Foto – Ilva Misiņa

Ceļa zīmes cilvēciskie izņēmumi 0

Katram ir skaidrs, ko ceļu satiksmē nozīmē “Iebraukt aizliegts” (tautas valodā: ķieģelis) un baltais aplis – “Braukt aizliegts”. Tāpat šoferiem, tiesības kārtojot, jau nu noteikti mācīts par iespējamiem sodiem zīmju ignorēšanas gadījumā.


Reklāma
Reklāma

 

Stāvlaukumu ignorē

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Decembrī, iebraucot zem zīmes “Braukt aizliegts”, kāds savu slimo tuvinieku aizvedis līdz pašām Smiltenes poliklīnikas durvīm un turpat palicis viņu uzgaidīt līdz ārsta vizītes beigām. Pašvaldības policisti ievērojuši ilgi stāvošo automašīnu un izrakstījuši soda kvīti par 30 latiem.

Gadījums ieguvis plašu rezonansi – policisti tiek vainoti neiejūtībā pret slimnieku, bet medicīnas personāls – par pacientu vajadzību ignorēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aptuveni simts metrus no poliklīnikas ir stāvlaukums, kurā vienlaikus var novietot vairākus desmitus mašīnu. Tomēr, ja ārsts jāapmeklē ļoti slimiem vai veciem cilvēkiem, kam tādu gabalu aiziet grūti, visiem zināms – drīkst iebraukt zem aizlieguma zīmes. Šādu iespēju izmanto daudzi un ir pateicīgi par acu pievēršanu likuma priekšā, bet pēc tam savējos turpina pacietīgi gaidīt lielajā stāvlaukumā.

Par konkrēto gadījumu Smiltenes novada pašvaldības policists Jānis Palms skaidro: “Tieši mašīnas novietošana ilgstoši tai neparedzētā vietā bija iemesls, kādēļ es izrakstīju soda kvīti un ielīmēju logā. Tās nebija tikai desmit minūtes, kā šobrīd apgalvo sodītais šoferis. Pulkstenī neskatījos, noteikti bija vairāk par 15 minūtēm.

Mēs necenšamies katrā reizē nekavējoties rakstīt soda kvīti, jo šoferi parasti ir mašīnās, aprunājamies un viņi no durvju priekšas aizbrauc uz stāvlaukumu.” Konkrētajā gadījumā mašīna stāvēja pie durvīm, un tās tuvumā īpašnieka nebija.

 

No mašīnas – ratiņos

SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” valdes priekšsēdētāja Sarmīte Zvirgzdiņa uzsver, ka aizlieguma zīmes noņemtas netiks. “Diemžēl daudzi ir, piedodiet, tik nekaunīgi, ka, vajag vai nevajag, piebrauks un stāvēs pie durvīm stundām ilgi. Uzskatu, ka šoreiz tiešām ir sacelta nevajadzīga ažiotāža, jo ne reizi nevienam nav liegts pievest slimnieku, izlaist no mašīnas vai pavadīt viņu līdz ārsta kabinetam un aizbraukt. Mums, medicīnas darbiniekiem un personālam, gan ir radušās daudzas nepatīkamas situācijas, kad neapzinīgu šoferu dēļ nav vietas, kur nostāties, piemēram, aptiekas preču vedējām mašīnām. Mums ir arī otrs stāvlaukums pie slimnīcas, taču arī ārkārtas gadījumā netiek liegts uz dažām minūtēm iebraukt zem aizlieguma zīmes.”

Vienkāršāk slimnieku nogādāšanai līdz ārstam noteikti būtu, izmantojot poliklīnikas piedāvātos invalīdu stumjamos ratiņus. Arī Sarmīte Zvirgzdiņa apliecina, ka ratiņus var paņemt jebkurā laikā un nevienam nav jāpūlas, kāpjot pa kāpnēm, jo ir gan ērtas uzbrauktuves, gan lifts uz katru stāvu.

Reklāma
Reklāma

Tāpat kā Smiltenē, arī pie Vidzemes slimnīcas Valmierā ir stāvlaukums, un katra piebraucamā ceļa galā izvietotas aizlieguma zīmes. Tomēr mašīnas zem tām kursē un policijas klātbūtni nemana.

“Ir atļauts slimnieku pievest, cik nu tuvu vien iespējams,” skaidro sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila. “Taču tikai pievest un tad aizbraukt un mašīnu novietot stāvlaukumā. Ja slimnieks nevar pat to mazo ceļa gabaliņu aiziet, pirmajā stāvā pavadonis var dabūt ratiņus, ir lifti. Ārkārtas situācijās palīdz māsiņas vai sanitāres.”

Ja slimnieks jāgaida ilgāk, par simbolisku cenu nopērkot īpašu caurlaidi, mašīnu var turēt arī Valmieras slimnīcas un poliklīnikas teritorijā. To visbiežāk izmanto gadījumos, kad jāapmeklē Darba ekspertīzes ārstu komisija vai uz dažām dienām jāpaliek stacionārā.

Smiltenē un Valmierā tiek pieņemti pacienti, kas paši var nokļūt vajadzīgajā kabinetā, bet Rīgas 2. slimnīcā palīdzību meklē tikai slimnieki ar kustību traucējumiem. Daudzos gadījumos viņus atved piederīgie ar personisko mašīnu. Arī te uzņemšanas nodaļai priekšā zīme “Braukt aizliegts”.

Slimnīcas veselības aprūpes vadītāja Maira Vīksna paskaidro, ka šobrīd uzņemšana notiek arī pa centrālo ieeju, jo par Eiropas projekta finansējumu izbūvēti pacēlēji: “Ja slimnieku pieved pa estakādi pie uzņemšanas nodaļas durvīm, šoferim pēc tam ir tiesības iebraukt stāvlaukumā un apgriezties izbraukšanai no slimnīcas pagalma. Iespējams, daudzus samulsina tur esošā barjera, taču īpašos gadījumos barjera tiek pacelta un par manevru nekas nav jāmaksā.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.