Lieto rīsus, kur var būt diezgan liela glutēna klātbūtne 0
Savukārt celiakijas pacientu atbalsta biedrības „Gluten-Free Experts” vadītājai Irinai Rubinčikai lūdzām pēc ēdnīcās uzņemtajām fotogrāfijām izvērtēt produktu izvietojumu, izejvielas un citus aspektus, ko viņas eksperta acs spēj saskatīt. Visu eksperimentā aplūkoto izglītības iestāžu speciālo ēdienreižu gatavošanas procesu Irina vērtē atzinīgi: „Kopumā vērtējot, ir labi, ka šo skolu ēdinātāji vispār parūpējušies par bezglutēna produktu iepirkšanu un gatavo atsevišķi. Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas gadījumā varēja redzēt nesertificētus rīsu miltus – tādos glutēna klātbūtne mēdz būt diezgan liela, tādus lietot nedrīkst. Vēl viņiem nav marķēts plaukts un stāv jau kāds atvērts, nemarķēts iepakojums (kaut gan, neesot klāt, varu arī kļūdīties, var būt otrā pusē ir kāda uzlīme), sāls un cukurs ir redzami iepakojumos, no kuriem tie būtu jāpārber tvertnē ar vāku.”
Izvērtējot situāciju pēc bezglutēna ēdiena drošas gatavošanas vadlīnijām* un neatkarīgo ekspertu vērtējuma, šīs skolas ēdnīcas darbībā var saskatīt vairāk iespēju uzlabojumiem, kas padarītu gatavošanu vēl drošāku un piemērotāku celiakijas un citu īpašo diētu vajadzībām. Piemēram, bezglutēna produktus varētu novietot augšējā plauktā, virs vietas, kur tie stāvēja eksperimenta dienā, tādējādi samazinot šķērspiesārņojuma (miltu vai citu pārtikas daļiņu, kas satur glutēnu, nejauša piejaukšanās bezglutēna ēdienam, tādējādi radot kaitējumu cilvēkam ar paaugstinātu jūtību pret šo vielu – aut.piez.) risku no atvērtajiem iepakojumiem citos plauktos. Sazinoties ar ēdnīcas šefpavāri vēlāk, viņa apstiprināja, ka šobrīd produkti tiešām arī esot novietoti visi vienuviet atsevišķi no pārējiem, miltus saturošajiem produktiem.
Tāpat jāatzīmē, ka ne visus aspektus eksperimenta laikā bija iespējams novērot. Ēdiena pagatavošanas secība (bezglutēna ēdienu nepieciešams pagatavot pirmo, lai izvairītos no miltu nejaušas piejaukšanās pārtikai), no miltiem pilnīgi tīrs apģērbs un rokas, un citas nianses būtu iespējams pilnībā izpētīt, tikai ikdienā uzturoties pārtikas gatavošanas vietā.
* Drošas gatavošanas vadlīnijas atrodamas gan „Gluten-Free Experts”, gan „Dzīve bez glutēna”.
Ja jums ir pieredze vai ieteikumi, novērojumi par bērnu ēdināšanu skolā, kad nepieciešama īpaša diēta, aicinām ar to dalīties portālā Veselam.lv. Rakstiet portāla redaktorei: [email protected]