Ceļu satiksmes noteikumi, kas jāzina katram velosipēdistam 0
Pavasaris ir piedzīvojumu laiks, tāpēc ņem talkā velosipēdu un dodies savas dzimtās pilsētas izpētē. Lai pārvietošanās būtu droša un ceļu noteikumiem atbilstoša, aicinām izlasīt mūsu sagatavoto rakstu par velosipēdu nozīmi satiksmē.
Kas nepieciešams, lai velosipēdists varētu droši piedalīties ceļu satiksmē?
Jai tikai plāno izvēlēties velosipēdu, tad velosipēdu veikals būs īstā vieta, kur to izdarīt. Taču, ja velosipēds ir Tavs ikdienas pārvietošanās līdzeklis, (vai plāno, ka tā tas būs) un vēlies ar to pārvietoties droši, tad ņem vērā sekojošas prasības:
– velosipēdam jābūt labā tehniskā kārtībā (ritošā daļa, bremzes, gaismas atstarojoši elementi u.c.). Par šo parūpēsies velosipēdu serviss.
– braucējam nepieciešama jebkuras kategorijas vadītāja apliecība (velosipēdu tiesības iespējams iegūt no 10 gadu vecuma);
– ieteicams velosipēdu reģistrēt CSDD, lai zagšanas gadījumā varētu pierādīt tā piederību īpašniekam;
– velobraucēju pārbaudes veic Valsts policija un Tev ir jābūt gatavam uzrādīt vadītāja apliecību;
– pirms jebkura manevra (nogriešanās, apdzīšanas, transportlīdzekļa apturēšanas u.c.) laikus jādod brīdinājuma signāls ar roku;
– aizliegts ar velosipēdu pārvietoties alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē;
– aizliegts patvaļīgi organizēt sacensības, braukt neturot velosipēda stūri, pārvietot pasažierus vai liela gabarīta preces ( ja velosipēds nav speciāli izgatavots šim nolūkam).
Kādos gadījumos velosipēds drīkst pārvietoties pa gājēju ietvi?
Lai cik tas interesanti neliktos, vairums velosipēdisti apgalvo, ka pārvietošanās pa brauktuvi ir ērtāka un drošāka, jo ir iespējams prognozēt satiksmi un notiekošās darbības tajā (atšķirībā no gājēju uzvedības uz ietvēm). Tomēr neretos gadījumos, velosipēdisti izvēlas pārvietoties arī pa gājēju ietvēm un tad bieži izskan gājēju neapmierinātība par to, ka velosipēdistiem nav šādu tiesību. Kā ir patiesībā? Pavisam vienkārši – velosipēds drīkst pārvietoties pa gājēju ietvi, ja braukšana pa brauktuvi nav iespējama sekojošos gadījumos:
– intensīva automašīnu satiksme;
– apgrūtināta un/ vai bīstama braukšana;
– nelabvēlīgi meteoroloģiskie laikapstākļi (stiprs lietu, snigšana, migla u.c.).
Tā pat, velosipēdam braucot pa ietvi ir jāturas tuvāk ietves labajai malai un jāizvēlas tāds braukšanas ātrums, kas nepārsniedz gājēja pārvietošanās ātrumu. Atceries – gājējiem vienmēr ir priekšroka.
Kā notiek gājēju pārejas šķērsošana?
Pārvietojoties ar velosipēdu pa ietvi, velosipēdisti drīkst šķērsot gājēju pārejas tādā braukšanas ātrumā, kas netraucē gājējus un nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu. Protams, izvērtējot esošo situāciju un, nepieciešamības gadījumā, aicinām velosipēdu apturēt un gājēju pārejas šķērsošanu turpināt ar kājām (velosipēdu stumjot sev blakus). Noteikumi atbilst gan uz neregulējamām, gan ar luksoforu regulējamām gājēju pārejām.
Velosipēds un bērns
Ja šovasar esi ieplānojis kopā ar bērnu iepazīt vietējās pilsētas infrastruktūru, tad lasi tālāk un uzzini pāris svarīgus noteikumus, lai plānotā aktivitāte varētu noritēt veiksmīgi.
Bērni, kas sasnieguši 10 gadu vecumu
Patstāvīgi pārvietoties pa brauktuvi, veloceliņu vai nomali ir atļauts tikai tiem bērniem, kas ir vismaz 10 gadus veci un saņēmuši velosipēda vadītāja apliecību. Apliecību iespējams iegūt pilnīgi bezmaksas Ceļu Satiksmes drošības direkcijā (CSDD). Savukārt, ja Tavs bērns ir jaunāks par norādīto vecumu (sasniedzot vismaz 7 gadu vecumu), tad pārvietoties pa brauktuvi, veloceliņu vai nomali drīkst tikai pilngadīgas personas pavadībā, kurai ir kāda no transportlīdzekļa vadītāja apliecībām (der arī populārā B vai A kategorija). Bērniem pārvietoties ar velosipēdu pa gājēja ietvi ir atļauts, ievērojot gājēju ātruma plūsmu un turoties ietves malas labajā pusē. Bērniem līdz 12 gadiem obligāti jābūt galvā aizsargķiverei un velosipēdam jābūt aprīkotam ar gaismas atstarojošiem elementiem.
Bērni, kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu
Bērni (kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu) kopā ar pilngadīgu personu, diemžēl, nedrīkst atrasties uz brauktuves, veloceliņa vai nomales. Bērnus līdz 7 gadiem, pilngadīga persona drīkst pārvadāt īpašā krēslā, kas piestiprināts pie pieaugušā velosipēda. Šādā gadījumā bērns obligāti jāaprīko ar drošības ķiveri un gaismas atstarojošu apģērbu.
Tomēr, der atcerēties, ka jebkura vecuma bērns bez velosipēdu tiesībām var patstāvīgi pārvietoties tikai pa dzīvesvietas pagalmu, parkiem un citām slēgtām zonām, kur mehāniskajiem transportlīdzekļiem ieeja liegta.
Apģērbs un aksesuāri
Diennakts tumšajā laikā un nepietiekamas redzamības apstākļos, velobraucējam ieteicams izvēlēties spilgtas krāsas un gaismas atstarojošus apģērbu. Tā pat, velosipēdam ir jābūt aprīkotam ar gaismu atstarojošiem elementiem un gaismas lukturīšiem. Rekomendējam izvēlēties arī tādas velo detaļas, kā brīdinošus skaņas signālus, piemēram, zvaniņu. Tā pat, drošības apsvēruma gadījumā, ja ikdienā izvēlies pārvietoties pa noslogotas brauktuves daļu, izvēlies aizsargķiveri. Velosipēdu veikals ir lielisks risinājums visu nepieciešamo aksesuāru iegādei.
Velosipēds ir tāds pats satiksmes dalībnieks kā motocikls vai automašīna un, ja Tu esi izvēlējies pārvietoties pa ceļa braucamo daļu – ievēro likumus! Ienāc interneta veikalā 1a.lv un izvēlies velosipēdu jau tagad!