Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme
Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme
Foto: Edijs Pālens/LETA

Čeku izloze jāpārtrauc? VID ģenerāldirektore ierosina nākamgad pārtraukt čeku izložu rīkošanu 0

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme ierosina nākamgad pārtraukt čeku izložu rīkošanu.

Maija pēdējā piektdienā, uzstājoties LTV raidījumā “Rīta Panorāma”, vienlaikus viņa gan atzina, ka cīņā pret ēnu ekonomiku čeku izlozes esot sevi attaisnojušas. 2021. gada septembrī plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka divu aizvadīto gadu laikā uz čeku izložu rēķina valsts budžeta ieņēmumi palielinājušies par vairāk nekā četriem miljoniem eiro. Bet, pēc Ievas Jaunzemes teiktā, pamazām tās izejot no modes – iedzīvotāji piedaloties tajās arvien retāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

VID agrāk publiskotie dati liecina, ka 2019. gada jūlijā, kad notika pirmā izloze, pirkumu vai pakalpojumu čekus iesniedza 100 206 dalībnieki. Bet 2020. gada septembrī viņu skaits saruka līdz 45 828 – vairāk nekā uz pusi.

Priekšlikumu nākamgad pārtraukt izložu rīkošanu VID jau iesniedzis Finanšu ministrijā, kas ar tām un naudas laimestiem izložu uzvarētājiem cerēja pamazām atradināt pircējus no nelāgā ieraduma neprasīt pārdevējiem čekus par nopirktajām precēm vai saņemtajiem pakalpojumiem. Šis ieradums gan nepavisam nav izskausts, jo uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) rēķina pirkumi un pakalpojumi pircējiem iznāk par aptuveni piektdaļu lētāki. Savukārt, par precēm vai pakalpojumiem saņemto naudu nereģistrējot kases aparātā, tirgotāji var nemaksāt valstij pievienotās vērtības nodokli.

Maija vidū “SSE Rīga” augstskolas mācību spēku Arņa Saukas un Tāļa Putniņa svaigākais pētījums par ēnu ekonomiku liecina, ka karā pret ēnu ekonomiku nekādu uzvaru nav. Tieši otrādi. Salīdzinājumā ar 2020. gadu, kad tas bija 25,5%, pērn tās īpatsvars palielinājies līdz 26,6% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Ja abi pētnieki nealojas, tad čeku izložu rīkošana kā viens no ēnu ekonomikas mazināšanas un valsts budžeta ieņēmumu vairošanas pasākumiem nebūtu jāpārtrauc.

No VID vadītājas teiktā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” gan noprotams, ka “SSE Rīga” augstskolas mācību spēku nosauktajam palielinājumam viņa lāgā netic. Jūlijā VID nākšot klajā ar citiem ticamākiem datiem. Arī maija beigās Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībā rīkotajā sarunā par ēnu ekonomikas izaicinājumiem Ieva Jaunzeme pauda, ka darbaspēka nodokļu ieņēmumi valsts budžetā ir lielāki, nekā plānots. Viņasprāt, tas liecinot, ka nodokļus maksā labāk, nekā bijis cerēts agrāk.

Kā “Latvijas Avīzei” paskaidro VID vadītāja, 2019. gadā uzsākot pirmo čeku izlozi, viens no to sarīkošanas noteikumiem paredzēja, ka to dalībnieku vidējais skaits turpmāk veidotu vismaz 60% no dalībnieku vidējā skaita čeku izložu pirmajos 12 mēnešos. Tas nozīmē, ka 2021. gadā jābūt vismaz 43 315 dalībniekiem mēnesī. Kaut arī pašlaik ir 43 820 dalībnieki mēnesī, to skaitam turpinot samazināties, 2022. gadā šis noteikums nebūs izpildīts. Tāpēc VID iesaka nākamgad pārtraukt izlozes, kamēr to rīkošana valstij nav kļuvusi dārgāka par ieguvumiem.

Reklāma
Reklāma

Pašlaik gan nekas neliecina, ka čeku izložu rīkošana valstij neatmaksātos. 2021. gadā kopējie ieņēmumi no čeku izlozēm bija 2 525 060,09 eiro, bet izdevumi – 617 022,33 eiro.

Balstoties uz 2021. gadā sarīkotajām čeku izlozēm, VID izvērtējis par 1385 nodokļu maksātajiem iegūtos datus, to skaitā par 692 nodokļu maksātāju PVN deklarāciju datu ticamību. Savukārt tematiskās pārbaudes veiktas diviem nodokļu maksātājiem.

No pieminēto nodokļu maksātāju kopskaita 645 nodokļu maksātāji precizēja PVN deklarācijas, palielinot valsts budžetā maksājamo PVN par 1 725 080 eiro. Savukārt 13 nodokļu maksātāji tika izslēgti no PVN maksātāju reģistra par ziņu nesniegšanu, bet viens nodokļu maksātājs ir reģistrējis kases aparātu. Par konstatētiem pārkāpumiem piemēroti naudas sodi 1300 eiro apmērā.

Čeku loterija

* Čeku izloze sākās 2019. gada 1. jūlijā – tā sniedz iespēju reģistrēt jebkuru čeku, kvīti vai biļeti par darījumu, kura kopējā vērtība ir vismaz 5 eiro, tīmekļa vietnē “cekuloterija.lv”.

* Mēneša izlozē dalībnieki var laimēt vienu naudas balvu 10 000 eiro vērtībā, trīs naudas balvas 5000 eiro vērtībā un 50 naudas balvas 100 eiro vērtībā.

* Gada izlozē var laimēt vienu naudas balvu 20 000 eiro vērtībā, četras naudas balvas 10 000 eiro vērtībā un piecas naudas balvas 2000 eiro vērtībā.

* No 2021. gada 1. aprīļa var reģistrēt ne tikai čekus, kvītis un biļetes, bet arī ar internetbankas starpniecību apmaksātos rēķinus.

* Otrs izlozes jauninājums ļauj iedzīvotājiem piedalīties tematiskajās nozaru čeku izlozēs.

Dati: VID

SAISTĪTIE RAKSTI