Čehijas prezidents: Viļņas samitā NATO sniegtās garantijas Ukrainai varētu būt “pa vidu” starp Somijai un Izraēlai nodrošināto 87
NATO samitā Viļņā Ukraina varētu saņemt alianses drošības garantijas, kas būtu “kaut kas pa vidu” starp Somijai un Izraēlai piešķirtajām garantijām, paziņoja Čehijas prezidents Petrs Pavels, kurš iepriekš bija NATO Militārās komitejas vadītājs.
“Es dzirdu divu veidu vai scenāriju garantijas,” viņš teica intervijā radiostacijai “Radio Brīvība”.
Pavels paskaidroja, ka viens scenārijs varētu līdzināties drošības garantijām, kādas NATO deva Somijai, kad tā pērn sāka iestāšanās procesa ratifikāciju, bet otrs scenārijs varētu līdzināties Izraēlai piešķirtajām garantijām.
“Iespējams, ka novērosim kaut ko pa vidu. Tomēr domāju, ka, ja uz papīra uzliksim to, ko jau darām Ukrainas labā, kā arī iekļausim ilgtermiņa atbalsta plānu, manuprāt, tā izklausās kā garantija,” klāstīja Čehijas prezidents.
Viņaprāt, situācija būs atkarīga no tā, cik lielus līdzekļus Rietumvalstis vēlēsies ieguldīt plāna īstenošanā.
Runājot par Ukrainas gatavību iestāties NATO, Pavels norādīja, ka Ukrainas armijas pieredze ir lielāka nekā jebkuras citas alianses dalībvalsts armijai, turklāt tehniski “ja tā vēl nav gatava, tad ļoti drīz būs gatava atbilstoši NATO standartiem”.
Somija oficiāli par NATO 31.dalībvalsti kļuva 4.aprīlī. Kopā ar Zviedriju tā nolēma atteikties no gadiem ilgās neitralitātes politikas pēc tam, kad Krievija pērn sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā. Tās uzņemšana aliansē bija ātrāka nekā citām valstīm. Zviedrijas uzņemšanu joprojām kavē Ungārija un Turcija.
Izraēla nav NATO dalībvalsts, tomēr ir alianses partnere. NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs vairākkārt ir uzsvēris, ka drošības garantijas alianse var sniegt tikai dalībvalstīm, tādēļ alianse neaizsargās Izraēlu, piemēram, Irānas uzbrukuma gadījumā un neiesaistīties situācijas Tuvajos Austrumos noregulēšanā. Vienlaikus “Izraēlas modelis” paredz militārās palīdzības sniegšanu, kas ietver arī tehniku, ieročus un izlūkošanas datus.
NATO ģenerālsekretārs ir paudis, ka notiek konsultācijas par Ukrainas ceļu uz iestāšanos NATO un sabiedrotie daudzos jautājumos ir vienisprātis.
Gaidāms, ka Viļņas samitā jūlija vidū NATO skaidri paziņos, ka Ukrainas nākotne ir NATO sastāvā.
2008.gadā NATO samitā Bukarestē tika nolemts, ka Ukraina kļūs par NATO dalībvalsti, tomēr tagad Ukraina pieprasa skaidras vadlīnijas, kā tas notiks.