Čečenu pēdas Bostonā 0
Nedēļas nogalē pēc plašas vajāšanas operācijas ASV policija Bostonā nošāva vienu no aizdomās turētajiem čečenu izcelsmes teroristiem, bet otru aizturēja.
Par sprādzienu sarīkošanu pie Bostonas maratona finiša līnijas pagājušajā pirmdienā, kad bojā gāja trīs cilvēki, bet aptuveni 180 tika ievainoti, aizdomās tiek turēti divi čečenu imigranti – brāļi Tamerlans un Džohars Carnajevi. 26 gadus vecais Tamerlans nošauts, bet viņa jaunākais brālis 19 gadus vecais Džohars aizturēts un atrodas slimnīcā smagā stāvoklī.
Pratinās kā karagūstekni
Masačūsetsas štata gubernators Patriks Devāls paudis cerību, ka Carnajevs izdzīvos, lai varētu viņu nopratināt. “Mums viņam ir miljons jautājumu, uz kuriem jāatbild,” sacīja gubernators. Telekanāls CNN, atsaucoties uz vārdā neminētu federālo amatpersonu, vēsta, ka četri ASV likumdevēji, arī senators Džons Makeins, paziņojuši, ka aizdomās turamais, spriežot pēc viņa darbībām, varētu tikt uzskatīts par ienaidnieka kaujinieku, kas ļautu viņu pratināt, izmantojot īpašas metodes. Likumdevēji arī mudina pratināt Carnajevu kā karagūstekni. No viņa saņemtā informācija palīdzēs novērst citus teroraktus, skaidroja likumdevēji.
Nespēja iedzīvoties Amerikā
Džohara Carnajeva tēvs Anzors Carnajevs, kurš dzīvo Krievijā, Dagestānas Republikas galvaspilsētā Mahačkalā, paziņojis, ka vēlas savu vecāko dēlu Tamerlanu apglabāt Dagestānā, bet viņam nav naudas braucienam uz ASV. “Es pat nevaru nolīgt advokātu,” viņš teica. Vairāki Carnajevu radinieki ir nosodījuši brāļus un atteikušies no viņiem, taču viņu vecāki paziņojuši, ka brāļi nebūtu varējuši izplānot šādu uzbrukumu, jo atradās FIB uzraudzībā. Viņu māte Zubeidata Carnajeva intervijā “RT” paudusi simtprocentīgu pārliecību, ka tā ir provokācija, jo viņas dēliem nekad neesot bijis nekāda sakara ar terorismu.
Brāļu tēvocis, kurš dzīvo ASV, uzskata, ka viņa brālēni nonākuši līdz teroraktam, jo nav varējuši iedzīvoties Amerikā un sākuši nīst veiksmīgākos amerikāņus.
Brāļi Carnajevi dzimuši Kirgizstānā, bet skolā gājuši Dagestānā. 2002. gadā Džohars ar vecākiem emigrēja uz ASV, kur ģimenei vēlāk pievienojās vecākais brālis Tamerlans un viņa divas māsas. Tēvs strādāja autodarbnīcā, bet vēlāk atgriezās Dagestānā kopā ar māti. Džohars mācījās prestižā vidusskolā un labi sapratās ar skolasbiedriem, bet Tamerlans pievērsās islāmam un drīz pameta studijas, koledžas žurnālā atzīstot, ka viņam neesot neviena drauga starp amerikāņiem, kurus viņš nesaprot.
Izslīd caur ASV drošības tīklu
ASV prese atzīmē, ka pirms diviem gadiem Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) saņēma informāciju no kādas ārvalstu valdības, ka Tamerlans Carnajevs ir radikāls islāmists. FIB veica pārbaudi, taču neatrada pierādījumus, kas apstiprinātu šo apgalvojumu. Rodas nopietni jautājumi par ASV drošības un izlūkdienestu darbu, jo 2011. gadā saņemtais brīdinājums par vecākā brāļa Carnajeva varbūtējo saistību ar islāma terorismu esot ticis izpētīts, taču atzīts, ka “tas neesot pelnījis tālāku uzmanību”, raksta avīze “The Daily Telegraph”.
FIB noklaušināja Tamerlanu Carnajevu, jo “saņemtā informācija liecināja, ka viņš esot gatavojies atstāt ASV un doties uz kādas ārvalsts apgabalu, lai pievienotos vārdā nenosauktam kaujinieku grupējumam”. Uzskata, ka lūgums pievērst uzmanību Carnajeva darbībai saņemts no Krievijas, atzīmē “DT”.
FIB paziņojumā teikts, ka sarunas ar Carnajevu un viņa ģimenes locekļiem, kā arī viņa ceļojumu maršrutu pārbaude, sarakste internetā un personiskie kontakti “nav atklājuši nekādu teroristisku aktivitāti” tajā laikā. Tagad FIB aģenti steidzami pārskata ziņojumu par Tamerlana Carnajeva pusgadu ilgo uzturēšanos Dagestānā pie tēva 2012. gadā, kad viņš apmeklējis arī ģimenes senču māju Čečenijā.
Brāļiem Carnajeviem izdevās izslīdēt caur ASV drošības iestāžu tīklu un izdarīt sprādzienus Bostonā, jo FIB kļūdaini uzskatīja, ka “čečeni varētu uzbrukt tikai krieviem”, raksta izdevums “Russia Today”, citējot amerikāņu žurnālistu Nīlu Klārku.
Džohars Carnajevs bija ieguvis ASV pilsonību, bet viņa vecākais brālis Tamerlans bija legāls pastāvīgais iedzīvotājs.
Tas, ka brāļi Carnajevi varēja iebraukt ASV un saņemt zaļo karti, lai gan atbalstīja ekstrēmistiskus uzskatus, izraisa nopietnus jautājumus par ASV tiesībsargājošo iestāžu darba efektivitāti.
Krievija un ASV “sadarbosies ciešāk”
Reaģējot uz ziņām, ka aizdomās par sprādzienu sarīkošanu Bostonas maratona laikā tiek turēti aizdomās divi čečenu izcelsmes imigranti, Krievija un ASV vienojušās padziļināt sadarbību cīņā pret terorismu. Krievijas prezidents Vladimirs Putins telefoniski sazinājies ar savu ASV kolēģi Baraku Obamu, lai vēlreiz izteiktu līdzjūtību un pārrunātu ciešāku abu valstu sadarbību drošības jautājumos pirms 2014. gadā gaidāmajām ziemas olimpiskajām spēlēm Sočos.
Obama pateicies Putinam par izteikto līdzjūtību un “augstu novērtējis ciešo sadarbību, kuru Savienotās Valstis saņēmušas no Krievijas pretterorisma jomā, arī pēc Bostonas uzbrukuma”. “Abi līderi vienojušies turpināt sadarbību pretterorisma un drošības jautājumos,” norāda Baltais nams.
Analītiķi norāda, ka sadarbība starp ASV un Krievijas izlūkdienestiem ir vāja. Krievu eksperti uzskata, ka Bostonas notikumi liks Vašingtonai mīkstināt savu kritiku par Maskavas īstenoto politiku Ziemeļkaukāzā.
Ziemeļkaukāza islāmistu nemiernieki noliedz, ka viņiem būtu jelkāda saistība ar Bostonas maratona teroraktiem, kuru sarīkošanā tiek vainoti divi čečenu imigranti, teikts paziņojumā tīmekļa vietnē “Kavkaz Center”.