles patronu. Šīs ir divas atšķirīgas sistēmas. Kopējs šīm sistēmām ir tas, ka abām pamatā ir pulvera aizdedzināšanas kapseles, tikai izvietojums un princips ir atšķirīgs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Apmales kapseles patronā, dzelksnim uzsitot pa tās apakšējo malu, notiek uzliesmojums. Otrajā gadījumā kapsele atrodas patronas pamatnes centrā, un šāviens rodas, dzelksnim uzsitot pa kapseli, liekot uzliesmot šaujampulverim.

Standarta patrona sastāv no četrām daļām – lodes, šaujampulvera, kapseles un čaulītes. Jāatceras, ka lode ir atsevišķa daļa, nevis visa patrona. Gan apmales kapseles, gan centra kapseles patronām ir visas šīs četras sastāvdaļas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielos vilcienos visas lodes darbojas vienādi. Ieroča dzelksnis iesit pa kapseli, rada mazu eksploziju. Mazā eksplozija aizdedzina šaujampulveri, kas liek lodei sākt virzību uz priekšu un ārā no ieroča pa stobru. Atšķirība starp apmales kapseli un centra kapseli ir viena – vieta, kur tā atrodas. Vieglākais veids, kā atšķirt šīs divas sistēmas, ir paskatīties uz patronas pamatu.

Centra kapsele tā arī atrodas patronas pamatnes centrā, tādēļ arī tāds nosaukums. Ja centrā nav kapseles, visticamāk, tā būs apmales kapseles patrona. Centra kapselēm ir divi standarti. Boksera jeb medību tipa ir misiņa čaulītes ar kapselē iemontētu laktiņu un aizdedzes caurumu centrā. Medību vajadzībām nederīga ir Berdan tipa militārā kapsele.

Apmales kapseles munīcija piemērota mazākiem kalibriem, jo čaulītes malai jābūt pietiekami plānai, lai to varētu caursist dzelksnis un radīt kapselē eksploziju. Tādēļ arī mazu kalibru ierobežojums. Ja šajā sistēmā tiktu izmantoti lielāki kalibri, visticamāk, pulvera daudzums, kas būtu nepieciešams šādam lādiņam, uzspridzinātu čaulīti.

Vispopulārākais apmales kapseles kalibrs pasaulē ir .22 LR. Tas ir arī populārākais kalibrs vispār, un sākuma punkts daudziem sporta šāvējiem un medniekiem, uzsākot treniņus. Bet ir arī citi. Piemēram .22 Short tiek izmantots revolveros, bet nav populārs. .22 Winchester Magnum Rimfire (WMR), ko izmanto mazo plēsēju medībām, ir kaut kas starp .22 LR un .223 centra kapseles kalibriem.

Savukārt .17 Hornady Match 2 (HM2) ir jaudīgāks par .22 LR, bet nekad nav bijis tik populārs kā .17 Hornady Magnum Rimfire (HMR), kas ir jaunāks kalibrs ar plakanāku lodes lidojuma trajektoriju un arī jaudīgāks par .22 LR.

.17 HMR

Šis kalibrs radīts ar domu panākt pēc iespējas plakanāku lodes lidojuma trajektoriju, cenšoties gūt līdzīgus rezultātus kā 5mm RMR, kuru ražoja no 1970. līdz 1974. gadam un kas bija ātrākā apmales kapseles patrona, kāda jebkad ražota. Loģiski, ka par pamatu ņēma .22 WMR, nevis 5mm RMR, kam vajadzēja speciāli pielāgotu ieroci. Turpretim .22 WMR bija plaši pieejams. Rezultātā .17 kalibrs pārspēja 5mm RMR ātrumu un ballistiku. Tāpat laba bija arī precizitāte, lai gan jaudas ziņā 5 mm lode pārspēja jauno kalibru. .17 HMR pieejamas 1, 1,1 un 1,3 gramu lodes ar plastmasas galu, caurumu galā, mīksto galu, kā arī pilnapvalka lodes.

Reklāma
Reklāma

.17 HMR
• Pamata čaulīte .22 WMR
• Lodes diametrs 4,4 mm
• Kakliņa diametrs 4,8 mm
• Čaulītes pleca diametrs 6,0 mm
• Pamatnes diametrs 6,0 mm
• Apmales diametrs 7,3 mm
• Apmales biezums 1,3 mm
• Čaulītes garums 26,9 mm
• Kopējais garums 34,3 mm

.22 WMR.

.22 WMR sākotnēji tika lādēts ar 2,6 g lodi, kas lidoja ar 610 m/s. Tagad iespējas ir paplašinātas un iespējams arī izmantot lodi, sākot ar 3,2 g, kas lido ar 470 m/s, līdz pat 1,9 g un 670 m/s. Kalibrs radīts jau 1959. gadā, bet to neizmantoja vēl gadu, līdz kalibram tika pielāgots Winchester Model 61 ierocis.

Pirmais ierocis, ko izmantoja, lai šautu ar šo kalibru, bija Marlin Levermatic, jo to bija pietiekami viegli pārveidot šaušanai ar jaudīgāku kalibru. Pavisam drīz kalibrs bija iemantojis atzinību un arī citi zīmoli sāka pielāgot ieročus tam. .22 WMR ir lielāks un jaudīgāks nekā klasiskais .22 LR gan lodes diametra, gan arī čaulītes garuma ziņā. Šā iemesla dēļ .22 WMR nederēs .22 LR kalibra ieročos. .22 WMR lode lido tālāk ar plakanāku trajektoriju nekā .22 LR, tāpat arī lodes iedarbība ir efektīvāka. Ar noteiktām lodēm kalibrs var būt efektīvs pat 100 metru distancē. Tādēļ to sekmīgi var izmantot mazo dzīvnieku medībās. Ar to var efektīvi medīt trušus, zaķus, jenotsuņus, lapsas, koijotus. Tāpat arī mazā atsitiena dēļ šis ir labs risinājums treniņiem.

.22 WMR
• Lodes diametrs 5,7 mm
• Kakla diametrs 6,1 mm
• Pamatnes diametrs 6,1 mm
• Apmales diametrs 7,5 mm
• Apmales biezums 1,3 mm
• Čaulītes garums 26,8 mm
• Kopējais garums 34,3 mm
• Vītnes solis 1–16″

Mazkalibru priekšrocības un mīnusi

PLUSI
– Lēti. Cenu atšķirība starp apmales kapseles un centra kapseles munīciju ir ievērojama. Tādēļ mazkalibrs ir lieliski piemērots treniņiem.
– Mazs atsitiens..17 un .22 kalibra lodes un mazais pulvera apjoms nodrošina nelielu atsitienu, kas ir vienkārši ideāli, ja tikai sāk apgūt šaušanas sportu.

MĪNUSI
– Apmales kapseles munīcija nav atkārtoti lādējama atšķirībā no centra kapseles
patronām. Tomēr, tā kā tā ir tik lēta, lādēšana arī, visticamāk, neatmaksātos.
– Uzticamības problēma. Pat augstākā plauktiņa patronām, kā tiek lēsts, ir 1 līdz 2% kļūmes.
– Mazs kalibrs. Dizaina dēļ lielāku kalibru šajā tehnoloģijā radīt nav iespējams.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.