Čeka selfijs un… skaitļi deklarācijā: “LA” vērtē VID lietotni pārmaksāto nodokļu atgūšanai 0
Valsts ieņēmumu dienesta izstrādātajā lietotnē “Attaisnotie izdevumi” jau ceturto gadu pēc kārtas var iesniegt izglītības vai veselības aprūpes čekus nodokļu atmaksai.
Nereti, pienākot gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas termiņam, atklājas, ka attaisnojamie dokumenti – čeki, kvītis u. c. – pazuduši vai izbalējuši, potenciālo nodokļu atmaksu padarot neiespējamu. Lai no tā izvairītos, VID 2016. gadā izveidoja īpašu lietotni viedtālruņiem “Attaisnotie izdevumi”, kurā jebkurā laikā iespējams augšupielādēt deklarācijas D4 pielikuma attaisnojamos dokumentus par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem, parūpējoties par to, ka mirklī, kad čeki būs vajadzīgi, tie jau glabāsies drošā vietā. Bet cik lietotne ir ērta?
Der visiem viedtālruņiem
Lai izmantotu lietotni, vispirms tā jālejupielādē kādā no mobilo lietotņu veikaliem. Priecē, ka lietotne pieejama ne tikai “Android” un “iOS” operētājsistēmu darbinātiem viedtālruņiem, bet nav aizmirsts arī par “Windows” tālruņu lietotājiem. Tādu gan tiešām vairs nav palicis daudz un šīs operētājsistēmas tālruņus nemaz vairs neražo, bet tas nenozīmē, ka tādu vairs nav.
Atverot lietotni, jāreģistrējas – iespējas ir divas. Vai nu izmantojot Elektroniskās deklarēšanās sistēmas (EDS) lietotāja vārdu un paroli, vai izmantojot QR kodu. Vienkāršoti – tas ir balts kvadrātveida laukums, kas noteiktā veidā aizpildīts ar mazākiem melniem laukumiem. Tajā ir iekodēta informācija, kuru var nolasīt ar īpašas programmas palīdzību. EDS lietotāja vārds un parole ir tiem, kas reģistrējušies EDS.
Savukārt tie, kas EDS reģistrējušies tiešsaistē, izmantojot “www.latvija.lv” autentifikācijas moduli, var reģistrēties ar QR koda palīdzību. QR koda skeneris ieslēdzas automātiski, uz tā uzspiežot lietotnē. Savukārt pats QR kods, kas jānoskenē, atrodas EDS sistēmā sadaļā “Iestatījumi” zem lapas “Profils”. QR kods tiek noskenēts acumirklī, kad viedtālruņa kamera pietuvināta datorā esošajam kodam. Uzreiz atveras lietotnes galvenā lapa un varam sākt ievietot lietotnē čekus.
Vienam čekam – minūte
Čeku ievadīšana ir ārkārtīgi vienkārša – lietotne vien pieprasa pieeju tālruņa kamerai un varat sākt čekus fotografēt. Vai arī, ja tie jau nobildēti – ievietot no tālruņa galerijas. Priecē, ka lietotne bez aizķeršanās attēlu atpazīst uzreiz un neliek bildēt piecas reizes, līdz attēls beidzot ir vajadzīgajā asumā, leņķī un citos parametros. Turklāt sistēma fotogrāfijā uzreiz atpazīst arī čekā redzamo summu un tā izsniegšanas datumu.
Tālāk pie čeka informācijas pašam vēl jāaizpilda tikai divi lauciņi – kāds ir čeka tips (par izglītību, par ārstniecību vai par ārstniecību pilnā apjomā), kā arī jānorāda pakalpojuma sniedzēja reģistrācijas numurs. Tāpat var atzīmēt arī lauciņu, vai iesniegtais čeks ir par ģimenes locekli. Tas arī viss, lietotnes labajā augšējā stūrī jāspiež “Saglabāt” un čeks tiek saglabāts līdz 1. martam – dienai, kad var iesniegt deklarāciju. Neskaitot ielogošanos lietotnē, viena čeka apstrāde man prasīja burtiski minūti laika.
Es gan izpētes nolūkos nofotografēju sabiedriskā transporta čeku, norādot, ka to izsniegusi medicīnas iestāde par izglītību. Čeks pieņemts, taču skaidrs, ka beigās tāds neies cauri. Būtiski, ka pāris minūtes pēc čeka saglabāšanas manis ievietotais (uzsveru – nederīgais) čeks lietotnē vairs nebija atrodams.
VID norādīja, ka tas nepazuda, jo bijis kļūdains. Izrādās, tas nemaz nav pazudis. VID skaidro, ka augšupielādētie čeki lietotnē glabājas līdz brīdim, kad lietotājs no tās izlogojas. Ja lietotājs no tās izlogojas, visi augšupielādētie čeki pazūd no kopējā saraksta, taču paliek EDS sadaļā “Attaisnoto izdevumu dokumenti”. Pārliecinājos, ka tie tur tiešām ir. Priecē, ka tur čekus var arī izdzēst, pirms pienāk 1. marts.
Var iesniegt arī par ģimenes locekļiem
Lieliski, ka lietotnē var saglabāt čekus arī kāda ģimenes locekļa vārdā. Tam ir atvēlēta izvēlne “Ģimenes locekļi”, kuru nospiežot, jāaizpilda četri informācijas lauciņi – kāds ir ģimenes locekļa vārds un uzvārds, personas kods, kā arī jānorāda, kāda ir jūsu radniecība.
Protams, čeku fotogrāfijas vai skenētus attēlus var EDS sistēmā ievietot arī manuāli, bez mobilās lietotnes izmantošanas. Tomēr VID, lai izvairītos no iespējamiem pārpratumiem, iesaka saglabāt maksājumu dokumentu oriģinālus līdz brīdim, kad ir saņemta nodokļa atmaksa saskaņā ar iesniegto deklarāciju.