![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2013/10/g1/caliAFP_100563112.jpg)
Cāļi šķauda kā šķaudījuši! Kā dezinficēt kūti? 0
Pērn nopirkām cālīšus, kuri šķaudīja. Kūti rūpīgi izhlorējām, izbalsinājām un šogad cālīšus nopirkām atkal. Pārdevējs apgalvoja, ka nešķaudīšot, bet šķauda! Vai tiešām šis bacilis ir neiznīdējams? Cik ilgai jābūt karantīnai kūtī, lai tur atkal varētu audzēt mājputnus? Ar ko labāk dezinficēt? Līga Cēsu novadā
Mājputnu šķaudīšanu var izraisīt vairākas putnu infekcijas slimības (piemēram, putnu mikoplazmoze, infekciozais laringotraheīts). Lai noskaidrotu cāļu šķaudīšanas cēloni, ieteicams par to informēt praktizējošo veterinārārstu un uzaicināt viņu vizītē. Apskatot cāļus un profesionāli novērtējot slimības klīniskās pazīmes (tiem var būt arī izdalījumi no knābja vai acīm, pietūkuši acu plakstiņi u. c.), speciālists noteiks diagnozi vai lems par nepieciešamību noņemt paraugus un nosūtīt tos laboratoriskai izmeklēšanai (piemēram, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” laboratorijā). Atkarībā no diagnozes veterinārārsts varēs pateikt, kāda ārstēšana cālīšiem nepieciešama, un sniegs padomu, kā izskaust infekciju mājputnu mītnē.
Lai ieteiktu nepieciešamos pasākumus, kas veicami problēmas novēršanai, nepieciešama epidemioloģiskā izmeklēšana (jāizvērtē visi putnu turēšanas apstākļi novietnē, situācija saimniecībā, putnu pārvietošana, kā arī tas, no kurienes un cik ilgi transportēti cālīši). Ņemot vērā epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultātus un no laboratorijas saņemtās atbildes, veterinārārsts spēs noteikt problēmas rašanās cēloni un ieteikt veicamos pasākumus, lai novērstu slimības atkārtošanos.