Publicitātes foto

Ceļojums tehnoloģijās pie augstskolas namdurvīm 0

Autors: Haralds Teiermanis

Nesen Rīgā viesojās starptautiskā telekomunikāciju un tehnoloģiju pirmrindnieka – Huawei – tehnoloģiju izbraukuma izstāde jeb roadshow. Tikai vienu dienu profesionāļiem, interesentiem un augstskolu studentiem bija iespējams klātienē aplūkot virkni Huawei tehnoloģisko inovāciju. Lai arī distancēti un ievērojot drošu distanci, tomēr – klātienē!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Jāpiezīmē – ilgāku laiku kavējoties Ķīpsalas teritorijā, pašā RTU zinātnes centra sirdī, kurā bija izvietoti divi Huawei demonstrāciju stendi, tieši pašmāju studentu klātbūtne bija vismazākā.

Par spīti faktam, ka Latvijas izglītības sistēma jau vairākus gadu desmitus transformējusies no padomijas skolas un augstskolās šobrīd vajadzētu būt atvērtiem, uz diskusiju un izziņu ikdienā gataviem studentiem, jaunie cilvēki bija atturīgi, un pat tie, kas ieradās novērtēt Hauawei inovāciju izlasi izbraukuma izstādē, neuzdeva daudz jautājumu, vēroja un uzkavējās izstādes zonā salīdzinoši neilgu laika sprīdi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tieši pretēja – ieinteresēta un sevi pašprezentējoša bija izstādi apmeklējušo ārvalstu studentu komūna. Visi kā viens stāstīja par savu studiju fokusu, interesējās par nākotnes karjeras iespējām un centās novērtēt, vai viņu zināšanas un specializācija būtu noderīga starptautiska tehnoloģiju koncerna struktūrā.

Galu galā – Huawei pārstāvjiem, protams, izdevās pārrunāt gaidāmās tehnoloģiju tendences tirgū, jaunākos risinājumus, pakalpojumus, jaunas iespējas nozarēm, lietošanas piemērus un biznesa izaugsmes perspektīvas ar ievērojamu daļu no apmeklētājiem, bet man vērojot no malas šo norisi radās bažas par Latvijas studentu spēju nākotnes karjeras bagāžu uzkrāt izaicinošā starptautiskā vidē.

Ja mēs visi kopā novērtētu nevis ideju radošumu, inovāciju iedīgļus, bet tieši spēju sevi “pārdot” un gatavoties dzīvei pēc augstskolas diploma, man šķiet – esam mazāk stiprās pozīcijās par jebkuru lieliskās Rīgas Tehniskās Universitātes ārvalstu studentu.

Huawei piedāvāja aplūkot izstādes dalībniekiem virkni tehnoloģisko risinājumu, lai vairotu un uzlabotu mobilā interneta pieejamību, lai dotu iespēju 5G mobilo internetu lietot ērtāk dažādās vidēs – kā pilsētā, tā arī lauku teritorijās.

Viens no interesantākajiem risinājumiem kā mūsu mobilo telekomunikāciju uzņēmumiem, tā pašvaldībām, tā arī, piemēram,  individuāliem nekustamā īpašuma teritoriju attīstītājiem Latvijā noteikti bija Huawei patentētais moduļu optisko tīklu savienojumu mezglu kopums.

Huawei izstrādājis precīzu augstas caurlaidības ierīci, kuras uzstādīšana (pēc līdzīga principa, kā tradicionālajam elektrības sadalītājam) ļauj ātri pieslēgt citu citai vairākas optiskā tīkla patērētāja grupas – piemēram atsevišķus dzīvojamos namus nelielā māju ciematā.

Reklāma
Reklāma

Šāds nedārgs, rūpnīcā pie komplektācijas rūpīgi testēts rīks saīsina optiskā tīkla uzstādīšanas laiku un ļauj izvairīties no neprecizitātēm, kādas varētu rasties uz lauka, tehniķiem savienojot optikas vadus citu ar citu, kas realitātē ir komplicēts un laikietilpīgs process.

Noteikti jāpiemin attālinātās darba vietas simulators, kas domāts smagu inženiertehnisko industriālo ierīču attālinātai darbināšanai, vadībai un uzraudzībai. Huawei ar darbojošos 5G tīklu demonstrēja ekskavatora operatora darba vides kontrolieri – ierīču un augstas izšķirtspējas ekrānu kopumu, kas ļauj smago tehniku ērti pārvaldīt no jebkuras 5G interneta pieslēguma zonas pasaulē – izmantojot mazo mobilā interneta plūsmas signāla laika nobīdi un tā sniedzot iespēju precīzas manipulācijas ar smago tehnikas ierīci veikt teju reālā laikā.

Latvijā tāpat kā visur pasaulē saasinājusies kvalificēta darbaspēka pieejamība būvniecības nozarē. Mūsu valstī tuvāko piecu gadu laikā, gan pateicoties lielākajam būvniecības projektam transporta jomā – RailBaltic, gan arī iezīmētajiem virzieniem jaunajā Eiropas fondu pieejamības programmā, kas darbosies līdz 2027.gadam, ar katru brīdi vairāk būs nepieciešami smagās celtniecības tehnikas vadītāji.

Publicitātes foto

Bez acīmredzamās nepieciešamības apmācīt šos speciālistus, viena no iespējam ir vienam operatoram, kurš guvis attiecīgo kvalifikāciju un attiecīgās ierīces vadīšanas tiesības, attālināti veikt darbu ar vairākām iekārtām, kas dabā atrodas simtiem kilometru cita no citas, taču abas savienotas ar operatora kontroles un vadības paneli.

Operators, nevis ik dienas mēro desmitiem vai simtiem kilometru no viena būvuzņēmuma objekta, bet gluži vienkārši pārslēdzas no viena ekskavatora vadības svirām pie otra caur ātrjaudas mobilā interneta infrastruktūru.

Huawei Latvijas interesentiem demonstrēja arī paplašinātās un virtuālās realitātes sasniegumus un virkni jauninājumu, kas palīdz vēl ērtāk iejusties virtuālās vides rīku pasaulē.

LA.LV lasītājiem jau zināms par Hauwei sadarbību pasaulē – uzņēmums veido izpētes darbu, atbalsta inovāciju izveidi un īsteno kopīgus inženiertehniskus un telekomunikāciju projektus ar vairāk nekā 200 Eiropas universitātēm.

Atliek tikai cerēt, ka arī ar RTU sadarbība veidosies konkrētos projektos un praktiskā studentu iesaistē, lai attīstītu jēgpilnas ieceres, pilnveidotu robotikas, telekomunikāciju un dažādu multimediju vides risinājumu modeļus un prototipus.

Ar pašapziņu un spēju pārliecināt par jauno kadru piemērotību starptautiska līmeņa karjerai jātiek galā mums pašiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.