Kā ierobežot cekulkodes nedarbus 1
Kāpostu cekulkode tiešām būtisku kaitējumu krustziežu dzimtas kultūraugiem var nodarīt jūnija beigās, jūlijā, kad attīstās otrā trešā paaudze. Savairojoties masveidā, sīkie, gaiši zaļie cekulkodes kāpuri sabojā galviņkāpostu augšanas punktu un citu kāpostaugu ziedaizmetņus, tā samazinot gan ražas daudzumu, gan kvalitāti. Pati pieaugusī cekulkode ir neliels pelēcīgs tauriņš ar šauriem spārniem, lido šaudīgi un zemu gar augiem.
Galvenais paņēmiens šo kāpuru ierobežošanā ir regulāra mehāniska kāpuru savākšana no augiem, kā arī krustziežu nezāļu iznīcināšana.
SIA ‘’Bioefekts’’ ražotās zaļās ziepes pašlaik nav pieejamas pārdošanā. Ja vēl palikuši zaļo ziepju krājumi, tad tās cīņā ar kaitēkļiem labāk lietot kopā ar preparātu bacilons (ēdamkaroti ziepju pievieno 5 l bacilona), jo tad ziepes kalpos kā saistviela un darba šķidrums labāk saglabāsies uz lapām.
– Zaļo ziepju vietā patlaban piedāvājam citu līdzekli – spožlapsenīti trihogrammu; tās iegāde un izlaišana vēl nebūt nav nokavēta, jo kaitēkļi vairojas nepārtraukti. Trihogramma ir bioloģisks augu aizsardzības līdzeklis, kas likvidē ābolu tinēju, zirņu tumšo tinēju, kāpostu balteni, kāpostu pūcīti un cekulkodi. Siltumnīcā ielaista trihogramma aptur arī tīklērču darbību. Spožlapsenīte aizkavē ķiršu mušas izplatību, bet lazdu riekstus to sākuma veidošanās stadijā, tas ir, augusta sākumā, pasargā no kaitēkļiem, – stāsta SIA “Bioefekts’’ direktore Anita Lielpētere.
Trihogrammas ir sagatavotas ērtos iepakojumos, un to izplatīšana sarežģījumus neradīs. Fasējumā ir 0,1 g trihogrammu oliņu, kas atrodas gartaustu kodes (Sitotroga cerealella) olās, cena 6,50 eiro. Šī porcija domāta 600 kvadrātmetru lielai platībai vai 5–6 ābelēm. Vēlams izlaist vairākas reizes sezonā. Ja trihogrammas labi iedzīvojas, tad nākamajā gadā var iztikt bez tām. Šā augu aizsardzības līdzekļa izaudzēšana nav vienkārša. Patlaban ir vēss laiks, bet pēc Jāņiem atkal būs silts un būs jauna kaitēkļu paaudze, un trihogrammai darba netrūks.
Kāpostu cekulkodes ierobežošanai ir reģistrēti šādi insekticīdi, apsmidzina, kaitēklim parādoties: decis 2,5 (deva 0,3 l/ha, atļauts lietot divas reizes sezonā, nogaidīšanas laiks 14 dienu), fastaks 50 (0,2 l/ha, var lietot divas reizes ar divu nedēļu intervālu), karatē zeons 5 (0,15 l/ha, apstrādi veic vienreiz sezonā, nogaidīšanas laiks 14 dienu), nīmazals (2 l/ha, smidzinājumi jāatkārto pēc 7–10 dienām, atļautas trīs apstrādes).