Čakša izsēdina VM Valsts sekretāru 0
Lai gan Veselības ministrijai priekšā stāv plašs darba lauks, reformējot veselības aprūpes sistēmu, tomēr veselības ministres Andas Čakšas komanda, kurai būs jāveic stratēģiski svarīgi uzdevumi, arvien sarūk. No 1. septembra tajā vairs nebūs augstākā ierēdņa valsts sekretāra Kārļa Ketnera, kura svarīgākais uzdevums bija organizēt nozares politikas īstenošanu. Arī divas lielākās ārstniecības iestādes – universitātes klīnikas –, kurām ministrija ir kapitāldaļu turētāja, ilgojas pēc pastāvīga vadītāja. P. Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai ir valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja, savukārt Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai vadītājs joprojām tiek meklēts. Nav kas vada arī Veselības inspekciju, tāpēc jācer, ka izsludinātais konkurss uz priekšnieka vietu vainagosies ar tādu vadītāju, kas apmierina ministri.
Aiziet piespiedu brīvprātīgā kārtā
Veselības ministrijas valsts sekretārs Kārlis Ketners no 1. septembra sāks strādāt Finanšu ministrijā (FM), jo viņam piespiedu brīvprātīgā kārtā piedāvāts “svaigs” amats – Ēnu ekonomikas apkarošanas koordinācijas departamenta direktors, kas juridiski būs noformēts tieši ar to dienu, no kuras viņš tajā tiks iesēdināts. Ketners būtu ar mieru turpināt darbu valsts sekretāra amatā, kurā viņš atrodas nepilnu gadu, ja arvien biežāk neveidotos domstarpības ar veselības ministri Andu Čakšu par nozares politikas īstenošanu. Ministre Ketnera aizrotēšanu komentēja pavisam īsi – valsts sekretāram piedāvāts cits amats.
Nākamās otrdienas valdības sēdes darba kārtībā jau iekļauta ierēdņa Ketnera rotācija.
Valsts civildienesta likuma 37. pants noteic, ka, lai nodrošinātu labu pārvaldību, it sevišķi civildienesta uzdevumu efektīvu izpildi un sabiedrības uzticību civildienestam, kā arī veicinātu ierēdņa kvalifikācijas izaugsmi, ierēdni, neizsludinot atklātu pretendentu konkursu un motivējot pārcelšanas pieļaujamību un lietderību, var pārcelt jebkurā citā ierēdņa amatā uz noteiktu vai nenoteiktu laiku tajā pašā vai citā iestādē.
Lai gan likums neparedz pārcelšanu savstarpēju domstarpību dēļ, tik un tā Ketners par šo pārcelšanu nav pārsteigts, jo jau ilgāku laiku ministre nav slēpusi savu nepatiku pret valsts sekretāru un agrāk vai vēlāk viņi būtu šķīrušies. “Esmu gatavs jauniem izaicinājumiem!” tā viņš oficiāli pamatoja savu pārvietošanu un nevēlējās iegrimt detaļās, kas skar viņa un ministres domstarpības.
Neoficiālie domstarpību iemesli
Neoficiāli ir zināms, ka valsts sekretāram ar ministri radusies nesaprašanās gan par amatpersonu atbrīvošanu un rotāciju, gan arī tādēļ, ka viņš bijis ietekmes aģents lielam zāļu vairumtirgotājam. Piemēram, Ketners iebildis pret Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājas Anitas Slokenbergas atbrīvošanu ar pantu, jo nesaskatīja tādus pārkāpumus, kas liktu rīkoties tik bargi. Tas nebūtu tiesiski. Beigās Slokenberga pati uzrakstīja atlūgumu pēc abu pušu vienošanās.
Ketners neesot piekritis arī tam, kā uz Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra (VTMEC) direktora vietnieka amatu tiek aizrotēta Veselības inspekcijas vadītāja Aija Mežsarga. Valsts sekretārs uzskatījis, ka tas jādara, ievērojot tiesību aktus, nevis uz emociju pamata, izveidojot mākslīgi amatu, lai nodrošinātu ierēdnes rotāciju. Savukārt VTMEC direktors Egils Harasimjuks neatbalstīja ministrijas ideju veidot jaunu amatu, jo nevēlējās savā iestādē redzēt Mežsargu abpusējas antipātijas dēļ. Augstākā tiesa (AT) ir lūgusi Valsts kontroli izvērtēt šā amata nepieciešamību. Nesen AT Administratīvo lietu departaments nolēma uzlikt par pienākumu Administratīvajai rajona tiesai no jauna lemt par Mežsargas pieteikuma pieņemšanu. Iepriekš tiesa viņas pieteikumu par pārcelšanu no viena amata otrā bija noraidījusi.
Mežsarga kā bijusī prokurore ir pazīstama ar ne visai diplomātisku darba stilu, un, iespējams, veselības ministrei nepatika, ka viņa pārāk skarbi izskata sūdzības par mediķu darbu, arī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, kur Čakša bija valdes priekšsēdētāja.
Kurš būs septītais?
Pēdējos desmit gados Ketners bija sestais VM valsts sekretārs, kurš šo pienākumu pildīja nepilnu gadu, bet pirms tam gadu strādāja par ministrijas valsts sekretāra vietnieku un bijis arī Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors. Viņam ir ekonomikas doktora grāds, viņš lasa lekcijas vairākās augstskolās finanšu un nodokļu jautājumos un, kā pats sacīja, iespējams, ka ar laiku pametīs valsts pārvaldi, lai strādātu tikai augstākajās mācību iestādēs.
VM komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders informēja, ka valsts sekretāra pienākumus pildīs valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško, bet par ierēdni, kas varētu stāties Ketnera vietā, vēl neesot izlemts. Iespējams, ka tikšot rīkots konkurss, bet tikpat labi iespējams, ka valsts sekretāra krēslā ierotēs ierēdni no citas iestādes. VM augstākajam ierēdnim jeb valsts sekretāram ir jābūt augstākā līmeņa pielaidei valsts noslēpumam, jo ārkārtas situācijās medicīnas joma ir viena no stratēģiski svarīgākajām.
Lai arvien intensīvāk cīnītos pret ēnu ekonomiku, veicinot godīgu uzņēmējdarbību, FM tiek veidoti trīs jauni amati, pastāstīja ministrijas komunikācijas departamenta vadītājs Aleksis Jarockis un uzsvēra, ka nauda šim nolūkam atrasta resoram jau piešķirtā finansējuma ietvaros.
Līdz 22. augustam var pieteikties FM izsludinātajā konkursā uz valsts sekretāra vietnieka amatu nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas apkarošanas jautājumos. Valsts sekretāra vietniekam būs pakļauts Ēnu ekonomikas apkarošanas koordinācijas departaments, kuru vadīs Ketners, un Nodokļu administrēšanas departaments. Patlaban ministrija izstrādājot jauno amatu aprakstus.