Čavess turpinās sociālisma ceļu 0
Venecuēlas prezidents Ugo Čavess pārvarējis vienu no lielākajiem viņam mestajiem politiskajiem izaicinājumiem un nedēļas nogalē notikušajās prezidenta vēlēšanās uzveicis opozīcijas virzīto kandidātu Enriki Kaprilesu.
Čavesu atbalstīja 54,4 procenti, bet Kaprilesu – 44,9 procenti no 19 miljoniem balsstiesīgo venecuēliešu. Sīvā priekšvēlēšanu kampaņa vēlēšanas Venecuēlā padarīja īpaši populāras un pie vēlēšanu urnām svētdien devās 81 procents iedzīvotāju.
Sola 21. gadsimta sociālismu
Jau pirms rezultātu uzzināšanas Venecuēlas galvaspilsētas Karakasas ielās tūkstošiem Čavesa atbalstītāju sarīkoja svinības, skandējot 14 gadus prezidenta krēslā aizvadījušā valsts vadītāja vārdu, rokās turot Čavesa plakātus, sarīkojot pamatīgu uguņošanu un pilsētu pieskandinot ar automašīnu tauru signāliem. Īsi pēc pirmo rezultātu uzzināšanas gavilējošo pūli no savas rezidences balkona uzrunāja arī Čavess. “Revolūcija ir uzvarējusi! Lai dzīvo Venecuēla! Lai dzīvo tēvzeme! Cīņa bija brīnišķīga, un uzvara bija brīnišķīga,” sauca vēlēšanu uzvarētājs, kurš turpmākajos sešos prezidentūras gados sola ieviest, kā pats to nodēvējis, 21. gadsimta sociālismu. “Es apņemos būt labāks prezidents nekā iepriekšējos pāris gadus,” apgalvoja Čavess, piesolot Venecuēlas politiskajā dzīvē vairāk iesaistīt arī opozīciju.
Naftas gūto peļņu novirzot sociālajai jomai, kas nodrošina pabalstus maznodrošinātajiem, bezmaksas izglītību un medicīnisko aprūpi, Čavess īpaši populārs ir nabadzīgākajā iedzīvotāju daļā. Tiesa, valstī ir augsts noziedzības līmenis un izplatīta korupcija.
Atzinis neveiksmes centienos izskaust šīs divas parādības, Čavess paudis apņēmību savas nākamās prezidentūras gados aktīvāk ķerties klāt arī noziedzīgās pasaules izrevidēšanai. Tāpat viņš sola samazināt valsts birokrātisko aparātu. Domājams, līdz ar uzvaru Čavess sāks jaunu pagaidām vēl valsts neskarto uzņēmumu nacionalizāciju banku, pārtikas un veselības nozarēs.
“Jā, pie mums ir korupcija un noziedzība, bet cilvēkiem nekad iepriekš nav bijis līdera, kam patiesi rūpētu šī valsts. Tāpēc tauta pārvēl Čavesu,” tā raidsabiedrībai “CNN” Karakasā sacīja kāds Venecuēlas līdera atbalstītājs. “Nespēju aprakstīt, cik atvieglots un laimīgs es šobrīd jūtos. Revolūcija turpināsies, pateicoties Dievam un šīs lieliskās valsts iedzīvotājiem,” sajūsmināts bija kāds Karakasas celtnieks.
Priekšvēlēšanu laikā Čavess maz runāja par cīņu ar vēzi, kas viņam tika diagnosticēts pērnajā jūnijā. Viņš gan apstiprināja, ka pēdējās pārbaudes apliecina – operācija un ķīmijterapijas kurss bijis veiksmīgs, un tagad viņš esot vesels.
Gaidīs nākamo izdevību
Opozīcijas kandidāts Kapriless ir 40 gadus vecs bijušais Mirandas štata gubernators, kurš atzinis savu sakāvi un apsveicis Čavesu ar uzvaru. Kaprilesa priekšvēlēšanu kampaņa bija veidota ap solījumiem izskaust korupciju un noziedzību. Domājams, opozīcijas virzītā kandidāta uzvara būtu nozīmējusi pārmaiņas ārpolitiskajā kursā, valsts lomas samazināšanu ekonomikas jomā un privātuzņēmējdarbības veicināšanu. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka opozīcijas darbs ar zaudējumu vēlēšanās nebeidzas. “Visā Venecuēlā esam iesējuši sēklas. Un es zinu, ka tās radīs daudz koku,” metaforiski par šķietami pieaugošo atbalstu Čavesa opozicionāriem izteicās Kapriless.
Opozīcija Čavesam aizrāda, ka viņa asā, provokatīvā un populistiskā valoda, kas atsaucību gūst mazāk izglītotajā sabiedrības daļā, šķeļ sabiedrību. Priekšvēlēšanu laikā viņš savus pretiniekus zākāja par “fašistiem”, “jeņķiem” un “neonacistiem”, un daži starptautiskās politikas novērotāji norāda, ka venecuēlieši diezin vai šādu sava prezidenta retoriku izturēs vēl sešus gadus.
Turklāt daži Kaprilesa atbalstītāji pirms rezultātu uzzināšanas izteicās, ka pametīs valsti, ja Čavess uzvarēs. “Viņš ir varaskārs, viņam nav ne nojausmas par augsto noziedzību, kuru varas ie-stādes vairs nespēj kontrolēt,” paudis automehāniķis Džino.
Viedoklis
Bijušais Venecuēlas pavalstnieks: “Ugo Čavesa pārvēlēšana Venecuēlas sabiedrībai neko labu nedos. Nesaimnieciskā saimniekošana izpaužas dažādos dāvinājumos citām valstīm reģionā, lai gūtu no tām atbalstu, piemēram, režīms ir dāvinājis slimnīcas un spēkstacijas ārvalstīm. Venecuēla dabas resursu ziņā ir ļoti bagāta valsts – tai ir ne tikai nafta un gāze, bet arī dzelzs, alumīnijs, zelts un citi dārgmetāli. Liela daļa no naftas naudas Venecuēlā aiziet dāvinājumos nabadzīgajiem iedzīvotājiem, piemēram, viņiem tiek dāvinātas drēbes un būvmateriāli māju celšanai. Parasti dāvinātās mājas ir sliktas kvalitātes. Tajā pašā laikā Venecuēlā ir uzcelts maz lielo infrastruktūras objektu. Valstī plaši valda korupcija un liels daudzums naudas tiek izsaimniekota. Mani uztrauc, ka Venecuēlā būtiski palielinājies slepkavību skaits – pērn valstī tās bija 19 000, un šajā jomā Čavess nav neko darījis. Daudzi jauni cilvēki atstājuši Venecuēlu, jo nejūtas tur droši par savu nākotni. Pastāv bažas par īpašumu un uzņēmumu nacionalizāciju bez attiecīgas samaksas. Lielākoties Čavesu atbalsta trūcīgie valsts iedzīvotāji. Viņš ir izcilākais orators Venecuēlas politikā kopš Amerikas atklāšanas. Pirms vairākiem gadiem biju starp uzņēmējiem, ar kuriem Čavess tikās priekšvēlēšanu laikā. Viņa runa bija pārliecinoša, un viņš spēja pateikt to, ko no viņa gaidīja auditorija. Viņš ir nepārspējams demagogs. Runājot ar opozīciju, viņš pasaka tai vēlamo, taču, runājot ar saviem atbalstītājiem, viņš ir ļoti tiešs un runās izmanto arī rupjības, lai nopeltu konkurentus. Venecuēlai nāks par sliktu Čavesa nesaimnieciskā ekonomiskā politika, taču es nedomāju, ka valsts bankrotēs – tā ir bagāta, tā stagnēs.”