Treknas maltītes aizstāt ar pastaigu vai vingrošanu – kā atbrīvoties no celulīta? 0
Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Jebkurai sievietei gribas būt ar tvirtu, skaistu ķermeni, bet diemžēl tieši sievietēm izskatu visbiežāk bojā celulīts. Kāpēc tas rodas un vai pret to vispār iespējams cīnīties, jautājām BENU aptiekas vadītājai un farmaceitei ILZEI PRIEDNIECEI.
Kur taukaudi, tur celulīts
Celulīts ir nepareizas formas taukaudi, kunkuļiem līdzīgi veidojumi zem ādas, kas koncentrējas noteiktās ķermeņa zonās. Izskatās gluži kā apelsīna miziņa!
Cēloņi nereti ir liekais svars, pārmērīgi daudz taukainu un saldu ēdienu, kaitīgi ieradumi (alkohols, smēķēšana), mazkustīgs dzīvesveids, ļoti ciešs apģērbs, sēdošs darbs un stress.
Kaut gan celulīts visbiežāk rodas sievietēm ar lieko svaru, tas var skart arī slaidās. Nereti tas ir vīriešiem, kuriem gan ir mazāk taukaudu, tāpēc nav tik pamanāms, un pat bērniem (tad noteikti jākonsultējas ar pediatru par tā iemesliem).
Celulīts parasti veidojas ķermeņa vietās, kur ir vissliktākā šķidrumu cirkulācija – uz augšstilbiem, gūžām, vēdera un dibena, ceļu locītavu iekšpusē, muguras lejasdaļā, augšdelmu iekšpusē –, un tas vēl vairāk pasliktina šķidrumu cirkulāciju.
Bet līdz šim vēl nav atklāta metode, krēms vai tabletes, kas vienā rāvienā to likvidētu. Palīdzēt var tikai kompleksa pieeja un pašas neatlaidība, spēja nepadoties.
Ar ko sākt
Vispirms nepieciešams pārskatīt savu dzīvesveidu un ikdienā iekļaut fiziskās aktivitātes – vingrošanu, garas pastaigas, nūjošanu, deju nodarbības, peldēšanu vai ūdens aerobiku. No procedūrām ieteicama limfodrenāža vai citas manuālas ādas un taukaudu slāni ievibrējošas procedūras un masāžas kurss. Efektīva ir arī pašmasāža, galvenais – darīt!
Ēdienkartē jāiekļauj šķiedrvielām bagāti ēdieni, dārzeņi un augļi un noteikti jāuzņem pietiekami daudz šķidruma. Ieteicams pārskatīt ieradumus un atbrīvoties no kaitīgajiem – pārmērīgas alkohola lietošanas, smēķēšanas.
Tāpat jāieskatās drēbju skapī un jāliek malā šaurs apģērbs, kas ierobežo asinsriti, īpaši vasarā.
Kas noder no aptiekas plaukta
Līdztekus dzīvesveida maiņai labs palīgs cīņā ar celulītu var būt aptiekā piedāvātie preparāti. Piemēram, komplekso ārstniecības augu tēju kurss organisma attīrīšanai. To sastāvā ietilpst ārstniecības augi, kas ir žults dzenoši, veicina urīna izvadi, mazina tūsku, aktivizē vielmaiņu.
To sastāvā ir ārstniecības augi, kas palīdz regulēt vielmaiņu un izvadīt no organisma sārņvielas. Piemēram, ja sievietei ir ne tikai celulīts, bet arī venozā mazspēja, ieteicami preparāti, kas satur zirgkastaņas ekstraktu, flavonoīdus un darbojas kā kapilārus stiprinoši līdzekļi.
Vēl palīdz pretcelulīta krēmi vai geli. Labākam rezultātam pirms to lietošanas āda jāattīra ar ķermeņa skrubi. Parasti šo līdzekļu sastāvā ir kofeīns, kas samazina tūsku, un vielas, kas atjauno ādas elastību.
Palīdzēs masāža
Fizioterapeite un masāžas speciāliste Kristīne Ziemele ir pārliecināta, ka masāža ar rokām ir efektīvākais veids, kā novērst celulītu, jo var sajust un izmasēt celulītu veidojošās taukšūniņas, turklāt vietās, kur tas visvairāk nepieciešams.
Viņa stāsta: “Vislabāk masāža palīdz apaļīgākām sievietēm, kurām ir gan izteikts celulīts, gan nevēlami tauciņi, un viņām arī rezultāts visātrāk redzams, jo ir visvairāk, ko zaudēt. Bieži tas ir ļoti labs stimuls turpināt, līdz cilvēks sasniedz labu rezultātu.
Tā ir ļoti laba profilakse, un šādā veidā tiek novērsts risks, ka celulīts varētu progresēt un pāriet otrajā vai trešajā stadijā. Tad no tā atbrīvoties ir grūtāk un ilgāk.
Nereti sievietes sāk sportot ar mērķi notievēt un pamana, ka liekie kilogrami zūd, bet celulīts paliek. Tas tāpēc, ka sportojot var sadedzināt taukus, taču nevar izlīdzināt taukšūnas, kas veido neglīto apelsīna miziņu. Ja sportošanu apvieno ar masāžu, celulīts un ķermeņa apkārtmērs zūd ļoti ātri.”
Fizioterapeite pret celulītu izmanto arī sporta masāžas paņēmienus. Tā ir ļoti dziļa iekšējo audu masāža, kas sniedz vislabāko rezultātu. Šāda masāža ir daudz spēcīgāka un iedarbīgāka, tāpēc sāpīgāka nekā parastā masāža. Tā nav nekāda relaksējoša masāža! Sievietēm ar jutīgāku ādu, it īpaši pēc pirmajām masāžas reizēm, var palikt zilumi.
“Ja šādu pretcelulīta masāžu veic regulāri, divas vai trīs reizes nedēļā, apmēram pusotra mēneša laikā izteikti redzamu celulītu var padarīt vizuāli nemanāmu. Turklāt tiek sadedzināti tauki un novērsta ķermeņa tūska, efektīvi samazinās ķermeņa apkārtmērs. Āda kļūst daudz tvirtāka un elastīgāka. Var masēt arī roku augšdelmus, lai samazinātu roku apjomu un nostiprinātu izstaipījušos ādu uz roku augšdelmiem, novērstu tā dēvētos peļu vēderiņus.”