Publicitātes foto

Cels godā Krustpils novada tautiskos deķu rakstus 0

Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda tradicionālās kultūras nozares atbalstu Vīpes amatniecības centrā “Māzers” 2019. gadā uzsākts projekts “Krustpils novada segas”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

“Šis projekts veiksmīgi turpina jau iepriekš Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas finansēto projektu mērķus – apzināt un izpētīt Krustpils novada tekstiliju bagātības, kā arī nodot to darināšanas prasmes mūsdienu amatniekiem,” stāsta
Inese Bramane, amatniecības centra vadītāja.

Inese Bramane teic, ka segu darināšanai īpaša uzmanība pievērsta, jo

CITI ŠOBRĪD LASA
sarežģītie tehniskie priekšdarbi un laikietilpīgais process šo tradīciju ir padarījis mazāk iecienītu Latvijas audēju vidū.

Kā atzīst etnogrāfs Uģis Niedre, viens no 2018. gadā izdotās grāmatas “Latvijas segas Latvijas tūkstošgadei” autoriem, “atdot segām pienācīgu godu varētu būt grūtāk nekā ar tautastērpu un rakstainajiem cimdiem, jo kā gan tās parādīt citiem”.

Tāpat rakstaino segu pētīšanu apgrūtina to tradicionālais pielietojums – kaut gan mūsdienās tās izmanto kā dīvānu pārklājus, dažviet arī kā sienas dekoru,

visbiežāk arī mūsdienās cilvēki ar siltu, rakstainu segu pārklāj mīļo aizgājēju zārkus.

“Šī latviešiem tik būtiskā tradīcija vienlaikus arī pagaisina daudzus vērtīgus tekstiliju piemērus, kas ļautu etnogrāfiem un audējiem dziļāk izpētīt tradīciju,” norāda amatniecības centra vadītāja.

Tomēr Inese Bramane novērojusi, ka pamazām dažādās Latvijas vietās rakstaino segu darināšanas tradīcija atdzimst –

skalu deķu aušana Baltkrievijas pierobežā, šatiera segu darināšana Ziemeļvidzemē, Latgales rožu deķi vai Kurzemes ķēžu segas un Zemgales zvaigžņu segas. Un tagad šo tradicionālo tekstiliju darināšanas prasmi iespējams apgūt arī Krustpils pusē.

Projekta gaitā amatniecības centra dalībnieki pētīja Krustpils novadam raksturīgos segu rakstus, krāsu salikumus un aušanas materiālu veidus.

“Tādējādi arī mūsdienās radīti rokdarbi saglabā apkārtnei raksturīgas iezīmes un projektā radītās segas pilnīgi noteikti iekļausies tradicionālajā kultūras mantojumā,” piebilda amatniecības centra vadītāja.

Projekta “Krustpils novada segas” ietvaros dalībnieki darina kopdarbu “Sega nākotnei”, kas kā spilgta liecība par radošo procesu tiks saglabāta amatniecības centra krājumā. Tāpat kā šobrīd paralēli esošā projekta “Zemgales keramiķu ieguldījums Latvijas keramikā” noslēgumā, arī šis projekts noslēgsies ar darbu izstādi.

“Aicinām Krustpils novada un apkārtējo novadu iedzīvotājus piedalīties izstādes veidošanā, sniedzot ziņas par segu audējiem! Tāpat izstādē līdzās mūsdienu amatnieku darinājumiem labprāt eksponēsim arī Krustpils apkārtnē mantotās vēsturiskās segas,” stāsta Inese Bramane.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.