“Cenas turpinās pieaugt,” ekonomists Purgailis par to, ko varam sagaidīt šogad 0

Sviestam un kafijai veikalos tagad klāt pielikti pretnozagšanas aparāti, eļļa maksā divreiz dārgāk, kādus pārsteigumus sagaidīt šogad? Cik strauji augs cenas visam?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

“Cenu pieaugums turpināsies, taču tas pieauguma temps būs salīdzinoši mazs. Kā minēja, tie būs aptuveni 2,5% gadā. Protams, ja skatās detalizētāk, tad pārtiks cenu pieaugums arī pagājušajā gadā bijis lielāks. Tie bija pēdējos mēnešos aptuveni 5,5%, bet tai pašā laikā par energoresursiem vai par siltumu, par degvielu, mēs esam maksājuši pat mazāk nekā gadu iepriekš, kas to vidējo patēriņa cenu pieaugumu nedaudz izlīdzina,” TV24 raidījumā “Dienas personība” izsakās Kārlis Purgailis, bankas “Citadele” galvenais ekonomists.

Jau ziņots, ka šogad Latvijā gada vidējā inflācija būs augstāka nekā pērn, kad tā bija 1,3% apmērā, aģentūrai LETA prognozēja banku analītiķi, komentējot piektdien publiskotos datus par patēriņa cenu izmaiņām pagājušajā gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Swedbank” ekonomists Oskars Niks Mālnieks aģentūrai LETA sacīja, ka tuvākajos mēnešos gada inflācija Latvijā nedaudz sabremzēsies, atlikušo gadu pavadot 2-3% intervālā.

Viņš arī atzīmē, ka pagājušajā gadā visās kategorijās, izņemot ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, gada vidējā inflācija saruka salīdzinājumā ar 2023.gadu. Vienlaikus, darba algām turpinot ļoti strauji augt, pakalpojumu inflācija izrādījās noturīga. “Labā ziņa gan no mājsaimniecību viedokļa ir tā, ka to pirktspēja pērn atguva iepriekš zaudēto,” piebilda Mālnieks.

Viņš norāda, ka pērn neiztikām bez kalambūra par un ap pārtikas cenām. Latvijai, esot mazai, atvērtai ekonomikai, daļu no pārtikas inflācijas stāsta veido globālie procesi, piemēram, putnu gripa sadārdzināja olu un putnu gaļas cenas visā Eiropā, nelabvēlīgi laika apstākļi kafijas eksportētājvalstīs paaugstināja kafijas cenas. Laika apstākļi ietekmēja arī pašmāju, kā nozares apskatnieki to nodēvējuši, “neražu”.

“Tās ietekmi patērētāji varēja novērot savos maciņos vasaras beigās, kad dārzeņu cenas nesaruka tik daudz kā citus gadus ierasts un augļiem septembrī cenas pat būtiski pieauga. Tomēr arī pārtikas cenu stāstā lielākā loma varētu būt bijusi straujajam algu kāpumam gan ar mazumtirdzniecību, gan ar pārtikas ražošanu saistītajās nozarēs,” pauž Mālnieks.

Viņš arī atzīmē, ka Ekonomikas ministrija ir radījusi piecu punktu plānu negodīgas pārtikas preču cenošanas izskaušanai. “Vēl ir liela neskaidrība, cik no solītā īstenosies, un kāds būs plāna efekts. Lai vai kā – cenu regulēšana ilgtermiņā kropļo tirgu un mazina Latvijas pievilcību jaunu tirgus spēlētāju acīs. Tātad darbojas tieši pretēji vēlamajam virzienam – veicināt asāku un veselīgāku konkurenci pārtikas tirdzniecībā,” min Mālnieks.

Reklāma
Reklāma

Pēc viņa teiktā, jāņem arī vērā, ka prasmīgs uzņēmējs ļoti bieži spēj izmanevrēt likumdošanas līkločus, tādēļ lielāka regulācija no valsts puses, ļoti iespējams, var nesasniegt vēlamo rezultātu pēc būtības. “Labāka pieeja ir dot nepieciešamos resursus un gana spējīgu pātagu Konkurences padomei, ko tad izmantot konkurences pārkāpumu gadījumā,” uzsver “Swedbank” ekonomists.

Viņš arī prognozē, ka inflācija šogad Latvijā būs augstāka nekā pērn.

Tostarp Mālnieks atzīmē, ka traucējumi “EstLink2” darbībai, kā arī desinhronizācija no BRELL tīkla varētu nozīmēt augstākas elektrības cenas. Šomēnes, tāpat kā pērn janvārī, sarūk valsts atbalsta apmērs mājsaimniecību maksai par jaudas uzturēšanu un attiecīgi mājsaimniecību elektrības rēķini pieaugs. Vēl viens ar enerģijas izmaksām saistīts faktors ir gāzes cenas – kopš 1.janvāra caur Ukrainu neplūst Krievijas gāzes tranzīts, Eiropas gāzes krātuves ir tukšākas nekā 2023. un 2024.gadā, tādējādi dabasgāzes cenas Eiropas biržā augušas. “Dārgāka gāzes cena Eiropā var nozīmēt dārgāku apkuri un elektrību arī pie mums,” viņš piebilst.

Viņš min, ka drīzumā ir gaidāma Donalda Trampa inaugurācija ASV prezidenta amatā. Attiecīgi tuvākajā laikā redzēsim, vai un cik lielā mērā Trampa pirmsvēlēšanu solījumi un draudi attiecībā, piemēram, uz tarifiem piepildīsies.

Mālnieks skaidro, ka ASV tirdzniecības politikai ir tieša ietekme uz Eiropas ekonomiku, jo ASV ir Eiropas galvenais eksporta preču noieta tirgus. Līdz ar to, iespējams, ka ekonomikas atkopšanās Eiropā nenotiks tik strauji kā iepriekš cerēts.

Vienlaikus “Swedbank” prognozē un tirgi ir iecenojuši, ka janvāra beigās Eiropas Centrālā banka (ECB) turpinās mazināt procentu likmes par 0,25 bāzes punktiem.

Pēc Mālnieks prognozētā, inflācija šogad Latvijā vidēji varētu būt ap 2,6% vai nedaudz augstāka.

Savukārt “SEB bankas” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis aģentūrai LETA norādīja, ka joprojām gada inflāciju no vēl augstāka līmeņa sasniegšanas notur zemākas enerģijas cenas, kamēr pārējos segmentos cenu pieaugums atšķirīgos tempos turpinās. Īpaši jutīgs ir pārtikas cenu pieaugums, kas veido gandrīz pusi decembrī veidotās inflācijas.

Viņš arī atzīmē, ka lielāko daļu 2024.gada inflācija Latvijā svārstījās ap 1% atzīmi un pamazām, uz gada beigām, zūdot enerģijas cenu krituma ietekmei, arvien izteiktāk sāka uzrādāties cenu līmeņa kāpums citās grupās.

“Janvārī un arī vēlākos mēnešos inflāciju pastiprinās nodokļu pieaugums. Tādēļ gada sākumā inflācija turēsies ap 3% atzīmi un tad nedaudz norims. Tomēr kāpums šogad būs straujāks par pērn novēroto un vairumā mēnešu tā turēsies nedaudz virs 2%,” pauž Gašpuitis.

Viņš arī atzīmē, lai gan darba algas pieaugums joprojām pārliecinoši apsteigs inflāciju un nodrošinās pirktspējas atjaunošanos, tas dažādās grupās noritēs ļoti nevienmērīgi. Tas nozīmē, ka inflācijas negatīvā ietekme daudzviet turpinās izpausties. Ņemot vērā vājo produktivitātes pieaugumu algu kāpums būs viens no būtiskākajiem faktoriem cenu līmeņa tālākam pieaugumam.

Pēc Gašpuita minētā, būtiskākais risks inflācijas noturībai ir enerģijas cenu nestabilitātes riski. Siltie laika apstākļi šobrīd ir ierobežojuši šo risku izpausmes iespējas.

Viņš prognozēja, ka 2025.gadā Latvijā gada vidējā inflācija būs 2%.

“Visticamāk, šogad pārtikas, komunālo un veselības pakalpojumu cenas turpinās augt. Valsts nespēs izkontrolēt visu cenu pieauguma iemeslus un sākt to regulāciju. Tas nav nepieciešams. Primārais fokuss būs uz konkurences un efektīva tirgus funkcionēšanas jautājumu risināšanu. Šķiet, ka cītīgāk nāksies sekot iedzīvotājiem svarīgu pakalpojumu, kuros valda monopolstāvoklis, cenu izmaiņām,” atzīmē Gašpuitis.

“Luminor Bank” ekonomists Pēteris Strautiņš aģentūrai LETA pauda, ka sliktākā ziņa decembra datos bija tas, ka pēc piecu mēnešu miera perioda pakalpojumu cenu mēneša inflācija atkal bija augsta, tiem maksājot par 0,9% vairāk nekā novembrī, kamēr sezonai tipisks skaitlis būtu apmēram 0,4%. “Tā kā algu pieaugums privātajā sektorā ir krasi piebremzējies, ir pamats cerēt, ka tas izrādīsies izņēmums,” viņš piebilst.

Tāpat Strautiņš atzīmē, ka nepatīkami ir arī tas, ka pārtika decembrī Latvijā maksāja par 1,1% vairāk nekā novembrī, turklāt sadārdzinājums divkārt pārsniedza šim mēnesim tipisko.

“Taču nevarētu teikt, ka decembrī būtu noticis kaut kas ļoti dramatisks. Lielo kopainu var palīdzēt aptvert arī šāds salīdzinājums – cenas decembrī bija tikai par 0,3% augstākas nekā maijā un par 0,4% augstākas nekā 2023.gada maijā,” min “Luminor Bank” ekonomists.

Strautiņš arī norāda, ka inflācijas uztvere ir visai saasināta, un šo apstākli nevar ignorēt. Viens no joprojām krasās neapmierinātības iemesliem ir tas, ka cenu izmaiņas gada laikā nav vienīgais iespējamais dzīves dārdzības izmaiņu mērījums. Kopējais cenu līmenis pērn bija vidēji par 29,4% augstāks nekā 2021.gadā. Atsevišķu produktu cenu kāpums ir bijis ļoti uzkrītošs arī nesenākā pagātnē, piemēram, sviests decembrī maksāja par 34,9% vairāk nekā pirms gada, bet šokolāde par 20,4% vairāk. Tas ir saistīts ar sviesta un kakao augstajām cenām biržās.

Cits ļoti svarīgs apstāklis, pēc viņa minētā, ir tas, ka inflācija ir augstāka par vidējo tām precēm un pakalpojumiem par kuriem maksājumus veicam bieži. “Pasaules uztveri nosaka norises, par kurām saņem biežus atgādinājumus,” norāda Strautiņš, piebilstot, ka ikdienā pērkam pārtiku un bezalkoholiskos dzērienus un tie decembrī bija par 5,5% dārgāki nekā pirms gada, tāpat regulāri saņemam atgādinājumus par sakaru pakalpojumu tarifu izmaiņām (+6,2%), apmeklējam frizētavu (+5,8%), maksājam par kursiem (+6,1%), pērkam laikrakstus un žurnālus (+18,2%).

Tāpat Strautiņš atzīmē, ka šogad, 2025.gadā, Latvijā gada vidējā inflācija būs būtiski augstāka – apmēram 2,5% pretstatā 1,3% pērn.

“Enerģijas cenu nomierināšanās pēc pandēmijas un kara sākuma šoka jau būs visumā atspoguļojusies patēriņa cenu datos, bet izmaksas uzņēmumiem kopumā augs, kam galvenais iemesls būs algu kāpums – mērenāks nekā 2023.-2024.gadā, taču joprojām nozīmīgs,” pauž Strautiņš.

Vienlaikus viņš min, ka var cerēt, ka inflācija šogad būs mazāk emocionāli nepatīkama un cenu kāpums būs mazāk izteikts precēm un pakalpojumiem, kas veido vieglāk pamanāmo realitātes daļu. “Turklāt tālāk pagātnē attālināsies “miera laiku” cenu līmeņa atblāzma prātos,” piebilst Strautiņš.

Tāpat viņš uzsver, ka aug ne tikai cenas. Algas pērn bija apmēram par 32% lielākas nekā 2021.gadā, bet desmit gados tās ir augušas 2,2 reizes, kamēr cenas šajā laikā palielinājušās par 46%.

Jau vēstīts, ka Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 1,3%.

Vienlaikus 2024.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, pieauga par 0,2%, bet gada laikā – 2024.gada decembrī salīdzinājumā ar 2023.gada decembri – patēriņa cenas palielinājās par 3,3%.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.