Pagājušā gada 30. jūnijā uz Kārļa tilta Prāgā tika sarīkota simboliska Covid-19 atvadu  ballīte. Prieki izrādījās pāragri.
Pagājušā gada 30. jūnijā uz Kārļa tilta Prāgā tika sarīkota simboliska Covid-19 atvadu ballīte. Prieki izrādījās pāragri.
Foto: Martin Divisek/EPA/SCANPIX/LETA

Pērn vasarā svinētā Covid-19 atvadu ballīte izrādījās pāragra. Čehija koronavīrusa bedrē un ļoti skarbu ierobežojumu pieņemšanā 6

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Čehijas valdība devusi rīkojumu visiem uzņēmumiem, kuros strādā vairāk par 50 cilvēkiem, no šodienas ik nedēļu sākt obligātus Covid-19 testus. Turklāt, sākot no pirmdienas, čehiem aizliegts bez pamatota iemesla doties uz ārzemēm vai ceļot starp pašvaldībām.

Tik stingri soļi sperti, apzinoties, ka infekcijas izplatīšanās ziņā situācija valstī šobrīd ir viena no ļaunākajām Eiropā, bet Čehijas veselības aizsardzības sistēma atrodas sabrukuma priekšā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmdienas vakara sēdē pieņemtie Andreja Babiša vadītās Čehijas valdības lēmumi virzīti uz to, lai pēc iespējas uzturētu uzņēmumus darbībā arī koronavīrusa krīzes laikā.

Plāns paredz, ka šodien obligātā darbinieku testēšana jāsāk visām kompānijām, kur nodarbināto skaits pārsniedz 250 cilvēkus. Pirmajam testēšanas posmam jānoslēdzas līdz 12. martam. Uzņēmumiem, kur darbinieku skaits ir 50 – 250 cilvēki, pārbaudes jānoslēdz līdz 15. martam.

Mazākām firmām testēšana nav obligāta. Ar testēšanu saistītās izmaksas segs vai nu no obligātās veselības apdrošināšanas, vai arī to subsidēs valsts. Tajā pašā laikā uzņēmējus aicina savus ļaudis pēc iespējas nodarbināt mājas režīmā – tādā gadījumā Covid-19 analīzes nav obligātas.

Uzskata, ka testēšana skars ap 2,1 miljonu strādnieku un darbinieku. Par izvairīšanos var sodīt kā firmu, tā pašu darbinieku, turklāt naudassods var sasniegt pat 500 tūkstošus kronu (vairāk nekā 19 tūkstošus eiro).

Šodien parlamentā jāpieņem arī galīgais lēmums, vai cilvēkiem, kas ar Covid-19 pazīmēm nonākuši 14 dienu karantīnā, alga izmaksājama pilnā apmērā. Līdz šim normatīvi paredzēja par karantīnas dienām izmaksāt tikai 60% algas, bet tas noveda pie situācijām, kad darba ņēmēji netestējās un centās izvairīties no karantīnas.

Vieglprātības cena

Komandantstunda, pulcēšanās ierobežojumi Čehijā darbojas vēl no pagājušā gada. Slēgti restorāni, skolas, bērnudārzi un nebūtisko preču veikali. Sejas maskas jānēsā ne tikai darba vietās, veikalos un sabiedriskā transportā, bet arī ārpus telpām apdzīvotos rajonos.

Reklāma
Reklāma

Turklāt respiratoriem vai sejas maskām jāatbilst stingrākiem normatīviem – vienkāršas, mājas kārtībā izgatavotās auduma maskas vairs neder. Neskatoties uz visu, Covid-19 statistika līdz šim nav manāmi uzlabojusies.

Februāra beigās Čehija ar 1120 jauniem inficēšanās gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju atradās pirmajā vietā pasaulē, bet nāves gadījumu ziņā uz to pašu iedzīvotāju skaitu ierindojās otrajā vietā aiz kaimiņzemes Slovākijas.

Valstī ar 10,7 miljoniem iedzīvotāju kopš pandēmijas sākuma reģistrēti vairāk nekā 1,2 miljoni inficēšanās un ap 20 500 nāves gadījumu.

Vēl pirms gada, Covid-19 izplatībai sākoties, Čehija tika uzskatīta par “veiksmes stāstu”. Tā bija pirmā Eiropas Savienības (ES) valsts, kas 2020. gada martā izšķīrās slēgt savas robežas, mudināja pilsoņus visur nēsāt sejas maskas un ieviesa citus ierobežojumus.

Šiem soļiem bija panākumi. Slimības izplatību nobremzēja, un maija vidū Babiša valdība izšķīrās atcelt ierobežojumus, norādot uz Čehiju kā valsti, no kuras piemērs jāņem “visai pasaulei”.

2020. gada 30. jūnijā uz slavenā Prāgas Kārļa tilta tika izlikts 500 metru garš galds un sarīkots simbolisks “Covid-19 atvadu mielasts” brīvā dabā. Piedalījās vairāki tūkstoši ļaužu. Saslimšanas statistika tobrīd jau šķita nenozīmīga.

Vasaras gaitā skaitļi pamazām sāka pieaugt, taču Čehijas valdība Pasaules veselības organizācijas brīdinājumus uztvēra vieglprātīgi. Augusta beigās premjers Babišs norāja medijus, aicinot “nebaidīt cilvēkus”.

Septembrī, kad ļaudis no atvaļinājumiem atgriezās darbavietās, bet jaunieši turpināja mācības, saslimšana uzņēma tempus. 5. oktobrī valdība bija spiesta atgriezties pie ārkārtējā stāvokļa.

Kopš tā laika Čehijai nav izdevies atgūties. Babiša valdība ir atzinusi savas kļūdas. To cena ir šobrīd Eiropā bargākie ierobežojumi, krietni bargāki nekā 2020. gada pavasarī.

Vakcīnu meklējumos

Līdzās lēmumam par obligātajiem testiem, kopš 1. marta uz trim nedēļām Čehijā aizliegts pārvietoties arī starp apgabalu pašvaldībām. Izņēmums ir rakstiski pierādāma došanās uz darbu, pie ārsta vai aprūpēt radiniekus. Tas pats attiecas uz izbraukšanu no valsts.

Valdība lūdz čehus līdz minimumam samazināt sociālo kontaktēšanos. Pārvietošanās aizliegumu valstī, kā arī uz robežām uzraudzīs 4000 karavīru un 270 robežsargu un muitnieku.

Policija pārbaudīs vilcienus un autobusus. Par aizliegumu neievērošanu draud līdz 20 tūkstošu kronu (ap 770 eiro) sods.

Valstī diskutē par slimnīcu atslogošanu, nosūtot daļu Covid-19 pacientu uz hos­pitāļiem Vācijā un Polijā. Vienlaikus Čehija izmisīgi cenšas sagādāt jebkādas Covid-19 vakcīnas, jo ES solītās piegādes, kā zināms, kavējas.

Vācijas, Saksijas, Bavārijas un Tīringenes federālās zemes apsolījušas kaimiņvalstij nosūtīt 15 tūkstošus devu, Francija 100 tūkstošus, bet Izraēla 5 tūkstošus devu. Čehijas prezidents Milošs Zemans svētdien paziņoja, ka lūdzis vakcīnu “Sputnik V” arī Krievijai un tā potes apsolījusi.

Zemans un Babišs atzinuši, ka neatteiktos arī no Ķīnas vakcīnas “Sinopharm Biotech”, kaut ne viena, ne otra ES nav apstiprinātas. Turklāt pirmdien Čehijas valdība piekrita Veselības aizsardzības ministrijas priekšlikumam atsākt darbus pie pašmāju potes izstrādes.

Tos pērn apturēja, jo šķita, ka ārvalstu farmācijas kompānijas darbu paveiks ātrāk un lētāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.